Політичні партії завершили хвилю подання звітів до НАЗК за період 2020-2023 років. На платформу PolitData політсили завантажили 1040 звітів центральних офісів, а разом з регіональними звітами їхнє число перевищує 20 тисяч.
Проте за 2020 рік звіти подаються у старому паперовому форматі. Їх подали більше 280 партій. Зауважимо, що формат звіту можна було обрати (річний чи квартальний), менше чверті партій подали звіти відразу за увесь 2020 рік.
За період 2021-2023 років 219 партій подали свої звіти. А за перший квартал 2024 року — уже 82 партії.
“Понад чотири роки українці не знали, хто фінансує політичні партії, а також на що вони витрачають ці кошти. Першої перемоги ми досягли, коли Верховна Рада відновила фінзвітування. Наступна ціль як для НАЗК, так і для громадського сектору — опрацювати увесь масив даних, верифікувати їх та перевірити”, — зазначає лідерка Руху ЧЕСНО Віта Думанська.
Нагадаємо, що фінансове звітування партій Верховна Рада відновила у серпні 2023 року. Його у 2020-му зупинили через ковідні обмеження, а згодом продовжили через воєнний стан. Тому до 26 квітня 2024 року партії мали подати звітність за усі пропущені роки. НАЗК має перевірити їх за 90 днів.
Втім, зі слів керівниці Департаменту формування доброчесності політичних фінансів при НАЗК Ганни Чорнуцької, готуватися до їхнього аналізу агентство почало ще у 2023 році.
“У минулому році НАЗК почало контроль за цільовим використанням коштів, виділених з держбюджету на фінансування статутної діяльності парламентських партій. Аналіз банківських транзакцій цих партій був проведений заздалегідь, що дало змогу виявити потенційні ризики та зібрати необхідну інформацію для ефективної перевірки. Незаперечну роль у полегшенні аналітичної роботи відіграє PolitData, автоматизуючи процеси обробки інформації”, — розповіла Чорнуцька.
Зазначимо, що вже 10 травня закінчиться дедлайн подачі звітів за перший квартал 2024 року.
“Досить важлива активна співпраця НАЗК з громадськістю щодо отримання інформації про потенційні порушення в діяльності політичних партій. Завдяки механізмам зворотного зв'язку та відкритим каналам комунікації агентство створює можливість для громадян активно взаємодіяти та повідомляти про можливі порушення законодавства”, — додала Чорнуцька.
Раніше Рух ЧЕСНО писав, що заборонена проросійська партія ОПЗЖ витратила понад 140 млн гривень з держбюджету України за період 2021-2022 роки. Нагадаємо, що у бюджеті на 2024 рік загалом закладено 840,5 млн гривень на фінансування статутної діяльності парламентських партій, проте для ОПЗЖ коштів не передбачено.
Поділитись