Кількість зареєстрованих петицій в обласних центрах за 2020-2023 роки значно зменшилась. У 2020 році було зареєстровано 4015 місцевих петицій, в той час, як у 2023 році — лише 1520. Тенденція є негативною попри значне зростання громадської активності після початку повномасштабної війни.
Зростання кількості зареєстрованих петицій зафіксовано лише у Києві. У Полтаві, Рівному та Житомирі тенденція реєстрації петицій жителями за ці роки майже не змінюється. Одеса, Миколаїв та Херсон закрили доступ жителів до цього інструменту участі з 24 лютого 2022 року.
Аби дізнатися, чому більшість обласних центрів демонструє негативну тенденцію, Рух ЧЕСНО звернувся за коментарем до виконавчого директора Асоціації міст України Олександра Слобожана. У коментарі Слобожан зазначає, що така динаміка може бути спричинена одразу декількома факторами.
“Зменшення уваги до місцевих петицій в умовах воєнного стану — це об’єктивний процес, адже активні жителі громад зайняті волонтерством і допомогою ВПО та ЗСУ. Також є категорія жителів, які або не знають про інструмент, або не до кінця розуміють, як ним скористатись. Для прикладу, у Фастівській громаді жителі підтримали вимогу повернути долар по вісім гривень. Звісно ж, це не компетенція місцевої ради. ОМС також не проводять роз’яснювальну роботу щодо інструменту, адже в умовах війни більшість посадовців працюють над оперативними задачами, а просвітництво відходить на другий план”, — зазначив Слобожан.
Рух ЧЕСНО наголошує, що інструмент петицій є важливим, особливо в умовах обмежень воєнного стану. Аби зробити петиції ефективними, слід приділяти увагу популяризації цього інструменту участі серед українців, вдосконалювати платформи, робити їх більш доступними та простими.
Представники органів влади мають відповідально ставитись до роботи з петиціями. Адже в петиціях громадяни піднімають найбільш наболілі проблеми, що потребують розв’язання. Наразі цей інструмент є найпростішим способом бути на зв’язку із громадянами, тому важливо приділяти йому значну увагу.
Нагадаємо, Рух ЧЕСНО дослідив петиції в обласних центрах за 2020–2023 роки та розповів про їхні особливості, зокрема про те, в яких містах найбільший відсоток підтриманих петицій та як беззмістовний спам ініціатив блокує важливі рішення.
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду "Відродження". Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду "Відродження".
Поділитись