З початку повномасштабного вторгнення до Реєстру зрадників потрапило майже 1370 осіб, з них 96 — нардепи усіх скликань парламенту. Ще 36 нардепів обирали більше трьох скликань. З них четверо отримали мандат понад шість разів: Андрій Деркач, Сергій Ківалов, Петро Симоненко та Нестор Шуфрич.
Андрій Деркач був нардепом протягом III-IX скликань — це найдовше серед нардепів реєстру усіх скликань. Він балотувався тричі як самовисуванець, двічі від Партії регіонів, Соціалістичної партії України та виборчого блоку “За Єдину Україну!” У 2023 році НАБУ і САП скерували до суду справу щодо Андрія Деркача у державній зраді та незаконному збагаченні. Слідство встановило, що він одержав щонайменше 567 тис. дол. від правоохоронних та розвідувальних органів рф за підривну діяльність проти України. Також у 2023 році Деркача позбавили українського громадянства та депутатського мандату.
Лідер комуністів Петро Симоненко був депутатом протягом II-VII скликань від КПУ. Правоохоронці встановили, що під час окупації Київщини Симоненко втік до росії у супроводі спецназу рф. Згодом його призначили заступником голови "Центрального комітету міжнародного комуністичного об’єднання "Союз комуністичних партій – комуністичної партії радянського союзу".
Ексрегіонал Сергій Ківалов, відомий як "Підрахуй", був нардепом протягом IIІ-VIIІ скликань, а також ексголовою ЦВК у 2014 році. У лютому 2013 року російський диктатор путін нагородив медаллю Пушкіна Сергія Ківалова за "великий вклад у збереження, популяризацію російської мови та культури".
У 2015 році проти Ківалова поновили кримінальне провадження за статтею посягання на територіальну цілісність. Підставою стала стаття "Пора готувати Конституцію для Одеської області", опублікована Ківаловим у тижневику “2000”. За інформацією “Української правди”, Сергій Ківалов відвідав Молдову та таємно зустрівся з митрополитом Кишинівським Володимиром. За даними джерел УП у розвідці, Росія розглядала Ківалова як одного з можливих гауляйтерів у разі окупації Одеси.
Ще один нардеп від забороненої ОПЗЖ, який обирався протягом шести скликань — Нестор Шуфрич. Наразі він перебуває в СІЗО. У вересні 2023 року Шуфрича зняли з посади голови Комітету ВРУ з питань свободи слова. Шуфрича підозрюють у державній зраді. Слідство встановило, що він співпрацював з екссекретарем РНБО Володимиром Сівковичем, агентом фсб, та виконував його завдання.
Нагадаємо, що за період роботи парламенту 9-го скликання 14 нардепів, які є в Реєстрі зрадників, достроково припинили повноваження. Восьмеро написали заяви на складання депутатського мандата, ще п’ятьох позбавили українського громадянства. Нардеп Олексій Ковальов втратив мандат внаслідок смерті. Його вбили влітку 2022 року на окупованій Херсонщині. Водночас лише 10 нардепів поточного скликання отримали офіційні підозри від правоохоронних органів.
Найбільше депутатів фігурантів Реєстру припадає на V-VII скликаннях парламенту від Партії регіонів та Комуністичної партії України. Також у поточному скликанні парламенту найбільше фігурантів Реєстру від ОПЗЖ.
Більша частина проросійських політиків продовжує працювати в парламенті. Наприклад, ексспівголова ОПЗЖ та керівник депутатської групи ПЗЖМ, нардеп Юрій Бойко не отримав підозру в злочинах проти національної безпеки. Також він досі має звання “Героя України”. Раніше Рух ЧЕСНО звернувся до ОП щодо позбавлення державних нагород зрадників та колаборантів. Торік Комітет з питань безпеки та оборони підтримав законопроєкт №6163 про позбавлення державних нагород всіх зрадників та колаборантів ухвалити у другому читанні та в цілому.
Читайте також: Чому важливо не допустити колаборантів до політичної системи.
Аналітики Руху ЧЕСНО продовжують перевіряти інформацію та додавати зрадників до Реєстру. Якщо ви маєте інформацію про потенційних зрадників, повідомте про це. Для цього можна заповнити онлайн-форму за посиланням або написати на пошту [email protected]. Відомості про особу, яка надсилає інформацію про можливого зрадника, ніде не будуть оприлюднені.
Ви також можете підтримати донатом розвиток Реєстру зрадників.
Поділитись