Хто з політиків найбільше рекламується у Facebook?

Фото: Хто з політиків найбільше рекламується у Facebook?

Понад чотири мільйони гривень на рекламу у Facebook витратили у 2023 році політики та афілійовані з ними організації. Цікаво, що є й нові гравці, які запустили рекламу в соцмережі, щойно в медіа згадали про вибори.

Заяви громадських організацій про те, що вибори неможливі під час воєнного стану, суттєво не вплинули на кількість політичної реклами у Facebook. Більше того, набирає обертів тенденція рекламуватися через іменні благодійні фонди.

У топі найбільших рекламодавців серед політиків у Facebook закріпилися фігуранти Реєстру зрадників Вадим Столар та Леонід Черновецький. Рух ЧЕСНО дослідив, хто з політиків та близьких їм організацій найбільше витрачає та які наративи вони просувають.

Розміщення політичної реклами у Facebook стало вже доволі традиційним. Хоч нині ця платформа одна з найпопулярніших, декого з політиків вона може відштовхнути від рекламування, адже її бібліотека витрат на політичну та соціальну рекламу є публічною.

З одного боку, це дозволяє громадськості оцінити, на що йдуть кошти політиків та партій, а з іншого — це додає недоброчесним політичним силам бажання шукати для розміщення своєї реклами менш прозорі майданчики, як-от Telegram. Рух ЧЕСНО вже досліджував, як розвиваються анонімні канали на цій платформі та кого вони рекламують.

Серед політиків лідерами за витратами у Facebook зі своїх та афілійованих сторінок є нардеп Вадим Столар, мер Мелітополя Іван Федоров та голова Хмельницької обласної ради Віолета Лабазюк.

Фігурант Реєстру зрадників Вадим Столар — нардеп, обраний від забороненої ОПЗЖ, нині є членом групи “Відновлення України”. Він продовжує рекламувати свій іменний фонд.

Примітно, що він рекламується не лише у Facebook, але і в Google, де ціна реклами значно вища. Так, лише за останній місяць, за даними Центру прозорості реклами від Google, фонд Вадима Столара запустив близько 500 оголошень.

Під час минулого моніторингу Рух ЧЕСНО з’ясував, що було опубліковано близько 40 рекламних оголошень фонду. Водночас витрати на рекламу у Facebook наразі дещо зменшилися. 

Читайте також: Гроші на рекламу. Хто і скільки витрачає у Facebook та Google?

Це не єдиний благодійний фонд у топі. З-поміж лідерів — фонд екснардепа “Слуги народу” Олександра Трухіна. Політик склав мандат після того, як у ЗМІ з’явилося відео, де він пропонує поліцейському дати йому можливість піти в ліс “по-тихому” після ДТП. Після цього політик пішов на угоду зі слідством та визнав свою вину. За умовами угоди Трухін зобов’язався протягом місяця заплатити 6 млн гривень на підтримку ЗСУ.

Нині його організація активно запускає рекламу у Facebook, а в постах і фото дописів часто з’являється колишній нардеп власною персоною.

Freedom Space — це проєкт нардепа від “Слуги народу” Андрія Богданця. Вони облаштовують укриття у школах, проте у рекламних дописах часто вказують самого нардепа, іноді з активним посиланням на його персональну сторінку у Facebook.

Цікавою є також реклама сторінки “Новости Мелитополя”. Активність вона почала проявляти відносно нещодавно — перші оголошення з’явилися у травні, а кількість різко збільшилася вже влітку, за даними бібліотеки реклами Facebook. 

Сторінка доволі відкрито піарить діяльність мера Мелітополя Івана Федорова — причому як у давно звичному форматі політичної реклами про “роботу на благо громади”, так і у вже згаданому контексті благодійної діяльності політика.

Топ політиків, що витратили найбільше на рекламу із власних сторінок, очолила голова Хмельницької обласної ради Віолета Лабазюк. Також до нього увійшли колишній мер Києва, фігурант Реєстру зрадників Леонід Черновецький та депутат Броварської міської ради Олександр Казаков. Раніше Рух ЧЕСНО вже розповідав, що Леонід Черновецький продовжує свою діяльність та рекламує у Facebook свої відео. 

Важливо нагадати, що ексмеру Києва повідомили про підозру за фактом публічних закликів до зміни меж території та державного кордону України ще у червні минулого року. Що стосується екснардепа Столара, то на початку цього року СБУ проводила у нього обшуки, але справа поки не просунулася далі.

Серед організацій та політиків у топі витрат на рекламу у Facebook лише Черновецький та Столар рекламуються також у Google. 

Ще один фігурант Реєстру зрадників, який активно веде рекламні кампанії, — нардеп від забороненої ОПЗЖ, а нині очільник групи “Платформа за життя та мир” Юрій Бойко. Він рекламується через сторінку під назвою “Мир Розвиток Стабільність”. Майже всі дописи на ній російською мовою та стосуються його роботи в парламенті.

Водночас минулого тижня стало відомо, що Рахункова палата не може провести аудит бюджетних коштів, використаних партією ОПЗЖ, через те, що саме Бойко мав би очолити ліквідаційну комісію. Його ж контакти відсутні у Міністерстві юстиції та НАЗК, а сама комісія свою роботу не веде. Хоча, за даними сайту Верховної Ради, Бойко голосував на засіданні 5 вересня. Відповідний документ опублікував нардеп від “Голосу” Ярослав Юрчишин.

