Україна в реаліях війни готує пояснення щодо непроведення важливих екологічних процедур — оцінки впливу на довкілля (ОВД) та стратегічної екологічної оцінки (СЕО). Відступ від правил має полегшити екстрену відбудову пошкоджених обʼєктів та забезпечити оперативне реагування. Проте такий підхід до відновлення Каховської ГЕС і будівництва Національного меморіального кладовища викликав обурення громадськості та суспільний резонанс.
Причини відступів від правил та їхній потенційний негативний вплив аналізував Рух ЧЕСНО.
Міністерство захисту довкілля провело обговорення проєкту Концептуальної записки щодо відступів від правил ОВД та СЕО. Після громадських обговорень документ мають ухвалити у III кварталі 2024 року, щоб отримати фінансування за програмою Ukraine Facility.
Записка обʼєднує всі відступи від ОВД та СЕО та пояснює їх необхідність правовим режимом воєнного стану і щоденними викликами. Ці процедури досить тривалі, що унеможливлює оперативне відновлення критичної інфраструктури.
Документ встановлює періоди відступів: для СЕО — на період відновлення, для ОВД — протягом воєнного стану; протягом воєнного стану та 90 днів після його завершення (поводження з відходами від руйнувань).
Великий суспільний резонанс викликали відступи від правил при будівництві Національного військового меморіального кладовища та відбудові Каховського гідровузла.
Розробка документа не є терміновою. За нього взялися заздалегідь (прийматимуть до 30 травня), аби врахувати позицію громадськості та правки Єврокомісії.
Відступи від ОВД
В Україні з 2017 року набрав чинності Закон “Про оцінку впливу на довкілля”, що запровадив європейську модель екооцінки діяльності (Директива 2011/92). ОВД регулює безпечність діяльності та дає громадськості можливість впливати на екологічний добробут.
Проєкт концептуальної записки передбачає відступи від ОВД для:
військових та оборонних об’єктів;
повітряних ліній електропередачі та підстанцій;
мобільних генеруючих та газотурбінних установок, газопоршневих когенераційних установок, їхніх мереж та обладнання;
відновлення будівель і споруд для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та відновлення функціонування критичних об’єктів без зміни розмірів;
відновлення об’єктів газо-, електро-, тепло-, водопостачання та відведення (ремонт, реконструкція без змін класу, території та розмірів);
виробництва боєприпасів;
проєкту “Будівництво Каховського гідровузла на р. Дніпро. Відбудова після руйнування Каховської ГЕС та забезпечення сталої роботи Дніпровської ГЕС у період відбудови”;
розміщення Національного військового меморіального кладовища.
Відступи територіально не обмежені, адже кожна громада може стати мішенню російських атак. Замовники можуть проводити ОВД за власною ініціативою.
За словами експертки з громадської організації “Досить труїти Кривий Ріг” Анни Амбросової, такі відступи можуть допомогти швидко відновити пошкоджені потужності для забезпечення нормального життя людей в умовах війни. До прикладу, після підриву греблі Каховської ГЕС без втрати часу на проведення оцінок та обговорень вдалося оперативно відновити водопостачання Кривого Рогу та Миколаєва. Хоча цю воду місцеві мешканці використовують як технічну, без неї ситуація була б катастрофічною. І швидка відбудова за кращими технологіями не завжди можлива.
Вона також позитивно оцінила встановлення часових обмежень щодо відступів.
Каховська ГЕС
На початку 2023 року українські лідери попереджали про можливий підрив росіянами греблі Каховської ГЕС, що і сталося 6 червня.
За п’ять тижнів після теракту уряд прийняв постанову щодо відбудови ГЕС для посилення енергетичної та аграрної спроможності. На той час водосховище було пустелею.
Наприкінці липня дно колишнього водосховища вкрилося паростками, археологи почали знаходити там артефакти козацької доби. Історики наголошують на надзвичайній цінності Великого Лугу, що був затоплений, а біологи — на унікальності нової екосистеми, де утворився природний вербовий ліс заввишки 2–4 м.
“Суспільне Дніпро”
Повернути ОВД для Каховської ГЕС можуть результати дослідження наукової групи, до якої увійшли двоє докторів біологічних наук, троє докторів географічних наук та один кандидат географічних наук.
“Ми розуміємо безумовну необхідність відновлення Каховського водосховища як джерела води для різних галузей. Абсолютно очевидно, що відновлювати водосховище в тому вигляді, в якому воно існувало, не раціонально”, — зазначив у вересні 2023 року директор Інституту гідробіології Сергій Афанасьєв, який нині є учасником наукової групи.
За словами голови правління ГО “Українська природоохоронна група” Олексія Василюка, вирішення питання проведення ОВД для такого масштабного проєкту невеликою групою науковців сумнівне, адже в будь-якому разі не скасовуються норми закону. Крім того, Україна розробила Екологічний договір, зокрема і для партнерів, який декларує пріоритет довкіллєвих питань.
“Це [проєкт Концептуальної записки] прямо протилежне тому, що Україна зобов’язалася зробити кілька місяців тому. В Екологічному договорі написано, що саме Каховка має проходити найпрозорішу експертизу із залученням зовнішніх незалежних експертів, а Міндовкілля розробляє документ про те, що саме Каховка не повинна проходити ОВД. Це лицемірство”, — зазначив Василюк у коментарі для Руху ЧЕСНО.
