Агробізнесмени та забудовники: хто зараз фінансує партію “Черкащани”? (ОНОВЛЕНО)

Фото: Агробізнесмени та забудовники: хто зараз фінансує партію “Черкащани”? (ОНОВЛЕНО)

Партія “Всеукраїнське об’єднання “Черкащани”, яка має найбільше представництво у Черкаській обласній раді, за останні чотири роки отримала пожертв на загальну суму у понад 13,1 млн гривень. Ця сума перевищує внески на регіональні рахунки деяких парламентських партій. 

Серед головних донорів “Черкащан” — компанії місцевих бізнесменів, частина з яких відома скандальними забудовами міста. Також партія тісно співпрацює із чинним міським головою від партії “За майбутнє” Анатолієм Бондаренком, який напередодні місцевих виборів публічно висловлював підтримку депутатам партії “Черкащани”.

Найбільшим спонсором партії стала група компаній “МакЛаут” із внесками близько 2,9 млн гривень. На момент здійснення пожертви вона мала встановлені державні тендери, що заборонено українським законодавством. Ба більше, 15 із 40 компаній — спонсорів “Черкащан” теж мають укладені контракти з державою.

Оскільки партія є найбільш представленою в регіоні, це робить її однією із найвпливовіших політичних сил. Тому Рух ЧЕСНО проаналізував, які донори її фінансують та як вони з нею повʼязані. 

ТОП-донор

Найбільші пожертви на суму понад 2,1 млн гривень із липня по вересень 2020 року здійснило ТОВ “МакЛаут Сервіс”, що знаходиться по сусідству з офісом партії на вулиці Байди Вишневецького. Мережа компаній “МакЛаут” є інтернет-провайдером у Черкасах. Вона включає ще кілька товариств, зокрема “МакЛаут Гамма” та “МакЛаут Бета”, які аналогічно здійснювали спонсорські внески, вже у наступні роки, на суму понад 784 тис. гривень. Партія платить їм за послуги звʼязку.

Керівником компаній “МакЛаут” є Віталій Лаут, який у 2020 році балотувався від “Черкащан” до обласної ради, проте не був обраний. Чинний місцевий голова Черкас Анатолій Бондаренко від партії “За майбутнє” напередодні виборів у коментарі журналістам зазначав, що заручився підтримкою партії “Черкащани”, зокрема її представників Віталія Лаута та Андраніка Казаряна, щоб створити спільний план дій.

Частина компаній “МакЛаут” на момент здійснення внеску брали участь у державних тендерах сумою понад 100 прожиткових мінімумів. Нагадаємо, що за таких обставин товариства не можуть здійснювати пожертви на користь партій. У 2021 році товариство ТОВ “МакЛаут Сервіс” задонатило партії 12 тис., за що наступного року отримало постанову адміністративного правопорушення, яку вони оскаржили. 

Рух ЧЕСНО виявив щонайменше 15 із 40 компаній — спонсорів “Черкащан”, які мали або мають укладені тендери з державою, що перевищують дозволену суму на момент здійснення внеску.

Відкриті дані взяті за проміжок з 2020 року до ІІ кварталу 2024 (за виключенням звітів I, III кварталу 2021 року Черкаської обласної організації та II, III кварталу того ж року міської організації, яких ми не знайшли у вільному доступі).​​​​​​

Цікаво, що кінцевими бенефіціарами кількох товариств-спонсорів є безпосередньо посадові особи органів місцевого самоврядування від партії. Одне з таких, ТОВ “Агроумань”, задонатило партії близько 1,1 мільйона гривень за чотири роки. Його керівник Володимир Куліков є членом від партії з 2020 року. До цього у 2012–2015 роках він значився директором ПАТ “Кепітал білдінг корпорейшн”, кінцевим бенефіціаром якого був син Віктора Януковича Олександр Янукович.

Інші донори партії виявилися повʼязаними з родинами місцевих агробізнесменів. Наприклад, із депутатом від голови фракції “Черкащани” Нареком Казаряном. У сумі товариства його родини переказали понад 1,1 млн гривень. Натомість партія заплатила йому на рахунки ФОП понад 428 тис. гривень за надання інформаційно-консультаційних послуг.

Забудова історії Черкас

Група родини Казарян займається будівельними роботами. Найвідоміша з компаній — ПП “Надія”, яка звела більшість сучасних новобудов у центрі Черкас. За чотири роки вона переказала партії 408 тис. гривень. Засновниками підприємства є родичі Нарека Казаряна — вищезгадані Андранік та Фрунзе Казарян. 

“Надія” відома і деякими забудовами, які викликають обурення містян.

