На території НПП Голосіївський планують збудувати пожежне депо ДСНС. Для цього необхідно вирубати 1,5 га лісу. Будівництво заплановано на вул. Олевській у Святошинському районі Києва. Наразі ця земельна ділянка фактично є частиною Біличанського лісу на масиві Новобіличі.
Дозвіл на віднесення до земель запасу промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення з виключенням їх із категорії земель лісового фонду Київрада надала ще у 2010 році перед “Євро - 2012”. Проте з того часу це рішення не було реалізовано. Територію лісу кияни використовували як сквер. Там облаштовані дитячі та спортивні майданчики, місця для відпочинку.
Більше того, після того, як Київрада ухвалила таке рішення, було прийняте ще одне рішення, яким столичні депутати погодили надання лісу найвищого природоохоронного статусу — національного парку. Після чого був підписаний відповідний президентський указ (№ 446/2014 від 2014 року). Відповідно ця територія увійшла до складу Національного природного парку "Голосіївський" і за функціональним зонуванням відноситься до зони регульованої рекреації, де будь-яке будівництво не передбачене законодавством. Це особливо цінні землі з суворим режимом охорони.
Експерт із містобудування Георгій Могильний зазначає, що робота над забудовою цих територій все ж розпочалась у 2021 році:
“Земельну ділянку створили і зареєстрували у квітні 2021 року, а право користування із використанням рішення Київради 2010 року зареєстрували у червні 2021 року. Тобто ніякого поспіху і воєнного стану тоді не було — почали освоювати через 11 років шмат лісу, який видурили під виглядом підготовки до “Євро-2012”, — коментує він.
Ділянка 1,40 га для постійного користування та ділянка 0,14 га, що надана в оренду на 5 років для будівництва, експлуатації та обслуговування пожежного депо. Ділянки сформовано в Держкадастрі (8000000000:75:500:0002 та 8000000000:75:500:0003).
Активна ж робота розпочалась у 2022–2023 роках, що викликало обурення киян. Окрім обговорень у соціальних мережах, активісти зареєстрували петицію з вимогою зупинити забудову лісу. І наразі триває збір підписів.
У тексті авторка петиції Анна Покидіна зазначає, що земельна ділянка, яка може бути забудована, фактично є частиною Біличанського лісу, де тисячі мешканців проводять свій вільний час, гуляючи у лісопарковій зоні. Підписанти вважають недоцільним вирубувати столітні сосни та дуби, коли під час повномасштабної війни в країні і так спалено тисячі гектарів лісу — натомість наголошують, що “маємо зберегти кожне дерево на вільній від окупанта території країни”.
І хоч петиція ще не набрала достатню кількість голосів, у Київраді вже працюють над вирішенням цього питання. У коментарі Руху ЧЕСНО депутат Київради Дмитро Білоцерковець (УДАР) зазначив, що столиця буде захищати ці території від забудови.
“ДСНС не може починати будувати депо, поки не будуть змінені межі на державному рівні. Більше того, керівництво ДСНС має втрутитися в цю ситуацію і вплинути на підлеглих, щоб вирішити проблему без застосування сили до місцевих мешканців. Зараз роботи мають бути припинені, і управління екології Києва буде займати проактивну позицію по захисту інтересів киян”, — зазначає Білоцерковець.
Також Білоцерковець зазначив, що наявні підстави для оскарження рішення в судовому порядку, оскільки для будівництва пожежного депо ніхто не погоджував зміну меж НПП "Голосіївський", яка встановлена президентським указом.
Нагадаємо, що це не перша спроба забудувати ділянку Біличанського лісу на Новобіличах. Громада судиться з недоброчесним забудовником по вулиці Обухівській. Наразі справа перебуває у Верховному суді.
Окрім того межі нацпарку “Голосіївський” оспорює Коцюбинська селищна рада, яка неправомірно роздала в лісі 501 ділянку депутатам та їхнім родичам, а також підставним особам ще 2008 року. Акти права власності на землю прокуратура успішно оскаржує в судах, ділянки, які раніше були в приватній власності, прибирають з кадастрової карти.
Рішення Київської обласної ради та Коцюбинської селищної ради, яким незаконно було збільшено площу селища за рахунок столичного лісу, наразі Київрада оскаржує в апеляційній інстанції.
Поділитись