Він пояснив, що лише після закінчення війни експерти зможуть оцінити масштаби руйнування греблі та придатність сільськогосподарських земель, які потенційно зрошуватимуть із водосховища, для подальшого використання. Відновлення водосховища може затягнутися на 10–15 років, зокрема через замінованість території. І доцільніше говорити не про відновлення, а про будівництво нового водосховища на місці лісу.
Водночас Анна Амбросова зауважила, що наразі говорити про це зарано. Адже для планування необхідні ретельні обстеження та дослідження, обговорення різних сценаріїв на їхній основі з широким колом експертів.
“Проблема не вирішена, обстеження не проведено, — розповіла вона Руху ЧЕСНО. — Приймати рішення зарано. Це потребує обговорень, а ці обговорення — оцінка впливу на довкілля”.
Після знищення росіянами вугільних електростанцій ГЕС відіграють ключову роль у періоди пікових навантажень. Теоретично замінити ці потужності можуть біогазові електростанції, біоТЕЦ, системи накопичення енергії тощо. Наразі є шанс побудувати нову енергосистему, а не повертатися до рішень минулого. До прикладу, в Україні не використовується енергія хвиль.
Також Україна декларує шлях до розподіленої генерації.
Зазначимо, що півдню України й раніше загрожувало опустелювання через зміну клімату, що вплине і на вирощування зерна. Після років інтенсивних бойових дій безпечність аграрної діяльності залишається під питанням через замінованість та забруднення ґрунтів і вод небезпечними речовинами (крім традиційної зброї росіяни використовують і заборонену). Також через кліматичні зміни очікується збільшення врожайності культур на півночі та частіші хвилі спеки.
Військове меморіальне кладовище
Європейська директива не передбачає ОВД для місць поховання. Проте у грудні 2023-го нардепи проголосували за зміну закону, що скасовує ОВД для Національного військового меморіального кладовища.
Розміщення цього комплексу у Фастівському районі Київської області стало ще однією дискусійною темою, особливо для мешканців громади. Кладовище планують обладнати у Мархалівці, до якої від залізничного вокзалу Києва близько 28 км (40 хвилин на автомобілі, дві години громадським транспортом).
За словами екологів, на місці майбутніх поховань проходить Смарагдова мережа (особливо цінна природоохоронна територія). Мешканці заявляють, що дізналися про облаштування кладовища в їхній громаді лише тоді, коли для прокладання дороги почали вирубувати ліс. Це призвело до підвищення рівня ґрунтових вод і затоплення деяких підвалів. І ховати героїв доведеться “у воду”. Також у громаді майже повністю відсутнє централізоване водопостачання, і люди побоюються, що кладовище отруїть води.
На обговоренні проєкту представники Мархалівки наголошували, що експертиза гідролога на замовлення громади показала, що місцевість не придатна для поховань традиційним способом. За словами активістів, на цій території ґрунтові води знаходяться подекуди на глибині 0,5 м або виходять на поверхню.
“Болота в лісі були завжди, це кожен місцевий підтвердить, — розповіла місцева мешканка Людмила Гуріна в ексклюзивному коментарі. — Боляче за полеглих, боляче за ліс. Там дійсно жива природа, багато тварин. Валити дерева почали під час гніздів’я. Не можна порушувати Смарагдову мережу. Держава має опікуватись її охороною за Бернською конвенцією”.
Геологічне дослідження, проведене на замовлення держустанови “Національне меморіальне військове кладовище” (НМВК), показало безпечність майбутнього місця поховання: воно буде розміщене за 0,3–1 км від житла та не вплине на якість води. У лісі планують вирубати до 10% дерев, що не має зашкодити природі.
У Міндовкілля на громадських слуханнях наголосили, що для кладовищ існують лише державні будівельні норми, які передбачають оцінку впливу на навколишнє середовище.
У травні уряд створив Координаційну раду щодо створення та функціонування НВМК. Цей консультативно-дорадчий орган має забезпечити ефективну взаємодію між державними органами, активістами та громадами, підготувати пропозиції для вдосконалення нормативно-правової бази для покращення роботи кладовища.
До ради, серед представників інших міністерств, увійшли заступник міністра захисту довкілля та голова Держлісагентства. До неї можуть долучитися й народні депутати.
СЕО
Проєкт Концептуальної записки пропонує виключення із процедури стратегічної екооцінки. Це також євроінтеграційна норма (Директива 2001/42), яку у 2018 році впровадив закон № 2354-VIII.
СЕО стосується документів державного планування та визначає вплив проєктів на здоров’я людей та довкілля. Хоча вона стосується усіх сфер — від містобудування до планування сільського господарства, пропонуються виключення для програми комплексного відновлення:
області;
територіальної громади або її частини.
Це також викликало невдоволення громадськості, адже на етапі СЕО можна визначити екологічні ризики. Громади зможуть проводити процедуру з власної ініціативи.
Українці матимуть обхідні шляхи — СЕО проводитимуть для містобудівної документації та комплексних планів просторового розвитку. Адже програми відновлення не можуть їм суперечити.
Концептуальна записка має встановити єдині умови для швидкої відбудови та ліквідації наслідків російської агресії. “Турборежим” має свої недоліки, хоча в умовах війни це може бути єдиний вихід. Водночас спорудження ГЕС та меморіального кладовища потребує детальних досліджень, адже це проєкти на десятиліття. Необхідно забезпечити якісне планування, що ґрунтуватиметься на ретельних дослідженнях там, де це можливо, щоб не потрапити в глухий кут у майбутньому.
Поділитись