З початку травня рекламні білборди та сітілайти Фонду Порошенка та ГО “Справа громад” розмістили по всій Україні. Рух ЧЕСНО зафіксував кілька десятків таких бордів у Києві, Чернівецькій, Дніпропетровській, Херсонській та інших областях.
Рекламу зафіксували і в центрі Києва, там, де рекламі площини — одні з найдорожчих.
За друк і поклейку банерів платив Фонд Порошенка, а от рекламні площини, як повідомили Руху ЧЕСНО у “Справі громад”, надані безкоштовно.
“На жаль, у відповіді відсутня інформація про кількість розміщеної реклами, а також про суму витрат на неї. Відповідно, ми не можемо сказати, чи є ця кампанія успішною навіть із точки зору витрачених і зібраних ресурсів. Подібні іменні фонди політики використовують для того, щоб підвищити свою впізнаваність та вибудувати довіру громадян до себе”, — наголошує лідерка Руху ЧЕСНО Віта Думанська.
Єдине, що вдалося з’ясувати, — що QR-код із реклами веде на єдину сторінку для внесків. І тут є інформація про те, що збір підтримали 16 переказами на загальну суму 8415 гривень.
“Друк і поклейка одного борду для соцреклами коштує в середньому 1000 гривень. Ми добре це знаємо, бо проводили кампанію “Зрадників здавати сюди”. Отже, по суті, за місяць завдяки загальнонаціональній кампанії за посиланням, на яке веде реклама, залучили менше 8,5 тис. гривень. Тому сміливо можемо говорити про те, що реклама спрямована не так на залучення коштів, як на впізнаваність бренду”, — наголошує Думанська.
На сайтах фонду та “Справи громад” не розміщено детальних публічних фінансових звітів, при тому що загальна сума збору для всіх проєктів задекларована майже на рівні 6 млн. А прозоре звітування в роботі будь-якого фонду — одна із ключових складових формування довіри.
Загальна сторінка фонду для збору коштів відрізняється від доступної за QR-кодом. І тут є сума, яку зібрала організація саме через цю сторінку — майже 6 млн гривень. Але жодного звіту щодо використання цих коштів.
Доступна лише часткова звітність по проєктах, яка іноді обмежується кількістю закуплених речей. Ці самі проєкти рекламують на білбордах.
Ось, для порівняння, звіт від “Повернись живим”.
Про те, що ця рекламна кампанія працює виключно для підвищення впізнаваності Порошенка та його партії “Європейська солідарність”, свідчать і пости в Facebook. Їх роблять сторінки осередків ЄС.
А з особистої сторінки Порошенка у Facebook комунікують діяльність цього фонду і ставлять такі пости на рекламу, яка є платною.
Про діяльність фонду пише і Twitter Порошенка, який з-поміж нардепів має найбільше підписників, і Telegram політика.
Варто зазначити, що представники ГО “Справа громад” самі ж визнають, що зовнішня реклама працює як PR-кампанія, бо зараз вони перебувають в “інформаційній блокаді” зі сторони телеканалів та ЗМІ.
“Але ось фішка в тому, що ми в найжорстокішій інформаційній блокаді. Про броньовики написали в багатьох профільних Telegram-каналах, але… “анонімні волонтери”. Про броньовики написали новини, багато великих інтернет-сайтів, але… “анонімні волонтери”, — писав тоді Юрій Бірюков.
Насправді прозорої фінансової звітності було би достатньо для того, щоб до цієї реклами виникало значно менше питань. Проте ні фонд, ні ГО не мають її на сайтах, а походження особистих коштів Порошенка, з яких був оплачений друк, неможливо перевірити через відсутність його декларацій.
Декларування відмінили через початок повномасштабної війни, і наразі вже понад пів року законопроєкт голови фракції “Слуги народу” Давида Арахамії, підтриманий комітетом, не виносять у сесійну залу.
Читайте також: У НАЗК розповіли, хто з нардепів подав декларації у квітні
З огляду на те, що Рух ЧЕСНО не отримав відповіді від Фонду Порошенка та ГО “Справа громад” на всі запитання щодо цієї реклами, наразі кампанію можна розцінити як політичну рекламу, що допомогла “Справі громад” зібрати 8 тис. гривень — при тому, що витрати на розміщення явно перевищили цю суму.
Нагадаємо, раніше партія “Європейська солідарність”, головою якої є Петро Порошенко, намагалася вплинути на голосування за перейменування Повітрофлотського проспекту в Києві. Під час цієї кампанії також використовували зовнішню рекламу.
Поділитись