В Україні було утворено 184 військових адміністрацій населених пунктів за час дії воєнного стану. З них 61 діє у містах, враховуючи Київську міську військову адміністрацію, 59 — у селищах та 64 — у селах. Про це свідчать результати дослідження Руху ЧЕСНО.
24 лютого 2022 року були утворені військові адміністрації на базі діючих до того облдержадміністрацій у 24 областях, а також на базі районних держадміністрацій. У Гостомелі на Київщині створили першу військову адміністрацію в Україні після початку повномасштабного вторгнення, за указом Володимира Зеленського від 21 березня 2022 року. Це єдина така адміністрація у Київській області.
Останньою створеною була Сумська МВА 31 жовтня 2023 року. Найбільше військових адміністрацій у Херсонській області — там їх утворено 50. Ще 37 ВА населених пунктів діють в Запорізькій області та 36 — в Донецькій.
“Військові адміністрації мають бути в першу чергу інструментом для оптимізації управління громадами та регіонами в умовах війни. Водночас частина ВА утворені в окупованих містах та селищах та діють в екзилі, а частина — у населених пунктах, далеких від лінії фронту. Наразі основна задача для влади — розмежувати повноваження військових адміністрацій та місцевого самоврядування, а також запропонувати прозорі механізми та чіткі критерії формування військових адміністрацій”, — пояснює лідерка Руху ЧЕСНО Віта Думанська.
Раніше Рух ЧЕСНО повідомляв, що кількість військових адміністрацій в населених пунктах може збільшитися через заборону проросійських партій, адже 60 місцевих рад ризикують втратити правомочність у випадку відкликання депутатів заборонених партій, поєднаного з добровільним чи вимушеним виключенням зі складу ради одного чи кількох представників інших партій.
Поділитись