У 2023 році відбулася суттєва зміна тематики петицій на сайті президента. Найбільш популярним протягом року було нагородження військовослужбовців званням Героя України, а також низка питань щодо обороноздатності держави — виготовлення FPV-дронів, демобілізація військовослужбовців, можлива мобілізація депутатів та ін.
Майже половина усіх зареєстрованих петицій має тематику “Нагородження та присвоєння почесних звань”. 70% петицій, що набрали необхідні 25 тисяч голосів, також стосуються цієї теми. Фактично подання петиції до президента стало чи не єдиним способом для рідних заявити про героїзм українських захисників і отримати визнання від держави. Значна частина таких звернень стосується нагородження посмертно.
У 2022 році таких петицій було чимало, а от у 2023 році ця тема стала основною. Окрім цього, частина петицій не мають вказаної тематики. Це означає, що під час реєстрації петиції автор чи авторка не обрали тему з запропонованого переліку. За змістом такі петиції можуть стосуватись будь-яких сфер, проте наразі петиції “без теми” нерідко також стосуються нагородження захисників.
Наступною у переліку тем є також військова сфера, а саме тема “Обороноздатність, суверенітет, міждержавні і міжнаціональні відносини”, яка найчастіше стосується питань мобілізації, демобілізації, закупівель зброї або внесення змін до військового законодавства. Менш популярними серед громадян є тематики соціального захисту, реалізації прав громадян та діяльності органів влади.
Читати більше: Почути не всіх. Чому президент Зеленський не реагує на інструмент петицій?
Нагадаємо, раніше Рух ЧЕСНО дослідив місцеві петиції в обласних центрах за 2020–2023 роки та розповів про їхні особливості, зокрема про те, в яких містах найбільший відсоток підтриманих петицій та як беззмістовний спам ініціатив блокує важливі рішення.
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду “Відродження”.
Поділитись