У 2025 році на державне фінансування парламентських партій передбачено 890 млн гривень. Верховна Рада у вівторок, 19 листопада, 257 голосами Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому Державний бюджет на 2025 рік.
Як і минулого року, закладена сума є меншою, ніж мала би бути за формулою, визначеною у законодавстві. Причина в тому, що фінансування забороненої проросійської партії ОПЗЖ знову не закладено у план бюджету.
Найбільше державного фінансування має отримати “Слуга народу” — 519,6 млн гривень. Трохи менше 150 млн передбачено для “Європейської солідарності”, а “Батьківщина”, яка на виборах отримала більше голосів, отримає 98,6 млн гривень.
Так сталося через принцип розподілу держфінансування. Загальна сума розраховується за формулою 1% мінімальної заробітної плати (станом на січень попереднього року) множиться на кількість громадян, що взяли участь в останніх парламентських виборах. У 2025 році ця сума мала би скласти понад один мільярд гривень.
З цієї суми 90% розподіляються пропорційно до набраних голосів, а 10% — між тими партіями, хто дотримався гендерного балансу (не більше ⅔ депутатів однієї статі). У нинішньому скликанні таких партій всього дві — “Європейська солідарність” та “Голос”.
Хоча фінансування “Голосу” у розмірі 123 млн гривень передбачено в бюджеті, партія цих коштів не отримає. У жовтні 2024 року суд остаточно підтримав припинення фінансування “Голосу” через подані недостовірні відомості у фінансових звітах за 2020 рік.
Під час розгляду законопроєкту, бюджетний комітет не підтримав правку, яка мала би дозволити партіям витрачати державне фінансування на купівлю облігацій внутрішньої державної позики. У висновку було вказано, що це має врегульовуватись ЗУ “Про політичні партії”.
Нагадаємо, що НАЗК звернулося до суду за фактом купівлі ОВДП за кошти держфінансування партією “Європейська солідарність”. Раніше Рух ЧЕСНО детально пояснював, чим це може загрожувати партії.
Поділитись