Цьогоріч до Реєстру зрадників Руху ЧЕСНО потрапило понад 300 фігурантів. Всього за рік реєстр переглянули 850 000 осіб. Найчастіше користувачі шукали інформацію про ліквідованого екснардепа Іллю Киву, а також депутатів, які потрапили в СІЗО: Нестора Шуфрича та Олександра Дубінського, ексдепутата Дмитра Співака, правоохоронця Геннадія Германа та п’ятьох медійників.
Найбільше читали про екснардепа від забороненої проросійської партії ОПЗЖ Іллю Киву. У грудні 2023 року в ГУР підтвердили його ліквідацію в ході спецоперації СБУ. Пізніше на сайті Офісу генпрокурора з’явилася повістка про виклик Киви до суду у справі щодо дій, спрямованих на насильницьку зміну конституційного ладу.
У листопаді цього року Ілля Кива отримав вирок за чотирма статтями. Суд визнав його винним у державній зраді, публічних закликах до повалення конституційного ладу, а також у використанні символіки комуністичного тоталітарного режиму та публічних закликах до агресивної війни. Його заочно засудили до 14 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
За період роботи парламенту IX скликання 14 нардепів, які є в Реєстрі зрадників, достроково припинили повноваження. Водночас лише десятеро нардепів отримали від правоохоронних органів офіційні підозри у злочинах проти нацбезпеки.
Потрапив до списку і колишній нардеп від “Слуги народу” Олександр Дубінський. У грудні 2023 року суд залишив йому запобіжний захід — тримання під вартою на 60 діб — без змін. Нардеп отримав підозру в державній зраді та участі у злочинній організації. Слідство встановило, що він мав позивний “Буратіно” та входив до складу злочинної організації, яку сформувало головне управління генштабу збройних сил росії.
Ще один нардеп забороненої ОПЗЖ, який перебуває в СІЗО, — Нестор Шуфрич. У вересні 2023 року його зняли з посади голови Комітету ВРУ з питань свободи слова. Шуфрича підозрюють у державній зраді. Слідство встановило, що він співпрацював з екссекретарем РНБО Володимиром Сівковичем, агентом фсб, та виконував його завдання.
Крім того, читачі шукали інформацію про підсанкційну медійницю Діану Панченко. Нагадаємо, що в жовтні цього року їй оголосили підозру в державній зраді. Слідство встановило, що після роботи на підсанкційних телеканалах Віктора Медведчука вона виїхала до тимчасово окупованого Донецька та продовжувала інформаційно-підривну діяльність на користь рф.
Також люди цікавились блогером та кандидатом у нардепи до Верховної Ради України VIII та IX скликань Олексієм Оскером. Наразі триває судовий розгляд справи Оскера за підозрою в публічних закликах до насильницької зміни конституційного ладу. Крім того, з 2021 року він фігурує у справі про шахрайство, де був спільником щодо “продажу” посади голови Миколаївської ОДА за 600 тис. доларів. У грудні 2023 року суд не задовольнив клопотання прокурора щодо тримання під вартою Оскера в цій справі
Одним із найбільш читаних є профіль політичного коментатора Михайла Чаплиги, який поширює російські пропагандистські наративи. Зокрема, у вересні 2023 року у своєму відео він маніпулятивно зазначив, що варто зупинити війну, аби зберегти ресурси, попри території, аргументуючи це “рівнянням Чаплиги”. Також його включення з Максом Назаровим увімкнув у своєму ефірі пропагандист Соловйов. У відео Чаплига назвав війну росії проти України “спеціальною військовою операцією”, а удари по росії — тероризмом.
Рух ЧЕСНО звернувся до СБУ щодо закриття пропагандистських медіа та ютуб-каналів, зокрема Чаплиги та Назарова.
Цікавились також ексдепутатом Одеської міської ради та ведучим каналів Медведчука Дмитром Співаком. У вересні цього року Співак взяв участь у кількох ефірах, де його називали “політичним експертом”, і зазначив, що війна в Україні вбиває європейську економіку. Він постійно бере участь в ефірах та поширює пропагандистські тези, зокрема — що війну в Україні провокують США. Говорив про “американські біолабораторії” в Україні, закликав до нейтралітету України, зазначив, що президента рф путіна системно підштовхували до війни.
Громадяни шукали інформацію про проросійського екснардепа від Партії регіонів Євгена Мураєва. У серпні цього року його оголосили в розшук. Він підозрюється в державній зраді та порушенні рівноправності громадян за їхньою расовою, етнічною, національною належністю. За даними слідства, Мураєв використовував підконтрольний йому телеканал “Наш” для масового поширення російської пропаганди.
Шукають інформацію про колишнього очільника забороненої партії “Велика Україна” Ігоря Беркута (Гекко). Його підозрюють у посяганні на територіальну цілісність та недоторканність України, нині він перебуває в розшуку. У своєму інтерв’ю Беркут говорив про “один народ”, “новоросію”, героїзував та вихваляв бойовиків “ДНР” та “ЛНР”.
Завершує список ексочільник Миколаївської окружної прокуратури Геннадій Герман. Суд визнав його винним у державній зраді та засудив до довічного позбавлення волі. Герман співпрацював із представниками силових структур рф через посередника.
Читайте також: Чому важливо не допустити колаборантів до політичної системи?
Рух ЧЕСНО продовжує фіксувати випадки державної зради та колабораційної діяльності серед політиків, правоохоронців та медійників. Якщо ви маєте інформацію про потенційних зрадників, можна заповнити відповідну онлайн-форму за посиланням або написати на пошту [email protected]. Відомості про особу, яка надсилає інформацію про можливого зрадника, ніде не будуть оприлюднені.
Інфографіка: Іван Лампека
Поділитись