Українці за відновлення доступу журналістів до Ради під час війни. Результати соцопитування

Фото: Українці за відновлення доступу журналістів до Ради під час війни. Результати соцопитування

Близько 65% громадян вважають, що журналісти мають бути присутні на засіданнях Верховної Ради навіть під час воєнного стану. За онлайн-трансляції засідань на телеканалі “Рада” виступають понад 57% громадян. 

Такими є результати соціологічного опитування, яке провів Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва спільно із соціологічною службою Центру Разумкова на замовлення Руху ЧЕСНО з 8 по 15 грудня 2023 року. 

Зазначимо, що ще з часів карантинних обмежень, а тепер — через воєнний стан, журналісти не мають доступу до приміщення парламенту. Такі обмеження обґрунтовуються міркуваннями безпеки та тим, що у сховищах недостатньо місця для журналістів. 

Переважну більшість часу це скликання парламенту працювало в закритому режимі. Очевидно, що такий формат досить зручний для більшості нардепів, адже журналісти не можуть безпосередньо слідкувати за їхньою роботою в сесійній залі і не можуть, як раніше, отримати коментар у кулуарах. Однак, як демонструють результати дослідження, українці не згодні з таким станом справ. 

Абсолютно підтримують відкриття доступу журналістів до парламенту 47,6% українців. Ще близько 17,9% громадян скоріше підтримують таку позицію. Не погоджуються з тезою про необхідність доступу журналістів до засідань лише 11% українців.

Читайте також:  ̶Н̶е̶ ̶ для преси. Чому Раді варто відновити прозорість?

Щодо цього питання позиція всіх регіонів є дуже схожою. Відрізняється лише відсоток мешканців східних та центральних регіонів, які не погоджуються з необхідністю відкрити журналістам доступ до парламенту. Ймовірно, такі відмінності можна пояснити безпековими питаннями.

За онлайн-трансляції засідань на телеканалі “Рада” виступають понад 57% громадян. В цей же час 33% українців вважають неактуальним телемарафон. Нейтральне ставлення до нього мають близько 20% громадян, ще 15% не мають відповіді. Лише 20% українців вважають, що телемарафон не втратив актуальності.

У регіональному розрізі значних відмінностей немає. Західні регіони України мають менш позитивне ставлення до телемарафону, тоді як показники інших регіонів майже не відрізняються. Трохи більший відсоток мешканців східних та центральних регіонів не погоджуються з необхідністю відновити онлайн-трансляції телеканалу “Рада”. Ймовірно, такі відмінності можна пояснити безпековими питаннями.

Якщо обговорення змін у форматі телемарафону вже розпочато, то доступ журналістів до парламенту, найімовірніше, буде закритий до кінця дії воєнного стану. Схожа ситуація і з відновленням онлайн-трансляцій засідань ВРУ на телеканалі “Рада”. В інтерв’ю Руху ЧЕСНО Ярослав Юрчишин зазначив, що формат допуску журналістів до Верховної Ради шукатимуть, але наразі все вказує на те, що це навряд чи відбудеться до завершення дії воєнного стану. 

Попри все, перегляд формату телемарафону та відновлення відкритості роботи влади — необхідні кроки для відстоювання демократичних здобутків України. В умовах довготривалої війни це завдання має бути одним із пріоритетів.

Раніше Рух ЧЕСНО опублікував результати опитування про те, що українці думають про телемарафон, журналістів у Раді та трансляції засідань.

 


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]