Стоять, але не голосують: Рух ЧЕСНО назвав прізвища нардепів-імітаторів

Фото: Стоять, але не голосують: Рух ЧЕСНО назвав прізвища нардепів-імітаторів

Від початку 2022 року і до середини вересня 2023-го у Верховній Раді Рух ЧЕСНО зафіксував 665 фактів, коли персональну картку нардепа хтось вставив у слот на робочому місці, але протягом усього засідання жодних дій не відбувалося й система відображала статус “не голосував”. Про це йдеться в новому досліджені Руху ЧЕСНО.

Лідерами за кількістю таких випадків пасивного голосування (картка є — голосу немає) є “Слуга народу” (237 фактів), далі йдуть група “За майбутнє” (115 фактів) та “Батьківщина” (85 фактів). Найменша кількість карток нардепів, які “не голосують”, у ЄС (12 фактів) та групі “Довіра” (27 фактів).

Водночас за відсотком від загальної чисельності фракції чи групи найбільше карток нардепів, які хоч раз “не голосували” від початку 2022 року протягом одного засідання, у групі “За майбутнє” (94%), фракції “Батьківщини” (83%) та групі “Відновлення України” (76%). Найменше — серед позафракційних (46%), у групах “Довіра” (56%) та ПЗЖМ (56%).

У кожній фракції та групі у парламенті є певний перелік нардепів, чиї картки найчастіше стоять у слотах протягом усього засідання, але вони “не голосують”. Лідером за такою кількістю в індивідуальному розподілі є нардеп від групи “За майбутнє” Сергій Рудик (18 засідань), який з 13 березня 2022 року перебуває на військовій службі. 

Зауважимо, що серед позафракційних нардепів, чия картка була у слоті протягом усього засідання і “не голосувала”, є також заступниця голови Верховної Ради від “Батьківщини” Олена Кондратюк. У минулому році її картка на чотирьох засіданнях (у квітні, травні та червні) була у слоті, але зі статусом “не голосувала”, на відео засідань парламенту її також немає на робочому місці у президії. 

Крім того, за даними аналізу голосувань від початку 2022 року і до середини вересня 2023 року виявлено 59 фактів, коли картка нардепа була у слоті під час сигнального голосування і мала статус “не голосував”, а потім її дістали і до кінця засідання статус був “відсутній”. Лідерами в такій імітації є фракція влади — “Слуги народу” (22 факти), а також опозиційні фракції “Батьківщини” та “Європейської солідарності” (по 9 фактів).

“Враховуючи досить часті випадки наявності персональних карток депутатів саме під час сигнального голосування, можемо також припустити, що одна із причин — намагання забезпечити кворум для відкриття засідання Ради. Однак і в цьому випадку незрозуміло, чому це роблять вибірково і не розставляють картки, скажімо, за нардепів-утікачів або депутатів із підозрами”, — наголошує лідерка Руху ЧЕСНО Віта Думанська.

Рух ЧЕСНО наголошує, що це ніяк не узгоджено жодним нормативно-правовим актом, адже картка для голосування депутата є персональною (!) і не передається стороннім особам для будь-яких дій. Народному обранцю виборці шляхом голосування делегують повноваження на визначений термін представляти їхні інтереси в парламенті, і він не може далі делегувати їх третім особам.

Нагадаємо, Рух ЧЕСНО ще 15 серпня звернувся із запитом до Апарату парламенту з цього приводу за поясненням, але наразі відповіді так і не отримав. Таким чином, запит громадської організації ігнорують понад місяць.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]