Система управління столицею, потреби розмежування повноважень між владою центрального та місцевого рівнів, а також межі міста та районів Києва — головні теми останнього засідання парламентської ТСК з питань столиці.
Засідання відбулося у четвер, 6 червня, однак, як і минулого разу, київського міського голови Віталія Кличка на ньому не було. Натомість були інші представники столичної влади, зокрема голова бюджетної комісії та фракції “Слуги народу” у Київраді Андрій Вітренко та секретар Київської міської ради Володимир Бондаренко.
Детальніше про те, як минуло засідання та яких подальших кроків у цьому напрямку очікувати — у новому матеріалі Руху ЧЕСНО.
Особливість управління Києвом полягає в тому, що у столиці головою виконавчої та законодавчої гілок влади є одна й та сама людина — київський міський голова. Як зазначив голова ТСК по Києву та нардеп від партії “Слуга народу” Віталій Безгін, “Київ не отримав повноцінну децентралізацію”.
Директор Інституту розвитку територій та народний депутат 6-го скликання Юрій Ганущак окреслив дві можливі парадигми статусу Києва у системі адміністративно-територіального устрою, зокрема “громада — район” або “громада — район — регіон”. Сам Ганущак надає перевагу першому варіанту, хоч і наголошує, що обидва є прийнятними:
“Я вважаю, що базово правильною моделлю є “громада — район”. Тоді межі абсолютно логічно вписуються в конституційну норму того, що Верховна Рада затверджує межі районів”.
Вочевидь обговорення адміністративно-територіального устрою підсвічує ще одне гостре питання — доцільність районування Києва. Нагадаємо, що районні ради у Києві були скасовані за часів президентства Віктора Януковича.
Тоді, 7 вересня 2010 року, за місяць до проведення виборів до районних рад у Києві, Верховна Рада проголосувала за зміни до закону про столицю, згідно з якими Київрада отримала повноваження ухвалювати рішення про створення чи нестворення районних рад. Київрада натомість проголосувала за скасування райрад — це рішення підтримала більшість депутатів, зокрема й усі депутати “Блоку Віталія Кличка”, про що раніше писав Рух ЧЕСНО.
Юрій Ганущак аргументував потребу районних рад особливим статусом міста Києва як столиці України, що несе за собою комплексне питання національної безпеки. На його думку, найбільш доцільно передати частку повноважень на районні ради як органи місцевого самоврядування, адже деякі райони Києва за розміром можна порівняти з обласними центрами.
Зазначимо, що, попри голосування за скасування районних рад у 2010 році, Віталій Кличко восени 2021 року вже виступав за їхнє відновлення та ініціював розгляд відповідного рішення у Київраді. Проте до жодних практичних дій не дійшло.
Примітно також, що на підтримку створення районних рад у Києві виступив Андрій Вітренко, який зазначив, що “у Києві не може панувати управлінська ситуація, що була запроваджена ще за часів Януковича”. Хоча у 2022 році саме Андрій Вітренко подав позов до ОАСК щодо скасування кількох рішень Київради, ініційованих міським головою для відновлення районних рад у столиці.
Читайте також: Битва за Київ: що буде з райрадами
Натомість Володимир Бондаренко зазначив, що аспект поєднання виконавчої та законодавчої влади в одній особі є радше політизацією, і не так активно погодився з тим, що потрібно створювати нові районні ради. Водночас секретар Київської міської ради підкреслив, що Київ справді має застаріле законодавче регулювання і є потреба адаптувати законодавство до сучасних реалій.
Загальний характер засідання ТСК був радше стратегічним — важливо пам'ятати, що будь-яким змінам у системі устрою столиці має передувати ряд відповідних законодавчих ініціатив. Як зазначив голова ТСК Віталій Безгін після засідання, представники центральної влади підготують пропозиції за напрямками, які включають можливе повернення до проєкту закону про столицю, Бюджетного кодексу України, питань агломерацій, воєнного стану, а також меж міста та районів.
Вже на основі цього має відбутися подальший діалог із представниками міської влади, після чого можна буде говорити про конкретні кроки у цьому напрямку.
Рух ЧЕСНО слідкуватиме за подальшими оновленнями у сфері обговорення районних рад Києва та їхнього відновлення.
Нагадаємо, Рух ЧЕСНО також писав про результати другого засідання парламентської ТСК по Києву, учасники якого обговорювали розмежування повноважень Київської міської військової адміністрації (КМВА) та Київської міської державної адміністрації (КМДА), а також ризик підтоплення станції метро “Поштова площа”.
Поділитись