Бюджет на 2025 рік: хто підтримав, а хто голосував проти

Фото: Бюджет на 2025 рік: хто підтримав, а хто голосував проти

Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому Державний бюджет на 2025 рік. Цьому передували два місяці обговорень і розгляд сотень поправок. Загальна сума видатків, закладена у бюджеті, становить 3,9 трлн гривень, а плановий дефіцит очікується на рівні 1,6 трлн гривень, або 19,4% ВВП.

На засіданні у вівторок, 19 листопада, за фінальний документ проголосували 257 нардепів. Очікувано найбільшу кількість голосів дала фракція влади — “Слуги народу” (83%), а також депутатські групи “Довіра” (89%), ПЗЖМ (81%) та “За майбутнє” (53%). Примітно, що рівень підтримки ухвалення цьогорічного бюджету серед нардепів у групі “Довіра” вищий, ніж серед “слуг”.

Ще 35 нардепів голосували проти (ЄС — 17, “Батьківщина” — 13, а також троє “слуг”), 12 утримались. 24% депутатів не брали участі у голосуванні за річний бюджет (були відсутні або проігнорували голосування). 

ЧЕСНО проаналізував, як різні фракції та групи голосували за Держбюджет-2025, а також порівняв, як нардепи IX скликання голосували за бюджет у попередні роки. 

Під час фінального розгляду представники опозиційних фракцій висловили низку критичних зауважень. Так, наприклад, фракція “Європейської солідарності” заявила, що голосуватиме проти:

“Верховна Рада прийняла Державний бюджет України на 2025 рік № 12000. Він повністю суперечить пафосним заявам Зеленського, виголошеним на “1000 днів вторгнення”. Там залишаються більше 42 млрд на “велике дорожнє крадівництво”, яке сховали в різних статтях бюджету”.

Депутати “Європейської солідарності” під час розгляду Держбюджету на 2025 рік. Фото: Софія Федина

Натомість лідерка “Батьківщини” Юлія Тимошенко заявила, що проєкт бюджету на 2025 рік — “це не бюджет перемоги, а бюджет знищення нації”. Крім того, вона закликала депутатів не голосувати за поданий урядом проєкт. 

“До керівництва держави у мене є величезні претензії, тому що цей бюджет — це не бюджет перемоги, і це не бюджет життя країни. І головне: у нас значною мірою недоплановані військові бюджети, тому що недопланована дохідна частина бюджету. У нас катастрофа з соціальними видатками. 30% від мінімального прожиткового рівня у вчителів, лікарів, пенсіонерів, людей з інвалідністю — усіх, хто потребує підтримки держави”, — заявила Тимошенко.

Своєю чергою представник фракції “Голосу”, перший заступник голови Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк зазначив, що, на його думку, головними недоліками держбюджету на 2025 рік є 1,5 млрд гривень на єдиний телемарафон, а також “гроші на популізм — кешбек у розмірі 1000 гривень”. Крім того, нардеп наголосив, що “вже 36-й день, як президент забуває підписати рекордне підвищення податків… яке ж сам і погодив”.

Голова Комітету ВРУ з питань бюджету Роксолана Підласа наголосила:

“Безперечно, ніхто не думає, що цей бюджет ідеальний. Є багато слушних точкових пропозицій, які варто було би врахувати, але, на жаль, вони не вкладаються в загальну картину. Бюджет, як і політика — це мистецтво можливого”.

Голосування за бюджет протягом скликання

Верховна Рада IX скликання ухвалила вже третій бюджет за час повномасштабної війни. Перед тим нардепам цього скликання довелося визначатися, як житиме країна в умовах пандемії коронавірусу, тож переважно це скликання ухвалювало бюджет у непростих умовах.  

ЧЕСНО проаналізував голосування Верховної Ради за державний бюджет протягом останніх шести років. Як видно із графіка, очікувано, проєкт бюджету переважно підтримує владна фракція — “Слуги народу”, натомість рівень підтримки серед опозиційних політсил значно менший.

На фінальному етапі ухвалення “слуги” підтримували проєкти бюджету на рівні 85–96% голосів “за” від складу фракції. Також за переважно голосують групи “Довіра” та “За майбутнє”. 

А от фракції ЄС та ОПЗЖ жодного разу не підтримували проєкт бюджету на рік. При цьому створені з уламків ОПЗЖ групи “Відновлення України” та ПЗЖМ демонструють підтримку на рівні 60–80%, голосуючи за держбюджет. 

“Батьківщина” підтримала лише бюджет на 2020 рік. 

“Голос” не голосував за держбюджет у 2019–2022 роках, але став підтримувати голосування після початку повномасштабного вторгнення.  

 

Водночас нардепи, які мають зауваги до проєкту бюджету, також можуть просувати свої правки та пропозиції під час його розгляду. У різні роки нардепи вносили від 1200 до понад 3000 поправок та пропозицій до бюджету. Зокрема цьогоріч бюджетний комітет розглянув 2099 поправок та пропозицій — і близько 7% із них були враховані повністю або частково. Примітно, що до повномасштабної війни враховували 36–52% поправок, однак у бюджеті на 2023 рік було враховано лише 16%, на 2024 рік — 7%.  

Раніше ЧЕСНО писав, що за п’ять років роботи Верховної Ради ІХ скликання “Слуга народу” змогла проголосувати монобільшістю лише у 14% усіх голосувань. У решті випадків депутатам із монокоаліції була потрібна підтримка інших фракцій та груп, щоб набрати 226+ голосів, необхідних для ухвалення рішень. 


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]