Тобто поки відео з Бойком рекламуються у соціальних мережах, із ним не можуть вийти на зв’язок відповідні державні органи. Нагадаємо, що партія ОПЗЖ отримала з державного бюджету понад 85,5 млн гривень, ефективність використання яких і має з’ясувати Рахункова палата.

Серед партійних сторінок найбільше на рекламу за останні три місяці витратило “Народовладдя”. Частина його дописів стосуються допомоги армії. Співзасновником партії є політик та військовий Олег Симороз — він також з’являється у рекламних дописах партії.

Проте більша частина стосується політичних вимог “Народовладдя” — звільнення заступника голови ОП Ростислава Шурми, націоналізації активів Ріната Ахметова тощо. Це саме той формат політичної реклами, до якої звикли до повномасштабної війни. За останні три місяці партія витратила понад тисячу доларів на рекламу у Facebook.

Цікавою є ще одна нова політична сила, хоча витрат на рекламу вона мала менше. Мова йде про “Антикорупційний фронт”. Його рекламу можна розцінювати як пряму політичну агітацію, хоча і без заклику голосувати, адже вибори нині не плануються.

Центральна ідея як партії, так і рекламної кампанії — смертна кара корупціонерам. Водночас активну діяльність у соціальних мережах вони почали лише у вересні. За такий відносно короткий час на їхню сторінку підписалися близько 50 тисяч людей.

Ще одна людина, яка рекламує “Антикорупційний фронт”, — екс-міністр екології Ігор Шевченко. Важливим є те, що АКФ — це в минулому Мерітократична партія, яку заснував той самий Шевченко. Також він очолює однойменну громадську організацію. Тобто, хоча за даними реєстрів Ігор Шевченко не має офіційного стосунку до партії, його діяльність підтверджує протилежне. 

Цікавим є також те, що у 2015 році проти Шевченка було порушено кримінальну справу за незаконне збагачення на посаді міністра екології, проте наступного року суд закрив справу через відсутність складу правопорушення. Водночас “Антикорупційний фронт” просуває ідею “презумпції вини” у справах, що стосуються корупції.

Також рекламу у Facebook запускали протягом останніх трьох місяців “Рідний дім” Бровари”, “Європейська солідарність” Полтавщини та ще декілька партій зі значно меншими витратами.

26 вересня Володимир Зеленський підписав закон про відновлення обов’язкового фінансового звітування партій. Якщо НАЗК відкриє реєстри для публічного доступу, вже за півроку можна очікувати на перші звіти парламентських партій з 2020 року.

Тоді ж стане можливим і контроль за тим, чи справді партії звітують про всі свої витрати — в тому числі на рекламу у Facebook. Це значно упрозорить політичну рекламу, адже вже понад три роки ми не знаємо, як партії витрачають гроші, в тому числі з державного бюджету.

Якщо враховувати не лише політиків та афілійовані з ними організації, то витрати на рекламу у Facebook суттєво зростають, а топ рекламодавців виглядає інакше. Так, найбільше за останні три місяці витратив благодійний фонд “Відновлення добробуту” — понад 36 тис. доларів.

Понад 3 тис. доларів витратила сторінка “БФ “Відновлення добробуту”, Київ”. Тобто загальна сума сягає 40 тис. доларів. Рух ЧЕСНО вже писав про подібну ситуацію, коли цей фонд витратив 18 тис. доларів на рекламу за три місяці. Відповідна звітність на сайті організації досі не з’явилася.

Біля 10 тис. доларів на рекламу витратила сторінка “Новини.Live”. Це в минулому частина медіахолдингу вже згаданого Вадима Столара, свої активи в якому він продав у липні минулого року співзасновниці креативних агентств We know how і Badoev ID Ганні Ковальовій. Столар також підтримує фонд Future for Ukraine, яким керує Ковальова, за інформацією “Детектор медіа”.

“Новини.Live” здебільшого рекламують свій канал у Telegram. Основні теми дописів — мобілізація, іноді також суспільна-політична ситуація в Києві. Частина рекламованих дописів стосуються мера столиці Віталія Кличка у негативному контексті.

Понад 6 тис. доларів витратили на рекламу платформа United.24 та видання “The Village Україна”.

Тобто навіть не в політичній частині рекламного ринку у Facebook більшість витрат припадає саме на благодійні фонди та платформи. Водночас із кожним місяцем все очевиднішою стає тенденція використання політиками для піар-кампаній теми допомоги армії.

Окремі питання виникають до проросійських політиків та фігурантів Реєстру зрадників, які й досі ведуть активну діяльність, як-от Столар чи Бойко. На жаль, оголошені підозри та проведені обшуки не мали ніякого продовження. Юрій Бойко досі має звання Героя України, і Рух ЧЕСНО неодноразово наголошував на тому, що цього звання нардепа необхідно позбавити. 

Крім очищення медіасфери та політичної системи від проросійських політиків, важливо також забезпечити доступ громадськості до фінансових звітів партій. Адже їхня активність зростає, витрат більшає, як і перейменованих політичних сил. Якісний контроль нині неможливий без участі та нагляду громадян.

Вікторія Максимова для "Лівого Берега"


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]