Майже всі міськради обласних центрів України (86%) вже застосовували чи застосовують інструмент публічних консультацій для ухвалення рішень. Наразі вже 16 із 22 рад облцентрів мають нормативний акт, що регулює порядок проведення публічних консультацій у громаді, а 15 спеціальні положення. Про це йдеться в аналізі ЧЕСНО.
Раніше цей механізм демократії не мав чіткого алгоритму проведення та обов’язковості виконання, однак це має змінити спеціальний закон, який 17 жовтня підписав президент. Документ набирає повної сили лише через рік після скасування воєнного стану.
Крім того, наразі немає єдиного державного порталу, що стандартизує процес проведення публічних консультацій, органи місцевого самоврядування послуговуються різними майданчиками для того, аби радитися з громадою: власними сайтами, додатками чи відкритими платформами громадських організацій. Найчастіше —платформою E-DEM. На порталі зареєстровані 17 із 22 міськрад облцентрів.
Кілька облцентрів (переважно великих міст) проводять публічні консультації у свій спосіб: столиця — через мобільний застосунок “Київ Цифровий”, Львів — на офіційному сайті, Одеса — на муніципальній онлайн-платформі “Соціально активний громадянин”.
Раніше Рух ЧЕСНО писав, як міськради облцентрів інформують про роботу своїх комісій, а також які ради публікують відео зі своїх засідань.
Поділитись