Хто та скільки донатив партіям Київради у 2023 році

Фото: Хто та скільки донатив партіям Київради у 2023 році

Серед партій, які представлені у Київській міській раді IX скликання, звіт за 2023 рік не подала політсила колишнього мера столиці Олександра Омельченка “Єдність”. 

26 квітня завершився термін звітування непарламентських політичних партій за 2020–2022 роки. Місяцем раніше, до 26 березня, свої звіти за 2020–2023 роки до НАЗК мали подати парламентські партії, а непарламентські — за IV квартал 2023 року (або ж за 2023 рік, якщо партія обрала подання річного звіту). 

Рух ЧЕСНО проаналізував подані звіти та дослідив, на які суми донори підтримували київські осередки політичних партій, а також як партії пізніше витрачали ці кошти. 

Наразі у Київраді IX скликання засідають шість політичних партій: УДАР, “Європейська солідарність”, “Слуга народу”, “Батьківщина”, “Голос” та “Єдність”. Серед столичних депутатів є і представники забороненої проросійської партії ОПЗЖ, які наразі формують депутатську групу “Платформа за життя і мир”. Сама ж партія востаннє отримала державне фінансування ще у січні 2022 року. 

Читайте також: Скільки держкоштів витратила ОПЗЖ перед війною? 

Єдиною партією Київради, яка не подала звіт за 2023 рік, стала “Єдність Олександра Омельченка”. Сторінка партії у Facebook також нині не активна — остання публікація датується червнем 2022 року. 

Сторінка “Єдності Олександра Омельченка” у Facebook

Проте це не означає, що партія припинила свою діяльність: депутати продовжують розповідати у своїх соціальних мережах про надану ними благодійну допомогу, а інколи блокують прийняття рішень у сесійній залі столиці. До прикладу, на останньому засіданні Київради кілька депутатів “Єдності” не голосували за проєкт рішення про прозорість місцевого самоврядування, про що раніше писав Рух ЧЕСНО. 

З іншими партіями Київради ситуація зрозуміла: звіти за минулий рік оприлюднені, що дозволяє відслідкувати, в якому обсязі донори підтримували партії внесками та як ці кошти витрачалися. У партій, що є парламентськими (“Європейська солідарність”, “Голос”, “Слуга народу” та “Батьківщина”), бралися до уваги лише регіональні офіси у Києві, а у випадку УДАР, яка найбільш активно функціонує у столиці, і центральний партійний офіс також. 

Грошові та негрошові внески для партій Київради

Згідно зі звітами за 2023 рік, київські офіси “Голосу”, ЄС та “Слуги народу” не отримали жодного грошового внеску — самі партії частіше підтримувалися внесками на рахунок центрального офісу або ж офісів інших регіонів. У звіті “Батьківщини” відображено 14 внесків на партійні рахунки київської партійної організації, а також двох районних по Києву — Голосіївської та Оболонської. 

Примітно те, що 8 внесків із 14 здійснила та сама особа — Бей Віктор Олександрович. Всього за рік громадянин підтримав партію на 31 345 гривень. За пошуком імені донора відображено, що Віктор Олександрович був помічником-консультантом депутата Київради від “Батьківщини” VIII скликання Валерія Гуманенко. Наразі ж донор є помічником-консультантом чинного депутата Київради від “Батьківщини” Анатолія Шаповала, про що свідчить сторінка депутата на сайті Київради. 

Сторінка Анатолія Шаповала на сайті Київради

Партія Віталія Кличка УДАР є лідером за розміром грошових внесків. Лише на рахунки київського офісу протягом 2023 року було перераховано 200 тис. гривень. Проте є одне “але” — це було всього дві транзакції по 100 тис. від однієї людини: Берези Юлії Миколаївни. Центральний офіс партії у 2023 році отримав 39 грошових внесків, які разом склали понад 1,6 млн гривень. Найбільшим донором став Владимиров Володимир Володимирович, який підтримав УДАР на 654 тис. гривень. 

Важливо зазначити, що майже половина грошових внесків УДАР припала на кінець 2023 року. З 12 по 18 грудня у звіті партії можна побачити 18 внесків або розміром 2400 гривень, або розміром, що кратний цій сумі. Усі внески були здійснені з рахунків фізичних осіб, що зареєстровані в різних областях та регіонах.

Як партії витрачають гроші?

Витрати київських міських організацій партій, що представлені у Київраді, достатньо типові: оренда, заробітні плати та податки. Лідером за кількістю транзакцій у цій категорії є партія “Слуга народу” — протягом 2023 року вона здійснила 2413 платежі різного спрямування, що разом склало понад 9 млн гривень. З цієї суми понад 2,5 млн було витрачено на оренду приміщень, ще понад 3 млн — на заробітну плату. 

На другому місці за розміром витрат — регіональний офіс “Європейської солідарності”. Згідно зі звітом, партія витратила майже 1,8 млн гривень, з якого 1 млн покривав виплати заробітної плати працівникам. УДАР у Києві витратив 617 тис. гривень, у той час як центральний офіс — 1,5 млн. 

Найменше з-поміж усіх партійних осередків витратив столичний офіс “Голосу”. У звіті відображено витрат всього на 685 гривень, і всі спрямовані на оплату договорів банківського обслуговування. Причиною цього може бути й відсутність коштів на підтримку регіональних офісів протягом останніх років. 

Примітним є ще випадок “Батьківщини”. За 2023 рік партія витратила 76 тис. гривень, а 12 тис. гривень з цієї суми — внесок на користь самої ж “Батьківщини”, просто вже центрального офісу. Варто зазначити, що партія як парламентська отримує державне фінансування, а бюджет регіональних офісів складається значним чином із суми, що була віддана центральним офісом. Тож яка причина подібного “поворотного” внеску — невідомо. 

Читайте також: Чи ближче до народу: на що парламентські партії витрачають держкошти у регіонах?

Рух ЧЕСНО також писав про роль регіональних осередків у партійному фінансуванні, звідки вони беруть кошти та на що витрачають, розбирався Рух ЧЕСНО.



 


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]