Серед нардепів забороненої партії ОПЗЖ найбільшу кількість виступів має Нестор Шуфрич, Олександр Колтунович та Юрій Павленко, які зараз входять до групи ПЗЖМ. У “Відновленні України” спікерами групи є Тетяна Плачкова, Валерій Гнатенко та Анатолій Бурміч.
Про це йдеться в дослідженні Руху ЧЕСНО.
Експерти проаналізували стенограми виступів народних депутатів у Верховній Раді від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну та до жовтня 2022 року, щоб продемонструвати динаміку зміни риторики нардепів від ОПЗЖ за цей час.
До 14 квітня засідання парламенту проводились без виступів представників фракцій та груп. Вели засідання та виступали на них голова ВРУ Руслан Стефанчук або його заступники Олександр Корнієнко та Олена Кондратюк.
Перші виступи колишніх нардепів ОПЗЖ у Верховній Раді відновились у квітні. У них депутати переважно закликали до об’єднання, парламентського порозуміння та спільних зусиль для перемоги. Крім того, у виступах вони підкреслювали, що “ділення парламенту на більшість і опозицію залишилося в минулому”, а наразі це “український парламент, який приймає важливі рішення стосовно військової складової захисту держави, громадян та економіки”.
Загалом від початку повномасштабної агресії росії 19 різних нардепів від груп ПЗЖМ та “Відновлення України” 116 разів виступали у сесійній залі. Переважно це колишні представники фракції ОПЗЖ, а також колишній член групи “Довіра”, наразі співголова групи “Відновлення України” Максим Єфімов та колишній представник “Слуги народу”, якого виключили із фракції, а згодом член МФО “Розумна політика” Артем Дмитрук, який у травні також перейшов у групу “Відновлення України”. Водночас були засідання, на яких жоден із представників згаданих груп не виступав, наприклад 16 серпня.
Наприклад, першим перед голосуванням 14 квітня за постанову "Про вчинення РФ геноциду в Україні" (№ 7276) виступив Юрій Павленко, який розповів про начебто свою участь у теробороні. За його словами, він на власні очі бачив, що творили росіяни: вбивали, ґвалтували, викрадали дітей, знущалися з людей лише через те, що ті були українцями: “До 24 лютого ми могли сперечатися, бути політичними опонентами, критикувати один одного. "Після" об'єднало нас в 40-мільйонну армію, в якій кожен на своєму фронті боронить Україну від зла”.
Парадоксально, але ще 17 лютого нардеп Павленко разом із іншими однопартійцями через партійні соцмережі закликав до зміни влади і перевиборів до парламенту:
Цитата нардепа від ОПЗЖ Юрія Павленка від 17 лютого. Джерело: партійний акаунт у Twitter
Кандидатура Павленка як “першої ластівки” до публічного повернення в сесійну залу, очевидно, була не випадковою. Раніше він був активним учасником Помаранчевої революції та депутатом від “Нашої України”, тож на тлі інших нардепів від ОПЗЖ мав викликати у громадян менше обурення та неприйняття. До речі, до групи ПЗЖМ Юрій Павленко формально приєднався лише у липні, хоча весь цей час у сесійній залі продовжував бути разом з колишніми колегами по фракції.
Вже після офіційного оголошення про створення групи ПЗЖМ у Верховній Раді до виступів повернувся і скандально відомий нардеп та колишній рекордсмен- -“балакун” Нестор Шуфрич, якого перед тим бійці тероборони затримали за спробу сфотографувати блокпост, а його охорона відстрілювалась. Згодом секретар РНБО Олексій Данілов навіть попередив нардепів від ОПЗЖ, що якщо вони ще будуть фотографувати українські блокпости, їх вбиватимуть на місці.
Нардеп Нестор Шуфрич під час затримання бійцями тероборони
Зазначимо, що Шуфрич перебуває в Реєстрі зрадників, адже він заперечував російську агресію на Донбасі та називав війну в Україні "громадянською".
Раніше, згідно з аналізом Руху ЧЕСНО, Нестор Шуфрич посів перше місце за загальною тривалістю виступів у Верховній Раді. За понад два роки каденції парламенту 9-го скликання виступи Шуфрича загалом тривали майже 16 годин, що навіть більше, ніж у віцеспікера парламенту.
Читайте більше: Балакуни, мовчуни та модератори: хто і про що говорить у Верховній Раді
Найбільшу кількість виступів серед представників групи “Відновлення України” має колишня депутатка від ОПЗЖ Тетяна Плачкова (у 2020 році була у складі делегації ОПЗЖ на чолі з Віктором Медведчуком та зустрічалась у Кремлі з депутатами та керівництвом держдуми росії — ред.). Якщо раніше депутатка розповідала про співпрацю з росією та країнами колишнього радянського союзу, то зараз кардинально змінила вектор і зовнішньополітичні кольори.
Цитата депутатки від ОПЗЖ Тетяни Плачкової від 3 лютого. Джерело: партійний акаунт у Twitter
“Риторика про те, що Україна не готова на отримання навіть статусу кандидата, вже точно не є актуальною, особливо ми це відчули під час візиту лідерів європейських країн. Офіційний Київ підсилить та оновить Євросоюз на якісно новому рівні. Більше того, наша держава навіть сьогодні є ближчою до стандартів ЄС, ніж окремі східноєвропейські держави на момент їх вступу”, — розповідала Плачкова на засіданні парламенту 19 червня.
Крім того, представники групи Столара — Абрамовича “Відновлення України” у своїх виступах регулярно підкреслюють у парламенті, що “їх команда є надійною опорою для проведення всеосяжних реформ”.
Більше про те, як змінювалася риторика представників забороненої партії ОПЗЖ в парламенті, читайте у статті “Голоси ОПЗЖ: хто у Верховній Раді далі крутить російську “шарманку”.
Раніше Рух ЧЕСНО також писав про те, як нардепи від забороненої партії ОПЗЖ у Верховній Раді системно підтримують пропоновані владою рішення в парламенті. Якщо раніше монокоаліцію “Слуги народу” у ВРУ з голосами “підстраховували” дві депутатські групи — “Довіра” та “За майбутнє”, а в перші місяці після вторгнення спостерігався певний консенсус та злагодженість між владою та опозицією, то зараз голосування у Раді не проходять без системної підтримки депутатських груп з колишньої ОПЗЖ.
Поділитись