2023 рік став рекордним за кількістю петицій до президента України Володимира Зеленського, які набрали необхідні 25 тисяч голосів. Якщо у 2022 році українці підтримали лише 105, то у 2023 році підтримано було вдесятеро більше, 1196 петицій. З іншого боку, загальна кількість зареєстрованих петицій стала найменшою за всі роки.
Минулого року також була підтримана петиція, що стала рекордною від моменту запровадження електронних петицій на сайті глави держави. Найбільшу підтримку на сайті президента України набрало звернення з вимогою відкрити реєстр е-декларацій публічних службовців. Петиція від бійця батальйону “Вовки Да Вінчі” ім. Дмитра Коцюбайла Олександра Ябчанки отримала понад 83 тисячі голосів.
У 2021 році підтримку громадян і відповідь президента отримали лише 19 петицій, за 2022 рік таких петиції було 105. Натомість у 2023 році кількість підтриманих громадянами петицій зросла до 1196. Така колосальна різниця ще більш відчутна, зважаючи на те, що загальна кількість зареєстрованих петицій у 2023 році є найменшою за всі попередні роки. А кількість петицій, які отримали відповідь, стала найбільшою за час каденції Володимира Зеленського.
Без відповіді наразі перебуває 1046 петицій за 2023 рік, чотири петиції очікують на відповідь із 2022 року, одна на розгляді з 2019 року. Попри законодавчо визначені 10 днів на відповідь, петиції можуть перебувати на розгляді по декілька місяців, або й років.
Зрозуміло, що підвищення уваги суспільства до інструменту петицій та значне збільшення їхньої кількості значно ускладнюють оперативність роботи. Та все ж наразі цей інструмент лишається чи не єдиним способом комунікації українців із владою. Відтак доцільним є приділення більшої уваги інструменту петицій та підвищення його дієвості.
Читати більше: Почути не всіх. Чому президент Зеленський не реагує на інструмент петицій?
Нагадаємо, раніше Рух ЧЕСНО дослідив місцеві петиції в обласних центрах за 2020–2023 роки та розповів про їхні особливості, зокрема про те, в яких містах найбільший відсоток підтриманих петицій та як беззмістовний спам ініціатив блокує важливі рішення.
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду “Відродження”.
Поділитись