Президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт №8271 про посилення кримінальної відповідальності для військових.
Водночас Президент не розглянув петицію з вимогою вимогою ветувати законопроєкт №8271, яка набрала понад 25 тисяч голосів за добу та викликала хвилю обговорень
Зеленський не застосував право вето, а петиція досі перебуває на розгляді і відповідь на неї не опублікована.
Нагадаємо, Закон №8271 був зареєстрований та проголосований Верховною Радою у рекордно стислі строки — за 5 днів. За словами Андрія Осадчука, заступника голови правоохоронного комітету ("Голос"), на ухваленні наполягали міністр оборони і головнокомандувач.
Однак правозахисники виступили проти законопроєкту та наголошували, що вчинення військового злочину в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці вже тягне за собою найсуворішу кваліфікацію відповідно до Кримінального кодексу України.
Лідерка Руху ЧЕСНО Віта Думанська вважає, що проєкт все ж необхідно доопрацювати у частині змін до Кримінального кодексу:
“Цим проєктом військовослужбовців позбавляють права на призначення більш м'якого покарання за наявності кількох обставин, що пом'якшують покарання та знижують ступінь тяжкості вчиненого, Також передбачається неможливість застосування до винної особи інституту звільнення від відбування покарання з випробуванням. Це все може мати негативні наслідки для захисту прав військових, доступу до правосуддя, та знизить рівень мотивації під час служби”.
Закликаємо профільний комітет все ж доопрацювати вказані недоліки та пам'ятати, що системне нехтування парламентаризмом може мати негативні наслідки не лише для військових. В умовах війни критично важливо перемогти ворога і зберегти демократичні цінності.
Нагадаємо, раніше аналітикиня Руху ЧЕСНО Вікторія Олійник дослідила, чим загрожує військовим імплементація змін до Кримінального кодексу України:
"Посилення кримінальної відповідальності не може бути способом покращення військової дисципліни. Це знизить рівень судового захисту прав обвинувачених військовослужбовців, може негативно вплинути на рівень довіри військових до командування та негативно вплине на вмотивованість людей без досвіду військової служби. У підсумку це може нести ризики як для захисту прав людини, так і для обороноздатності держави".
Проти законопроєкту виступила й частина військових та добровольців.
Поділитись