Фото: “Суспільне Черкаси”. Планетарій та проєкт його реконструкції

На фотографії зліва — один із шести українських планетаріїв. Він був збудований у 1870-х роках Федором Лисаком і внесений до переліку культурної спадщини. Станом на 2023 рік будівля перейшла до рук ПП “Надія”, справа на фотографії — проєкт його реконструкції. 

Фото: “Культура Черкас”

Попри табличку на будинку — “Памʼятка архітектури”, “Охороняється державою” — підприємство планувало зробити з нього готельне приміщення. Місцева прокуратура встановила порушення законодавства у діях забудовників, тому в серпні 2023 року планетарій знову перейшов у державну власність.

Це не поодинокий випадок. Із 1 квітня 2024 року “Надія” почала підготовчі роботи до зведення житлового будинку на Замковому узвозі в Черкасах. Територія належить до заповідної — “Черкаські берегові схили”, звідти у XIV–XVII ст. почалась історія міста.

Фото: “Комітет захисту Замкового узвозу”

У відповідь містяни створили ініціативу “Я проти забудови Замкового узвозу”, а також петицію проти руйнування будинку з грифонами, в якому в липні ПП “Надія” почала демонтаж даху. 

Фото: “ПРОЧЕРК.інфо”. Будівля до демонтажу даху та проєкт реконструкції

У коментарі ЧЕСНО місцевий активіст Денис Гайда наголошує на жахливій ситуації зі знищенням і забудовою історичних місць Черкас. Він переконаний, що ключова проблема — відсутність історико-архітектурного опорного плану, який мала б розробити міська влада, проте вже давно відкладає його створення, що призводить до руйнування історичних об’єктів. 

Крім того, активіст додає, що забудовник спершу планував знести будівлю, однак після суспільного розголосу вирішив надбудувати третій поверх, що також є порушенням, адже пам’ятку мали б лише реставрувати. 

“У нас доходить до абсурду, коли прямо зараз забудовник “Надія” судиться, аби оскаржити рішення обласної ради про статус нововиявленої пам’ятки архітектури стосовно “Будинку з грифонами”, у якому вони викупили всі квартири. ПП “Надія” та родина Казарян використовують свій вплив у міській раді для просування зручних для себе умов та отримання необхідних дозволів”, — розповідає Гайда.

Також він зазначив, що міська влада здебільшого ігнорує проблему забудов, намагаючись відвернути увагу громадськості та віддавати “проблемні ділянки” своїм політичним союзникам.

“Представники влади говорять, що все відбувається “законно”, а департамент архітектури видає містобудівні умови згідно із правилами. Якщо ж виникає суспільний розголос, влада перекладає відповідальність на прокуратуру та суди”, — додає активіст.

Фото: “Комітет захисту Замкового узвозу”. Акція проти забудови Замкового узвозу у міській раді

Засновник ПП “Надія” Андранік Казарян цю ситуацію коментував так: “У нас кожен шматок — це історична земля… Далі будуть приватні будинки — це теж історична земля.... То що, нічого там не будувати?” 

Мер міста Анатолій Бондаренко зазначав, що розташування об’єкта відповідає містобудівній документації й міська влада достатніх важелів зупинки будівництва не має. Нагадаємо, за даними ЧЕСНО, у 2017 році Анатолій Бондаренко фігурував в антикорупційному розслідуванні журналістів, котрі писали про передачу земельних ресурсів близьким родичам і заступнику чинного мера.

Крім “Надії” із групи родини Казарян, партію фінансувало і ТОВ “Добробут”. До 2023 року головною бухгалтеркою товариства була Наталія Узунова. У той самий проміжок часу вона займала аналогічну посаду в СВК “Струмок”, яке, крім родини Казарян, належить також групі родини Ткаченків. 

Зазначимо, що Юрій Ткаченко — колишній губернатор Черкаської області, який був призначений на посаду у березні 2014 року Петром Порошенком. Група товариств його родини аналогічно повʼязана з агробізнесом. Кілька компаній знаходяться у спільній власності з родиною Казарян і фінансують “Черкащан”.

Крім того, партію спонсорують і компанії, що належать безпосередньо її членам. Це заступник секретаря ради Олексій Душейко та колишній керівник партії Анатолій Семинога. Загалом партію “Черкащани” фінансують представники великих товариств та підприємств, прямо чи опосередковано пов’язані з місцевими забудовниками та аграріями. Ймовірно, така ситуація може свідчити про те, що партія використовує свій вплив у регіоні для просування інтересів бізнесу чи окремих осіб. 

Раніше ЧЕСНО вже аналізував, на що витрачали гроші українські партії та хто їх фінансував у II кварталі 2024 року.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]