Один із лідерів найбільшої вже забороненої партії ОПЗЖ Юрій Бойко досі має звання Героя України, який йому у 2004 році вручив президент Леонід Кучма. Про це йдеться у матеріалі Руху ЧЕСНО.
Як це не парадоксально та не абсурдно, але колишній співголова забороненої проросійської партії ОПЗЖ, а наразі керівник новоствореної депутатської групи ПЗЖМ на її залишках Юрій Бойко досі має звання Героя України.
Це звання йому присвоїв Леонід Кучма у 2004 році. Тоді Бойко очолював НАК “Нафтогаз” і домовився про газові заборгованості перед росією та Туркменістаном. Влітку 2004 року Кучма відзначив Бойка орденом “Держава” та присвоїв звання Героя України. В указі це сформульовано так: “за визначні особисті заслуги перед Українською державою у розвитку паливно-енергетичного комплексу, багаторічну самовіддану працю”.
Водночас варто нагадати про ще один газовий аспект діяльності Юрія Бойка — він є фігурантом корупційного скандалу 2011 року, який у ЗМІ відомий як “вишки Бойка”. Його підозрюють у причетності до закупівель двох морських бурових вишок через офшорні компанії. Зокрема держкомпанія “Чорноморнафтогаз”, яка на той час перебувала в підпорядкуванні міністерства Бойка, за результатами тендеру купила ці вишки.
Збитки держави від цієї покупки оцінюються в 400 млн доларів. Так, у 2016 році НАБУ повідомило, що у них немає кримінальних справ, в яких би фігурував Юрій Бойко. Труднощі у справі “вишок Бойка” були пов’язані з тим, що в окупованому росією Криму залишилася частина документації щодо придбання вишок, а також із таким фактом, що російська влада відвела обидві вишки ближче до Криму.
Нагадаємо, що у 2019 році на той час кандидат у президенти України Юрій Бойко разом із очільником політради ОПЗЖ Віктором Медведчуком зустрілися із прем’єр-міністром Росії Дмітрієм Медведєвим та головою правління “Газпрому” Алєксєєм Міллером у Москві. За даними російських ЗМІ, Бойко на зустрічі з Медведєвим заявив про необхідність переговорів щодо взаємного зняття санкцій.
Зліва направо: голова “Газпрому” Міллер, прем'єр росії Медведєв, кандидат на посаду президента України Бойко і голова політради ОПЗЖ Медведчук. Москва, 22 березня 2019 року. Фото: Радіо свобода
Водночас, крім Бойка станом на початок вересня 2022 року звання Героя України у Верховній Раді 9 скликання мають ще двоє нардепів-військових — екскомандувач Десантно-штурмових військ ЗСУ, перший заступник голови Комітету ВРУ з нацбезпеки і оборони, генерал-лейтенант Михайло Забродський (“Європейська солідарність”) та екскомандир 5-ї БТГ 81-ї окремої аеромобільної бригади Десантно-штурмових військ Ігор Герасименко (“Слуга народу”).
Обоє військових отримали звання Героя України із врученням ордена “Золота Зірка” за часів президентства Петра Порошенка. Забродський нагороджений 23 серпня 2014 року, а Герасименко — 12 лютого 2015 року, з майже однаковим формулюванням: “за виняткову особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане служіння Українському народові”.
Раніше Рух ЧЕСНО також писав про народних депутатів від Криму, які після окупації півострова стали російськими колаборантами, однак досі мають українські державні нагороди, зокрема і звання Героя України.
Верховна Рада у квітні ухвалила законопроєкт № 6163, згідно з яким осіб, які публічно підтримали анексію Криму, виправдовують окупацію українських територій, публічно заперечують збройну агресію росії проти України та популяризують керівництво держави-агресора, позбавлять державних нагород. Ініціатором законопроєкту виступив нардеп від “Голосу” Роман Лозинський у співавторстві з 40 нардепами від усіх фракцій та груп ВРУ, крім представників ОПЗЖ.
Також раніше ми писали про те, що у Верховній Раді формально вже немає найбільшої проросійської фракції ОПЗЖ, частина депутатів якої отримала підозри у державній зраді. Немає самої фракції, але є її представники та їхні мандати. Усі вони досі мають можливість доступу до державної таємниці, можуть брати участь у закритих засіданнях Верховної Ради, комітетів та тимчасово-слідчих комісіях.
Поділитись