Більшість обласних центрів відмовилися від новорічних ялинок у зв'язку з війною, блекаутами та дефіцитом місцевих бюджетів. Загалом на декорації ялинок та оформлення новорічних локацій було витрачено менше 200 тис грн у 16 обласних центрах.
У Києві та Львові ялинки встановлювали за кошти бізнесу. А у Миколаєві, Івано-Франківську та Сумах містяни власноруч прикрашали ялинки. Символи цьогоріч теж особливі: маківки новорічних дерев прикрашають тризуби, протитанкові їжаки, а самі дерева обгортають маскувальними сітками. Декорована синьо-жовтим ялинка з’явилася і в Криму.
Рух ЧЕСНО, який щороку проводить моніторинг вартості ялинок для громад, проаналізував, скільки коштів витратили на новорічні свята 2022–2023 років з місцевих бюджетів 16 міських рад, а також хто чим прикрашав ялинку.
З ялинкою чи без?
Довколо питання встановлення ялинок у містах розгорілась справжня дискусія. Місцеві ЗМІ та мери міст проводили опитування місцевих жителів, радились з волонтерами та фахівцями з центру ментального здоров'я.
Міський голова Дніпра Борис Філатов ще 12 листопада провів опитування дніпрян, за результатами якого 52% мешканців були проти встановлення ялинки. Тоді мер зазначив, що ялинку встановлювати не будуть. Також проти встановлення ялинки висловились і рівняни. 56% проголосували проти в опитуванні мера міста Олександра Третяка.
Місцеві ЗМІ проводили опитування на Вінниччині, Хмельничинні, Одещині та Житомирщині. На сайті президента з'явилася навіть петиція про заборону встановлювати новорічну ялинку в Києві. А у Черкасах на сайті міськради зареєстрували петицію з пропозицією не витрачати кошти на ялинки, а перерахувати пораненим військовим.
Основними аргументами проти встановлення ялинок були економія бюджетних коштів та електроенергії, ризик масового скупчення людей та "не на часі".
Більшість міськрад перерозподілили кошти, передбачені на організацію новорічних свят, та відмовились встановлювати ялинку. Натомість частина міськрад зосередились на створенні новорічної атмосфери для дітей та придбанні подарунків. Зокрема 7,5 млн грн передбачено на подарунки для дітей у Полтаві, 2,7 млн грн – у Вінниці, 1,9 млн грн – в Ужгороді.
Що стосується витрат на встановлення ялинок та декорації – то цьогоріч вони рекордно низькі. За аналізом Руху ЧЕСНО святкування новорічних свят минулого року обійшлося 17 містам у понад 50 млн. грн.
В цьому ж році сумарно 16 міст, які відповіли на запити ЧЕСНО, витратили з бюджетів 191 тис грн на декорації ялинок та оформлення локацій. Зокрема 17 тис грн у Луцьку на оформлення новорічних локацій, 63 тис грн у Миколаєві на технічне обслуговування та ремонт гірлянд, 50 тис грн в Ужгороді на придбання світлової конструкції для фотозони, 38 тис грн у Житомирі для облаштування локації "Резиденція Святого Миколая" та 23 тис грн на оформлення фотозон у Чернівцях.
У містах, де ялинки були встановлені, з міських бюджетів кошти виділялись мінімальні. Більшість міст використовували ялинки та декорації минулих років. Економія бюджетних коштів була досягнута великою мірою за рахунок взаємодії влади, громадян та бізнесу. У Миколаєві містяни самостійно прикрасили ялинку, а у Сумах виготовили майже 2000 прикрас для живих ялинок у рамках новорічної акції "Моя іграшка для ялинки громади". У Львові ялинка була подарована місцевим підприємцем та встановлена безкоштовно. Новорічно-різдвяні ролики управління комунікацій міськради виготовили власними ресурсами.
Не виділялись кошти з міського бюджету і у Києві. До міської влади надходили пропозиції від меценатів, соціально відповідального бізнесу та громадськості щодо встановлення новорічної ялинки за кошти приватного сектору. Врешті у столиці ухвалили рішення підтримати ініціативу ТОВ "ГЛОБАЛ-ДЕКОР" . Конструкція ялинки, іграшки, енергозберігаючі гірлянди та генератор надані бізнесом.
