Одній із найстарших партій країни — Народному Руху України — продовжують надходити донати. І протягом трьох років на рахунки її регіональних осередків надійшло понад пів мільйона гривень.
Проте із більш детального аналізу її фінансових звітів видно: партія отримує кошти не за рахунок підтримки виборців, а із внесків самих же партійців або ж пов’язаних із партією людей.
Депутати від цієї партії були представлені у Верховній Раді III скликання. І деякі з них досі вносять свої кошти на рахунки регіональних осередків. Донатила партії і компанія, яка займається виготовленням алкогольних напоїв, її власник — також екснардеп від партії.
Протягом 2021–2024 років на рахунки десяти осередків партії Народний Рух України надійшло 645 тис. гривень.
За цей час найбільше донатів “прилетіло” до київської міської, чернігівської обласної, івано-франківської, львівської, хмельницької крайових та костопільської районної організації партії.
Хто саме платив кошти партії — в аналізі ЧЕСНО.
Хто фінансував київський міський осередок
Протягом 2023–2024 років на рахунок київського міського осередку партії надійшло понад 250 тис. гривень. Цю суму внесли п’ятеро фізичних та одна юридична особа. Усі вони пов’язані з самою ж партією.
Найбільший донат у 145 тис. гривень у квітні 2024 року зробило ПрАТ “Оболонь”, яке володіє торговельними марками алкогольних напоїв. Проте його власник Олександр Слободян — нардеп III скликання від фракції Українського Народного Руху — робив внески й особисто.
Так, протягом 2023–2024 років він вніс на рахунок київської міської організації партії 100 тис. гривень.
Невеликий внесок зробив і головний бухгалтер “Оболоні” Максим Балагута, який також займав керівні посади в осередках партії. У вересні 2023 року він вніс 300 гривень.
Проте крім них київському міському осередку задонатили ще двоє людей. У 2023 році 2 тис. гривень віддав нардеп III скликання від Народного Руху Ярослав Федорин. 1 тис. гривень пожертвував Юрій Корж — керівник, член проводу та член ради Дніпровської районної в Києві організації партії (дані — з аналітичної системи YouControl станом на 2020 рік).
Найбільші внески з регіонів
Протягом трьох років внески на рахунок чернігівської обласної організації робили лише троє людей. Це Ольга Мозгова, Сергій Соломаха та Сергій Черняхов, які, за даними аналітичної системи YouControl, були членами чи входили до ради цієї ж парторганізації.
Загалом за цей час вони задонатили 157 тис. гривень.
Натомість на рахунок івано-франківської крайової організації надійшло 86 тис. гривень. І їх внесли п’ятеро людей: голова івано-франківської міської організації Ярослав Остафійчук (станом на 2020 рік), кандидат у списках до Тисменицької міської ради Василь Притуляк та членкиня ради івано-франківської крайової організації (станом на 2021 рік) та кандидатка до івано-франківської обласної та тисменицької районної рад Катерина Бариська.
Зв’язки Богдани Баран та Оксани Дорундяк із партією нам встановити не вдалося. Проте і суми внесків обох були невеликими: Богдана Баран одним разом задонатила 6,2 тис. гривень, а Оксана Дорундяк — 100 гривень.
Хто фінансував інші парторганізації
До львівської крайової організації партії надійшло 85 тис. гривень. Цю суму одним внеском у травні 2024 року віддав Богдан Лешневський. Це депутат Львівської міської ради VI скликання від Народного Руху України. Від цієї ж партії він балотувався у 2015 та 2020 роках. Також станом на 2016 рік він був керівником структурного утворення винниківської міської організації партії.
До хмельницької крайової організації партії вносили кошти чотири людини. Разом вони внесли 26 тис. гривень, зробили це у 2022 році. От тільки у звіті вказані лише їхні прізвища та ініціали. Однак нам вдалося встановити людину з ініціалами “Будзінський В. В.”. Це, очевидно, член ради хмельницької крайової організації (станом на 2022 рік) Будзінський Віталій Вікторович.
Костопільській районній організації донатило троє людей, які загалом перерахували їй 25 тис. гривень. Так, майже 9 тис. гривень вніс Андрій Ткачук, який, за даними аналітичної системи YouControl, станом на 2015 рік був її головою. У 2020 році від Народного Руху він хотів пройти в мери Костополя, а зараз працює першим заступником міського голови.
У 2015 та 2020 роках балотувалася від партії до цієї ради і Тетяна Макарова, яка віддала організації партії 13 тис. гривень. А 3 тис. гривень вніс її, очевидно, родич Павло Макаров, який теж у 2015 та 2020 роках був кандидатом від партії до Костопільської міської ради.
Значно менше внесків надійшло до закарпатської, полтавської, волинської крайових та калуської міської організації партії. Їм загалом протягом 2021–2024 років заплатили майже 11 тис. гривень. Ці внески зробили четверо людей, і троє з них також пов’язані з партією.
Так, Василь Васюха станом на 2017 рік був головою полтавської крайової організації та балотувався у місцеву раду, Дмитро Климук був головою волинської крайової організації та балотувався до Луцької міської ради, а Юрій Погинайко станом на 2018 рік був головою калуської міської організації і також балотувався в місцеву раду.
На що партосередки витрачають кошти
Партійні витрати здійснювали 19 регіональних осередків, загалом протягом 2021–2024 років вони витратили майже 9 млн гривень.
Найбільшу суму, майже 7 млн гривень, становлять “інші витрати”. До цієї категорії входять плата за ведення рахунку, сплата податку на землю, утримання будинків, споруд та прибудинкової території тощо.
Майже 641 тис. гривень склало перерахування коштів між рахунками партії. 611 тис. гривень було витрачено на виготовлення друкованих матеріалів.
Ще майже 410 тис. гривень пішли на оренду будинків і приміщень та експлуатаційні витрати, а 342 тис. гривень — на гонорари.
Решту 222 тис. гривень витратили на банківські послуги, податки, зарплати, канцтовари тощо.
Нагадаємо, Народний Рух України — це давня українська партія. Як громадсько-політичну організацію її заснували у 1989 році, а як політичну партію зареєстрували у 1993-му. Від неї у 1998 році до Верховної Ради III скликання пройшов Вячеслав Чорновіл.
У 2006 році партія взяла участь у парламентських виборах у складі виборчого блоку Віктора Ющенка “Наша Україна”. А на позачергових парламентських виборах 2007 року — у складі виборчого блоку “Наша Україна — Народна самооборона”.
У 2013 році частина членів Народного Руху України перейшли до ВО “Батьківщина”.
Поділитись