Касаційний господарський суд Києва ухвалив рішення стосовно земельної ділянки екопарку “Осокорки” частково на користь міста та киян. Таким чином, поновлення договору оренди із ТОВ “Контактбудсервіс” поки що не відбудеться. Натомість за розгляд знову має взятися суд першої інстанції — Господарський суд Києва.
На судове засідання вчора так і не з’явилися представники міста — юристи земельного департаменту КМДА та Київради. Це вже третє засідання Верховного суду в цій справі, яке ігнорує міська влада, хоч і є відповідачем.
Ще одним ризиком для зеленої зони залишається засідання Київради, на якому можуть ухвалити подовження усіх договорів оренди — попри рішення Верховного суду.
“Контактбудсервіс” і Владислава Молчанова
Рух ЧЕСНО відвідав судовий розгляд справи 910/2902/18, яка стосується поновлення договору оренди на земельній ділянці площею 21,8 га із ТОВ “Контактбудсервіс”. Договір був укладений ще у 2005 році, за Олександра Омельченка, терміном на 15 років — до вересня 2020 року. Всього таких договорів було п’ять, і щодо кожного були тривалі процеси судового розгляду. Нагадаємо, раніше у справах щодо трьох ділянок перемогла сторона забудовника, у справі щодо четвертої — місто.
Сам орендар, ТОВ “Контактбудсервіс”, за даними відкритих реєстрів, — компанія, що спеціалізується на будівництві житлових та нежитлових будівель. Водночас її статутний капітал на етапі запуску складав лише 20 тис. гривень, а такий великий обсяг землі (176,5 га) підприємство отримало у власність всього за рік після дати заснування.
“Контактбудсервіс” із 2018 року є банкрутом, що й було одним з основних аргументів проти подовження договорів оренди, на якому наголошувала громадськість. Крім того, йдеться і про наявність заборгованостей в орендаря, адже Київ за цей період міг недоотримати понад 80 млн гривень.
Наразі ж компанія фактично контролюється холдингом Владислави Молчанової Stolitsa Group, тобто поточним забудовником ділянки. Цей статус закріпився за нею після 2021 року, коли були утворені ТОВ і ГС “Дирекція з добудови”, на яку переписали компанії “Аркади” — попереднього забудовника, що збанкрутував у 2020 році. Співзасновником “Дирекції з добудови” є сама Stolitsa Group, а чинною засновницею компанії “Контактбудсервіс” — Юлія Харченко, бенефіціарка однієї з компаній холдингу.
Читайте також: Природний парк проти бетонних джунглів: що обере Київ?
Розгляд справи у суді
Рішення по земельній ділянці площею 21,8 га було винесено не одразу — судове засідання переносили двічі. Як зазначала колегія суддів, “з метою кращого ознайомлення із матеріалами справи”. Зазначимо, що на жодне із трьох засідань не з’явилися представники департаменту земельних ресурсів КМДА та юридичного відділу Київради.
Спочатку сторони подавали заяву про розгляд справи без їхньої участі, пізніше — про відсутність у зв’язку зі значною кількістю судових засідань, стороною яких вони є. Захисники зеленої зони розглядають такі дії як сплановану стратегію вищого керівництва Києва:
“Така поведінка створює серйозні підозри щодо того, що влада свідомо саботує справу на користь приватних інтересів і робить усе можливе, щоб екопарк опинився під забудовою”, — йдеться у повідомленні ГО “Екопарк Осокорки”.
На засідання 19 листопада, крім прибічників збереження екопарку, вперше прибули й інвестори об’єктів “Аркади”. Їхня вимога — поновлення договорів оренди та подальше відновлення будівництва, аби вони могли отримати житло, яке їм обіцяв попередній забудовник. Нагадаємо, що один із представників інвесторів “Аркади” завітав і на нещодавнє засідання земельної комісії Київради. Тоді він “з голосу” вніс на розгляд проєкт рішення про поновлення договорів оренди на двох земельних ділянках, всупереч рішенню Верховного суду та незавершеному тоді судовому процесу.
Читайте також: Як забудовують екопарк “Осокорки” всупереч суду?
Вчора до Касаційного господарського суду приїхали і представники інвесторів, і захисники зеленої зони. У залі судового засідання виникла суперечка між сторонами, зокрема стосовно доречності візиту військових.
На попередньому судовому засіданні у залі в якості вільних слухачів зі сторони забудовника були присутні військовослужбовці, що “приїхали підтримати побратимів”. На вчорашньому засіданні був лише один військовослужбовець, який, за його словами, є інвестором “Аркади”. Захисники зеленої зони були обурені. Вони зазначили, що і серед них є члени Сил оборони, проте вони “не використовували військову форму чи статус захисника для тиску або маніпуляцій у боротьбі за збереження природної зони”.
Після наради суддівської колегії було винесено рішення частково задовольнити касаційну скаргу Київради та направити справу на розгляд до першої інстанції, тобто Господарського суду Києва. Втім, це не є гарантом збереження зеленої зони — лише новим етапом боротьби за земельні ділянки.
Подальша загроза для екопарку
Попри рішення Верховного суду частково на користь міста та повернення справи до суду першої інстанції, це ще не означає, що договори оренди не будуть подовжені. Нагадаємо, що на пленарному засіданні Київради 21 листопада відповідний проєкт рішення був у порядку денному. Спочатку депутати тричі провалили його зняття із розгляду, а в ході засідання таки перенесли — ініціатором такого рішення став голова екологічної комісії та депутат від “Батьківщини” Денис Москаль. Адже, за його словами, інвестори “Аркади” вже не були присутні на той момент.
Зазначимо, що Денис Москаль є бізнес-партнером Владислави Молчанової, а сама підприємиця регулярно фінансово підтримувала партію “Батьківщина” та була довіреною особою Юлії Тимошенко на президентських виборах у 2019 році.
Очікується, що питання буде винесено в сесійну залу і 5 грудня. Низка депутатів Київради наголошували на потребі у роз’ясненні кількох деталей, що стосуються ініціативи, перед початком її розгляду. Зокрема йдеться про те, чи мало місце порушення внесення проєкту рішення до порядку денного “з голосу” представником інвесторів, а також про наявність заборгованостей в орендаря та правильність нарахування йому орендної плати.
Рух ЧЕСНО слідкуватиме за тим, як просуватиметься справа по екопарку, та інформуватиме про всі оновлення.
Поділитись