Загалом п’ять військових адміністрацій різних населених пунктів діють у Хмельницькій, Житомирській, Київській, Чернігові, Сумах та Києві. А 13 жовтня 2023 року була утворена ВА у місті Нетішин на Хмельниччині. Такі результати показало дослідження Руху ЧЕСНО.
В Нетішині Хмельницької області військову адміністрацію очолив Григорій Олендра. Саме тут знаходиться Хмельницька атомна електростанція. Водночас міська рада міста продовжує свою діяльність.
На Житомирщині військова адміністрація утворена у селищі Народичі у квітні 2022 року. На початку повномасштабного вторгнення декілька сіл громади були окуповані. Так само навесні минулого року була створена Гостомельська селищна військова адміністрація.
У Чернігові (з лютого 2023 року після відсторонення мера) та Сумах (з листопада 2023 року) діють міські ВА. Їх відповідно очолюють Дмитро Брижинський та Олексій Дрозденко. Начальником Київської МВА є Сергій Попко, проте немає чітків розмежувань обов’язків управління містом між ним та мером Віталієм Кличком. Вони обидвоє співголовують у Раді оборони Києва.
“Ті військові адміністрації, що діють у населених пунктах зі спроможним місцевим самоврядуванням, часто мають конфлікти через свої повноваження. Очільники військових адмінстрацій мають широкі повноваження, в першу чергу в управлінні бюджетом. У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №8056, який передбачає розмежування повноважень центральної та місцевої влади, проте його розгляд затягується”, — наголошує Віта Думанська, лідерка Руху ЧЕСНО.
Раніше Рух ЧЕСНО пояснював, що саме необхідно зробити для того, аби діяльність військових адміністрацій не становила загрози досягненням реформи децентралізації.
Поділитись