Відкритість міськрад-2023: хто в аутсайдерах?

Фото: Відкритість міськрад-2023: хто в аутсайдерах?

У 2023 році одразу 15 міських рад обласних центрів України мають  найвищий рівень відкритості. В минулому році якість інформування рад про свою діяльність значно зросла, незважаючи на повномасштабну війну та безпекові обмеження. В аутсайдерах лишається лише Запорізька міська рада, її показник відкритості не змінюються протягом останніх двох років. Про це йдеться у дослідженні Руху ЧЕСНО

Усі міські ради продемонстрували високий рівень відкритості, окрім Запоріжжя, Харкова та Херсону. Якщо обов’язку публікувати документи та звіти про діяльність ради чітко дотримуються, то з доступом громадян до засідань є відмінності. 

Закономірно, зважаючи на обмеження воєнного стану, низка рад запровадила вимогу попередньої реєстрації та перевірки документів. Натомість низка рад, які наближені до лінії бойового зіткнення, проводять засідання в онлайн-режимі. Такий формат впливає й на правила доступу громадян до засідань.

Скриншот відповіді Дніпровської міськради на запит Руху ЧЕСНО 

Наприклад, Дніпровська міська рада, яку очолює Борис Філатов (“Пропозиція”), повідомила, що проводить розгляд частини питань у закритому режимі. Такі обговорення можуть стосуватися військової служби або оборони. 

Найбільше зростання відкритості показала Полтавська міськрада, в. о. голови якої нещодавно стала Катерина Ямщикова (“Слуга народу”). Під час попередніх хвиль моніторингу міська рада обіцяла надати відповідь після закінчення воєнного стану. Наразі ж Полтавська міськрада прозвітувала про відкриття усіх розділів. 

Примітно, що цьогоріч жодна рада не посилалась на право не надавати відповідь до завершення воєнного стану, тому тенденція минулих хвиль дослідження “приходьте після війни” більше не актуальна.

Читати більше: Приходьте після війни: які ради залишаються закритими для громадян

Зазначимо, що відкритість роботи Херсонської міськради у цьому моніторингу не оцінювалась, адже у відповідь на запит Руху ЧЕСНО рада повідомила, що з 24 лютого 2022 року пленарні засідання сесій та постійних комісій не проводились. Водночас рада надала посилання на матеріали про діяльність до початку повномасштабного вторгнення та тимчасової окупації Херсона.

Скриншот відповіді Херсонської міськради на запит Руху ЧЕСНО

Нагадаємо, Рух ЧЕСНО втретє дослідив відкритість місцевих рад в Україні за 2023 рік. Найменший рівень відкритості без обґрунтування прогалин має Запорізька міськрада, натомість Київська облрада пояснює низьку оцінку відкритості хакерською атакою на свій сайт. У Херсонській міськраді через тимчасову окупацію засідання взагалі не скликаються, а Запорізька облрада протягом усього 2023 року не змогла розпочати засідання через відсутність кворуму.

Критеріями оцінювання, за методологією Руху ЧЕСНО, стали 11 маркерних питань, серед яких зокрема наявність анонсів про проведення сесій та засідань комітетів, публікація порядків денних, проєктів рішень, протоколів та відеозаписів засідань.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду “Відродження”.

 


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]