Як стилізують ялинки?
В усіх містах ялинки значно менші, ніж були у минулі роки, та гірше освітлені. Відчувається, що набагато менше міста працювали з дизайнерами і більше дали простору для долучення громадян. Проте більшість мають національну символіку, воєнні атрибути, символізують єдність та нескореність нашого народу.
"У наших дітей має бути свято! Попри всі намагання російських варварів позбавити українців радості Різдва то Нового року", – прокоментував у фейсбуці Віталій Кличко.
У Києві ялинка прикрашена жовто-блакитними іграшками. Якщо раніше була дискусія, чи робити на маківці ялинки сортувальний капелюх із "Гаррі Поттера", то тепер у Києві, як і низці інших міст, на маківці ялинки мають державний герб. Назвали новорічне дерево "Ялинкою незламності".
Головна ялинка Києва. Фото КМДА
Ялинка справді досить символічна, бо наприкінці 2021 року Софіївська площа у столиці виглядала ось так:
Тризубом прикрасили ялинку і в Ужгороді.
Ялинка обласного центру Закарпаття. Фото мера Ужгорода Богдана Андріїва
А верхівку новорічної ялинки у Львові прикрасили стилізованим протитанковим їжаком. Особливу верхівку виготовили слюсарі та зварювальник цеху механообробки вагоно-ремонтних майстерень "Львівелектротранс".
Львівська ялинка. Фото з сайту міської ради міста.
У центрі Хмельницького ялинку встановили на уламку російської ракети С-300, який привезли з Харківщини.
Ялинка у Хмельницькому. Фото Василя Камінського
У Миколаєві ялинку містяни прикрашали самостійно, а на іграшках писали побажання перемоги і сили нашим захисникам.
Ялинка Миколаєва. Фото зі ТГ- каналу міського голови Олександра Сєнкевича
В Івано-Франківську ялинку назвали "Ялинкою перемоги". Її прикрасили 350 дитячих малюнків з гербами деокупованих міст та патріотичними гаслами, а каркас для ялинки виготовили учні професійно-технічного училища.
Фото мера Франківська Руслана Марцінківа.
У Харкові ялинку вперше розмістили на станції метро, адже площа Свободи, де зазвичай проходили масові заходи, неодноразово обстрілювалась окупантами. За словами мера міста Ігоря Терехова, ідея поставити ялинку в метро належить харків’янам.
Ялинка у харківському метро. Фото: Суспільне Харків
У цьому році ялинки стали символом єдності не лише українців. На знак солідарності у Берліні ялинку прикрасили українськими прапорами.
Ялинка у Берліні. Фото: Ігор Магрілов
Ялинка у синьо-жовтих кольорах з'явилася і у тимчасово окупованому Криму, що викликало обурення місцевої влади. Колаборанти вважають це диверсією і шукають винних.
Святкові ялинки почали з'являтися і на інших окупованих територіях. У своєму ТГ-каналі зрадник Константин Іващенко показав фото "елки-красавицы", подарованої владою Тульської області. Фото зроблено затемно, можливо, щоб не було видно руїн міста, в які окупанти перетворили колись квітучий Маріуполь.
В минулі роки в Маріуполі була одна з найдорожчих та найкрасивіших ялинок в Україні. За аналізом Руху ЧЕСНО, у 2020 році ялинка в Маріуполі коштувала понад 12 млн грн, що по вартості було співмірно загальним витратам на ялинки 16 обласних центрів.
Нагадаємо, наразі мери міст не лише відповідають за обороноздатність своїх міст, а й мають піклуватися про відбудову. Представники місцевого самоврядування, як і Рух ЧЕСНО, звернулися до Володимира Зеленського з вимогою ветувати містобудівну "реформу", яка може спотворити відбудову міст і не дати можливості містянам впливати на процеси відбудови.
Відповідна петиція із закликом ветувати законопроєкт 5655 підписана у рекордно стислі строки. Її підтримали понад 42 000 громадян.
Поділитись