Сім партій подали фінансові звіти до НАЗК за період 2021-2023 років після відкриття реєстру PolitData восени цього року. Всього платформою НАЗК скористалося 62 партії за три роки. Вони подали 183 звіти, з яких висновок агенції отримали наразі лише 86.
Найбільше звітів у реєстрі від “Партії захисників України”, яка не подала інформацію лише за 4 квартал 2023 року. Важливе уточнення — звіти цієї партії є “нульовими”, адже не містять ні внесків, ні витрат.
Звіти за 2020 рік партії подають у паперовому форматі. Серед парламентських партій наразі це зробила лише “Слуга народу”.
“Після довгоочікуваного відновлення партійного звітування, громадськість та НАЗК мають дві важливі задачі. Перша — проаналізувати звіти за три роки у доволі стислі терміни та пересвідчитися, що фінансування було прозорим. Друга — вдосконалити законодавство, як от закон “Про політичні партії”, аби стимулювати партії показувати доходи та витрати”, — зазначає Віта Думанська, лідерка Руху ЧЕСНО.
Нагадаємо, що з 2020 року партіям дозволили не подавати фінансові звіти через ковідні обмеження, а пізніше це продовжили через воєнний стан.
За цей час деякі партії були заборонені, наприклад, “Опозиційна платформа — За життя”. Водночас ні громадськість, ні антикорупційні органи не мають доступу до даних про те, як ОПЗЖ витратила 180 млн гривень з державного бюджету або хто її спонсорував на місцевих виборах.
Доступ до реєстру PolitData був відновлений у листопаді 2023 року. За кілька місяців до цього Володимир Зеленський підписав відповідний закон про відновлення партійного звітування. Тепер парламентські партії мають подати звіти за 4 роки до 26 березня 2024 року, а усі інші — до 26 квітня 2024 року. Для перевірки звітів НАЗК виділяється 90 днів.
Рух ЧЕСНО протягом останніх 4 років неодноразово закликав владу відновити партійне звітування та публічний доступ до цієї інформації.
Поділитись