Ще одна спроба забудови Протасового Яру: заказник чи хмарочоси?

Фото: Ще одна спроба забудови Протасового Яру: заказник чи хмарочоси?

Верховний Суд залишив в силі рішення про встановлення дозволу на користування чужим майном на земельних ділянках заказника “Протасів Яр” імені Романа Ратушного. Відповідні земельні ділянки належать приватному підприємству ТОВ “Протасів Яр”.

Засідання по цій справі відбулося у Касаційному господарському суді 21 лютого. Позов ТОВ “Протасів Яр” про скасування рішення Київради про створення заказника буде повторно розглядатися в апеляції. 

Попри те, що боротьба за територію Протасового Яру тривала понад п’ять років та вже, здавалося, мала б дійти до завершення, активісти все далі продовжують стикатися із новими ризиками забудови. То у чому ж полягає суперечка цього разу? Детальніше про попередні спроби забудувати територію урочища Протасів Яр читайте у матеріалі Руху ЧЕСНО.

Фото: ГО “Захистимо Протасів Яр”

Нагадаємо, що у липні 2022 року Київрада ухвалила рішення про створення ландшафтного заказника “Протасів Яр”, за що проголосували 85 депутатів. Як тоді зазначив Київський міський голова Віталій Кличко: “Створення заказника — це вшанування пам’яті Романа Ратушного і свідчення того, що його справа і справа багатьох киян, які боролися за цю зелену зону, була не марною”. 

Ще через рік, вже у листопаді 2023-го, Київрада присвоїла заказнику ім’я Романа Ратушного, який загинув на фронті під Ізюмом, а за життя очолював ініціативу “Захистимо Протасів Яр” та активно боровся проти забудов урочища.

Фото: ГО “Захистимо Протасів Яр”

Читайте також: “На паркані виб’ють імена всіх, хто долучився до відновлення парку” Роман Ратушний про успішну історію боротьби за Протасів Яр

Наразі ключовою перешкодою для функціонування заказника є те, що у 2004 році був здійснений продаж 15 гектарів урочища ТОВ “Протасів Яр”. Відповідно, ці земельні ділянки є приватною власністю, хоч і входять до складу заказника. 

Одним із рішень є встановлення сервітуту — тобто, дозволу на користування чужим майном, аби кияни мали безперешкодний доступ до території заказника. 

Із відповідною вимогою Київрада зверталася до господарського суду Києва, проте суд першої інстанції відмовив у цьому. У свою чергу, був зустрічний позов від ТОВ “Протасів Яр” із вимогою скасувати рішення Київради про створення заказника, який господарський суд задовільнив.

Зрушення у справі відбулося у липні 2023 року, коли Північний апеляційний господарський суд постановив скасувати рішення господарського суду Києва та встановив сервітут на земельних ділянках, які є власністю ТОВ “Протасів Яр”. Тобто, було скасоване рішення першої інстанції. 

У жовтні 2023 року справа була передана на розгляд у Велику палату Верховного суду. Про підсумки засідання в себе на сторінці повідомила ГО “Захистимо Протасів Яр”, яка стала третьою особою на стороні міської ради у справі:

“Верховний суд залишив в силі рішення Північного апеляційного господарського суду про встановлення сервітуту на частину земельних ділянок, які входять до складу заказника "Протасів яр" імені Романа Ратушного”, — повідомили активісти. 

Читайте також: Активіст Роман Ратушний: Забудова Протасового Яру – бочка, в якій лежить порох і київської, і дніпровської мафії

Водночас, зустрічний позов зі сторони ТОВ “Протасів Яр” Верховний суд повернув до попередньої інстанції — Північного апеляційного суду. Про те, коли саме буде розглядатися даний позов в апеляції, ще невідомо. Тож наразі достовірно не відомо, чи буде скасоване рішення Київради про створення заказника в урочищі.

Хто стоїть за ТОВ “Протасів Яр”?

ТОВ “Протасів Яр” була заснована у 2000 році Ганною Булатовою та Юрієм Гриценком. Наразі власником є компанія MOONCEL LIMITED, що зареєстрована на Кіпрі, а кінцеві бенефіціарні власники — Сергій Лагур та Андрій Попов. 

Окрім цього, як зазначає Hromadske, у 2006 році інвесторами компанії були ТОВ “Західна нафтова група” та ТОВ “Спецпроєкт-ексклюзив”, обидві з яких входять до складу холдингової компанії “Континіум”. Співвласником компанії був Ігор Єремеєв, екснардеп 8-го скликання з групи “Воля народу”, який помер у 2015 році, а також чинний волинський нардеп-мажоритарник з групи “За майбутнє” Степан Івахів.

Читайте також: Прощавай, Воле? Що чекає на дітище Ігоря Єремеєва

Наразі колегою Івахова у депутатській групі “За майбутнє” є також Ігор Палиця — колишній бізнес-партнер Ігоря Коломойського та член партії “УКРОП” на момент обрання до ВРУ 9-го скликання. У цьому контексті варто згадати і колишнього очільника партії “УКРОП”, який неодноразово фігурував у справі “Протасового Яру” — Геннадія Корбана. Він, за словами покійного активіста Романа Ратушного, є одним із тих, хто йому погрожував. 

Рух ЧЕСНО слідкуватиме за подальшим перебігом подій, які стосуються заказника “Протасового Яру” та інформуватиме про усі оновлення справи.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]