На початку 2021 року на Вінниччині сільський голова Яришівської територіальної громади Олександр Кухарчук позичив своє авто сільраді, а водієм на зарплату за бюджетні кошти взяв свого зятя.
Згодом сільська рада оголосила конкурс на купівлю службового автомобіля, але закупівлю відмінили, бо сільський голова вирішив бюджетним коштом поремонтувати власний. Після чого закупівлю оголосили знову. На такій оборутці зі службовим транспортом громада Яришева втратила близько 90 тис. гривень. Це при тому, що на весь рік в бюджеті розвитку для всієї громади закладено десь 9 тис грн.
Наразі дізнатися, на що ще витрачала сільрада бюджетні гроші, неможливо, бо сільський голова… не вірить розробникам сайтів. Принаймні таку відповідь він надав на запит мешканців.
Але навіть якби рішення були опубліковані, Яришівська сільська рада запевняє: опублікованій інформації вірити не можна.
Хто ж такий Кухарчук?
Олександр Кухарчук на місцевих виборах 2020 року став головою Яришівської громади як член партії ЄС. До цього він працював сільським головою у сусідньому селі Юрківці. Це відомо з декларацій очільника громади. Хоча на офіційному сайті Яришівської ради жодне місце роботи до обрання сільським головою не згадується. Останній і єдиний запис на сайті — що Кухарчук у 1992 році закінчив Вінницький педагогічний інститут за спеціальністю “вчитель фізичного виховання”.
Після обрання сільський голова прилаштував у сільраду свою дочку та зятя. Дочка відповідає за бухгалтерський облік, а зять став водієм голови. Оскільки у сільради не було службового автомобіля, для забезпечення зятя роботою Кухарчук надав громаді власний.
Угоду підписали не відкладаючи, 1 січня 2021 року. За кошти яришівських платників податків авто сільського голови зобов’язувались і ремонтувати, і заправляти. Живе очільник громади у сусідньому селі, і це був його єдиний автомобіль, згідно з декларацією, то і на роботу, і з роботи щодня родина, найімовірніше, їздила бюджетним коштом.
У березні минулого року сільська рада оголосила тендер на закупівлю службового автомобіля. Планували купити “Рено Дастер”. Відповідальним за закупівлі, згідно з інформацією на майданчику публічних закупівель «Прозорро», був сільський голова. Але на початку травня сільрада передумала купувати авто і відмінила вже проведену закупівлю із визначеним переможцем — фірмою “Фаворит-авто”, на 549 тис. гривень.
А вже через місяць бюджетним коштом відремонтували авто сільського голови. Для цього закупили запчастин на 24 тис. гривень. Цікаво те, що у лютому громаді Яришева ремонт автомобіля сільського голови уже вартував 20 тис. гривень.
Якщо вірити опублікованим на майданчику публічних закупівель “Прозорро” документам, то сільський голова сам замовляє запчастини, сам же і підписує угоди на своє авто.
А ось позичений автомобіль, згідно з декларацією за 2020 рік, сільський голова нібито купив за 10 тис. гривень. Хоча за такі кошти навіть старого запорожця не купиш. Такий автомобіль на вторинному ринку коштує від 5 тис. доларів — щонайменше вдесятеро більше за ціну, яку сільський голова Яришева вказав у декларації. Мінімізація суми може свідчити про мінімізацію суми податків, яку треба було б сплатити.
Але втратами від ремонту авто Кухарчука історія не закінчилась, бо через три місяці, у серпні 2021 року, сільська рада все ж купує “Дастер” — але на 40 тис. дорожче від невдалої травневої закупівлі.
Увесь цей час на сімейному авто, позиченому сільській раді, водієм на зарплаті працював зять сільського голови. Сам голова ніякого конфлікту в тому не бачить:
“По якому питанню конфлікт інтересів? Що зятя взяв на роботу? Читайте закон про запобігання корупції…Так рік мені треба було чимось їздити? Я за рік 45 тисяч (кілометрів) на ньому наїздив. Путєві листи всі є. Все є”.
Та навіть після купівлі службового авто угоду позики з сільським головою не було припинено. Бо, згідно з отриманою відповіддю, в середині листопада минулого року сільрада все ще користувалась авто сільського голови.
Юрист проекту “Свої Люди” від Bihus.Info Віталій Гусак зауважує, що позичка власного автомобіля сільським головою може містити конфлікт інтересів:
“Слід звернути увагу, що якщо сторонами договору оренди (позички) є сільська рада та її голова, то без врегулювання конфлікту інтересів це може мати ознаки реального конфлікту інтересів та бути адміністративним правопорушенням”.
Але Рух ЧЕСНО поки не зміг дізнатись про рішення ради, які можуть бути пов’язані з особистими витратами сільського голови та його родини. Яришівська сільська рада не публікує ні рішень, які приймає, ні розпоряджень сільського голови, які він підписує.
А все тому, що, як пояснює сільський голова, у сільської ради немає адміністратора сайту, який би ті рішення заливав. Такою є відповідь Кухарчука на запит журналістів. Хоча відповідальною за розміщення інформації все ж таки призначена дочка сільського голови.
Але опубліковану на сайті інформацію сільський голова не вважає правдивою і не гарантує її достовірність, бо не довіряє ні сайтам, ні соцмережам.
Це Олександр Кухарчук теж написав у відповіді на запит місцевих активістів.
Для розуміння, Рух ЧЕСНО проаналізував, які громади віддають гроші на утримання інших громад кошти із власного бюджету.
Бюджет Яришівської громади на поточний рік становить близько 50 млн грн. Із цих коштів на бюджет розвитку всієї громади на рік йде менше 10 тисяч гривень. Освітня субвенція, яка надається із держбюджету в т.ч. для виплат зарплати освітянам, складає 18 млн. Базова дотація для громади складає 4,4 млн. Тобто майже кожна друга гривня в бюджеті громади - це міжбюджетні трансфери, а не власні гроші.
Нагадаємо, Рух ЧЕСНО писав про те, що частина будинків у Козятині залишилася без опалення. Громада на слуханнях виголосила меру недовіру.
Поділитись