Як політикам (і не лише їм) говорити у Twitter про Україну

Фото: Як політикам (і не лише їм) говорити у Twitter про Україну

Twitter поступово, але впевнено набирає популярності в Україні. При цьому на Заході, особливо в США, він уже давно є однією з головних платформ для тих, хто працює в політиці або цікавиться нею.

Нині найпопулярніший український акаунт у Twitter належить Володимиру Зеленському. За ним слідкує понад сім мільйонів людей — таку популярність він отримав після початку повномасштабного вторгнення. І Рух ЧЕСНО дослідив, як зростала аудиторія та змінювалася риторика на сторінці президента.

Про вплив Twitter

Комунікаційна команда президента правильно визначила, як і для яких цілей найефективніше використовувати Twitter. Якщо коротко, то більшість дописів направлені на те, аби розповідати світові, що підтримка України з часом не має зменшуватись і що цього не відбувається.

Особливо це помітно в тому, наскільки часто Зеленський згадує у своїх дописах іноземних колег — очільників урядів країн-партнерів. Трохи більше ніж у трьох тисячах твітів було 2017 тегів людей та організацій. Найбільше відмічали Джо Байдена — 132 рази.

Фактично згадок менше, адже дописи часто дублюються двома мовами — українською та англійською (рідше — іншими мовами), що дозволяє охопити дві аудиторії. 

Для української аудиторії це знак того, що ведеться дипломатична робота, і можливість дізнатися про нові домовленості. Іноземна аудиторія розуміє, що світова спільнота продовжує нас підтримувати і що робити це варто. А загалом допис мовою конкретної країни — це вияв поваги. Ефект помітний навіть у звичайних “маркетингових” показниках, таких як охоплення цих дописів. З топ-20 найпопулярніших дописів лише один написаний українською мовою. Тобто міжнародна аудиторія читає і сприймає їх.

Насправді подібний ефект можуть давати і насправді дають сторінки не лише президента, а й інших політиків, посадовців та лідерів думок. Особливо якщо ці люди залучені до зустрічей і перемовин з іноземними партнерами та компаніями.

Навіть якщо ні, потрібно писати для іноземців про російські злочини. Важливо, аби про них дізналися якомога більше людей. І Twitter є ефективним майданчиком для цього. 

Mariupol. Direct strike of Russian troops at the maternity hospital. People, children are under the wreckage. Atrocity! How much longer will the world be an accomplice ignoring terror? Close the sky right now! Stop the killings! You have power but you seem to be losing humanity. pic.twitter.com/FoaNdbKH5k

— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 9, 2022

Справа не лише у самих охопленнях дописів у Twitter, які теж дуже важливі. Мова також про те, що ЗМІ, особливо західні, часто використовують саме Twitter як джерело новин. 

Чи є якісь складнощі?

Проте варто бути готовими до кількох особливостей платформи, які з’явилися після придбання компанії Ілоном Маском та є негативними для України. По-перше, засилля проросійських ботів. Хоча проблема існувала давно, ситуація погіршилась із введенням плати за позначку верифікованого акаунту. 

Тепер блакитну галочку може отримати кожен, хто платитиме вісім доларів на місяць. Саме тому в коментарях до дописів того самого Зеленського або інших активних користувачів, які пишуть англійською про Україну, часто можна побачити купу проросійських меседжів від акаунтів, які позначені як “верифіковані”.

Ще одна проблема — це зняття обмежень з російських урядових сторінок. Якщо на початку повномасштабного вторгнення їх було неможливо знайти у пошуку, то тепер алгоритми можуть рекомендувати їх для підписки. До того ж тепер алгоритми можуть зменшувати охоплення дописів, що стосуються російської війни в Україні.

Незважаючи на це, платформа лишається потужним інструментом для дипломатії. На жаль, не всі політики в Україні цим користуються. Так, Юлія Тимошенко, хоча і має понад 200 тисяч підписників, абсолютно не використовує цей потенціал і не веде сторінку ще з 2014 року. 

З часом інтерес до України у світі зменшується, проте на це можна впливати — в тому числі через соцмережі, особливо Twitter. І до цього можуть і мають долучатися не лише топ-посадовці, а й чиновники, дипломати, активісти та й взагалі будь-хто.

Вікторія Максимова для "Лівого Берега"


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]