Закритість Верховної Ради. Як нардепи "працюють" із перукарні та доручають голосування помічниці

Фото: Закритість Верховної Ради. Як нардепи "працюють" із перукарні та доручають голосування помічниці

Одним із позитивних аспектів коронакризи стало запровадження роботи народних депутатів у відеорежимі, зокрема у парламентських комітетах. Досвід роботи в умовах карантину підготував нардепів і після повномасштабного вторгнення дав змогу оперативно адаптуватись та продовжити роботу.

Натомість представники ЗМІ та громадськості завдяки відеорежиму роботи нардепів у комітетах отримали можливість дистанційно слідкувати за їхньою роботою, чути та бачити кожного депутата під час виступу, а також те, хто як голосує на засіданні.

Водночас протягом останніх кількох років моніторингу діяльності комітетів ВРУ різних скликань Рух ЧЕСНО фіксував низку курйозних випадків – нардепів, які неодноразово включаються на засідання комітетів у відеорежимі за кермом авто (під час одного з останніх засідань Комітету державної влади голова підкомітету з питань держслужби Дмитро Чорний ("Слуга народу") навіть зробив зауваження Вячеславу Рубльову ("Слуга народу"), щоб той пристібнув пасок безпеки), з цигаркою в кадрі чи під час прогулянки. 

Про такі випадки свідчать відеозаписи засідань, з яких ЧЕСНО зробив скріншоти.

Волинський мажоритарник Рубльов із непристібнутим паском безпеки в авто

Але на засіданні Комітету держвлади 5 червня здивувалися навіть ми: мажоритарник із Рівненщини від групи "За майбутнє" Віктор М’ялик включився з крісла перукарні і кілька разів голосував під час розгляду питань.

Мажоритарник М’ялик на засіданні комітету включився з крісла перукарні

Крім того, нагадаємо, що на засіданні того ж Комітету державної влади у листопаді 2020 році Рух ЧЕСНО зафіксував, як замість мажоритарника з Херсонщини від "Слуги народу" Володимира Іванова шість разів проголосувала інша людина – невідома жінка. Два з цих шести голосувань стосувалися президентського законопроєкту про всеукраїнський референдум

Андрій Клочко, на той час голова комітету, підміни нібито не помітив. Проте голосування сторонньої особи замість народного депутата на засіданні комітету є прямим порушенням закону "Про комітети Верховної Ради України", а ідентичне цьому кнопкодавство в сесійній залі парламенту – порушенням Конституції України, яке віднедавна ще й підпадає під дію Кримінального кодексу.

Були й випадки, коли нардепи з’являлися в кадрі з цигаркою.

Мажоритарник СН Максим Бужанський з електронною цигаркою на засіданні Комітету з питань правоохоронної політики у грудні 2020 року

Слід наголосити, що в цьому випадку не йдеться про моралізаторство громадськості щодо того, хто із нардепів як має виглядати та що робити в кадрі. Більше того, нині це ніяк не регламентовано на законодавчому рівні чи етичним кодексом нардепа. Однак ми наголошуємо на тому, що така поведінка нардепів свідчить про їхню легковажність у законодавчій роботі, невключеність у робочий процес, формування "для галочки" картинки власної присутності на засіданні комітету. Очевидно, що водій за кермом авто не може повноцінно слідкувати за обговоренням законопроєктів у порядку денному чи розгляді поправок, долучитись до обговорення та голосування. В той же час таке поєднання ставить під ризик його життя та здоров’я. 

Номінальна участь нардепів у засіданнях комітетів у відеорежимі має негативні наслідки в сесійній залі, коли нардепи дивуються появі ризикованих правок чи нововведень. Аналогічні негативні наслідки мають і закриті засідання Верховної Ради, які виправдовують безпековими питаннями. Хоча вони наразі досить сумнівні. Звісно, повітряні тривоги ніхто не відміняв і проблема укриттів залишається. Але у столиці вже давно відновили роботу і працюють у штатному режимі навіть дитячі садочки, школи та інші заклади освіти. А повідомлення про парламентські засідання стали причиною політичних спекуляцій і "спойлерів" від самих нардепів для "хайпу" в соцмережах

Рух ЧЕСНО вкотре наголошує, що попри всі труднощі воєнного стану державні інституції мають відновлювати доступ для громадян і працювати відкрито. Об'єктивне висвітлення роботи цих інституцій у ЗМІ, серед іншого, дозволяє уникнути маніпуляцій з боку ворога. Відкритість – одна із ключових відмінностей від автократичної російської політичної моделі, одна з наших переваг, завдяки якій ми маємо бути більш сильними та ефективними.

Олександр Саліженко для "Української Правди"


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]