На сайті Верховної Ради незабаром запустять низку зручних та корисних онлайн-інструментів — як для самих народних депутатів, так і для журналістів та громадян. Візуалізація проходження законопроєктів, таймлайн пленарних засідань, сторінка адаптації законодавства України до положень ЄС — такі нові вебсервіси розробили в Апараті ВРУ. Бета-версію оновлень аналітикам Руху ЧЕСНО презентував керівник Управління комп’ютеризованих систем Верховної Ради Олексій Сидоренко разом із колегами.
Фото: Рух ЧЕСНО
У реалізації нових парламентських інструментів розробники використовували серед іншого методи штучного інтелекту, аналіз великих масивів даних та синхронізацію різних баз. Оновлення спрямовані на більш зручне інформування та аналіз роботи Верховної Ради і народних депутатів, зменшення бюрократизації та паперового документообігу.
Віцеспікер парламенту Олександр Корнієнко в коментарі Руху ЧЕСНО зазначив, що удосконалення сервісів доступу до інформації — це постійний процес законодавчого органу:
“Верховна Рада працює над удосконаленням власних інформаційних ресурсів, адже вони – одне з найважливіших місць, де можна отримати інформацію про законодавство та законопроекту роботу. Після відкриття переговорів про членство України в ЄС, Верховна Рада стала ще більше розповідати про процес ухвалення та адаптацію європейського законодавства. Маємо дати суспільству розуміння темпів і можливих перепон на шляху ухвалення євроінтеграційних законів”.
Фото: Рух ЧЕСНО
Користувачі сайту ВРУ зможуть побачити проходження законопроєктів у зручному форматі, де видно кожну зміну в документі — від етапу реєстрації до проходження в комітетах, правок і обговорення депутатами, голосування та підписання. Працювати з документами буде зручно і на сайті Ради, і з гаджетів — розробники передбачили зручний інтерфейс та адаптивний дизайн. Важливо, що розробники також реалізували нові представлення для проектів законів та представлення результатів пленарних засідань попередніх скликань.
Фото: Рух ЧЕСНО
Керівник Управління комп’ютеризованих систем ВРУ Олексій Сидоренко розповів, що для оновлень сайту ВРУ використовують і штучний інтелект:
“В розробці застосовувались елементи штучного інтелекту, зокрема обробка стенограм за попередні скликання заснована на алгоритмах із елементами ШІ. Крім зручного та сучасного інтерфейсу, ці ресурси мають багато додаткових функцій і поєднують в одному місці всі пов’язані ресурси — фільтри, аудіо, відео, кольорову інформацію, графіки, схеми тощо. Ця інформація також буде доступна у форматах відкритих даних”.
Після таких оновлень буде зручно аналізувати пленарні засідання. У таймлайні роботи нардепів у сесійній залі буде легко переглянути порядок денний, запис на виступ від депутатів, виступи кожного нардепа у текстовому, аудіо- та відеоформаті, результати голосування та інше.
Фото: Рух ЧЕСНО
Для України наразі дуже важливе виконання вимог для вступу в ЄС, і для цього на сайті парламенту буде окремий розділ. На сторінці євроінтеграційного законодавства на сайті ВРУ будуть відображатися всі законодавчі ініціативи в цьому напрямку зі спеціальним маркуванням. Їх розгляд та ухвалення також можна буде переглянути у хронологічному порядку. Розробники передбачили низку фільтрів — за суб’єктом подання, роками та місяцями розгляду.
“Добре, що сайт українського парламенту розвивається та втілює зручні й сучасні онлайн-інструменти навіть в умовах війни. Такий формат суттєво покращує інформування про роботу Ради та її відкритість. Вітаємо те, що керівництво парламенту та Апарат враховують рекомендації Руху ЧЕСНО та громадськості, йдуть на конструктивну співпрацю та фаховий діалог. Від цього виграють усі”, — наголошує Віта Думанська, лідерка Руху ЧЕСНО.
Рух ЧЕСНО неодноразово писав, що у профілях нардепів має бути повна інформація про їхніх помічників, а також відомості про громадські приймальні. Такі можливості також передбачили розробники.
Наразі представники Управління комп’ютеризованих систем Верховної Ради доопрацьовують фінальні правки та готуються презентувати ці оновлення депутатам. Аби ці оновлення швидше стали публічними, має бути остаточне рішення керівництва парламенту. Рух ЧЕСНО закликає депутатів підтримати ініціативу та зробити сервіси доступними для громадян.
Нагадаємо, раніше Рух ЧЕСНО проаналізував відвідуваність сайту Верховної Ради та інших парламентів світу.
За результатами дослідження сайт українського парламенту лідирує серед усіх сайтів парламентів світу за кількістю переглядів на місяць. У грудні 2023 року він посів перше місце з понад 7,7 млн переглядів. На другому місці — сайт Палати представників США (5,6 млн переглядів), на третьому — сайт парламенту Великобританії (5,5 млн переглядів).
Поділитись