Кожен десятий депутат ради — кандидат на відкликання, третина — прогульники. Найбільші проблеми з відвідуванням мають ОПЗЖ та “Блок Світличної”.
Погано відвідувала засідання навіть чинна голова обласної ради Тетяна Єгорова-Луценко. Ситуація покращилася лише тоді, коли депутатку призначили на цю посаду.
Щоправда, у порівнянні з Харківською міськрадою обласна рада є більш відкритою і надала дані на запит Руху ЧЕСНО. Але з відкритістю самих депутатів — проблема. Вони неохоче коментують свою відсутність на засіданнях сесій та комісій.
Згідно із Законом “Про статус депутатів місцевих рад”, депутат, який пропустив понад 50% засідань сесій та/або комісій протягом календарного року, може бути відкликаний з ради і позбавлений мандата.
Депутатка від “Слуги народу” Тетяна Єгорова-Луценко, яка у серпні 2021 року очолила обласну раду, пояснила свої пропуски професійною діяльністю:
“Була на лікарняному, а також за інших поважних обставин, пов’язаних із професійною діяльністю. Про що завчасно було повідомлено керівництву фракції”.
Рух ЧЕСНО зазначає, що закон не передбачає поважних та не поважних причин для пропуску засідань.
За 2021 рік Харківська облрада провела сім пленарних засідань. Кандидатами на відкликання можуть стати 12 обранців — представники фракцій “Блоку Кернеса”, “Блоку Світличної” та ОПЗЖ.
Найбільший відсоток прогульників у фракції “Блоку Світличної”: серед 17 депутатів ради прогулювали у 2021 році аж десятеро, і п’ятеро з них — кандидати на відкликання. До прикладу, депутат Микола Куценко протягом року жодного разу не з’явився на пленарному засіданні, ⅔ засідань комісії пропустив Анатолій Русецький.
Понад половину засідань своїх комісій прогуляли депутати Микола Пивовар, Олександр Туринський, Євген Шатохін.
На запитання щодо роботи над відвідуваністю у фракції та про те, чи буде партія відкликати депутатів, які не працюють у раді, лідер фракції Валерій Пітько не відповів.
Кандидатами на відкликання у “Блоці Кернеса” стали Олег Гуревич та Валентин Шеветовський, які жодного разу не відвідали засідання своїх комісій. Сам лідер фракції “Блоку Кернеса” Кирило Кернес пропустив чверть засідань своєї постійної комісії і не захотів коментувати ні погане представництво фракції у роботі ради, ні власні пропуски:
“Я бы вам с удовольствием ответил, но не совсем корректные вопросы, касающиеся лично меня”, — сказав Кернес.
На відміну від лідера фракції, його колеги та кандидати на відкликання Володимир Святаш та Олександр Ткаченко, що пропустили більшість пленарних засідань, пояснили свою відсутність.
Святаш вказав, що “відсутність на засіданнях постійних комісій та пленарних засіданнях сесій обласної ради пов‘язана із хворобою на коронавірус та посткоронавірусними наслідками”. Ткаченко зазначив: “Причина відсутності — перебування у відрядженні, службова необхідність”.
Наголошуємо, що інформація щодо прогульників необхідна виборцям для того, щоб знати, як депутат працює та виконує свої функції — представляє громаду на засіданнях ради та комісії.
Більше половини депутатів фракції ОПЗЖ — прогульники.
Серед них Олена Бочарнікова, Володимир Юрков та Антон Ніколаєнко.
Жоден із депутатів фракції не прокоментував свої пропуски, крім Володимира Скоробогача, який пропустив 35% засідань комісій і сказав, що у комісіях працює онлайн:
“Я не был на последнем пленарном заседании, так как улетел за границу по личным вопросам, а на остальных был. И по комиссии тоже, работаю онлайн”, — сказав депутат.
Лідер фракції Валерій Говоров на момент виходу статті коментар щодо прогульників своєї фракції так і не надав, хоча говорив, що збирається це зробити.
За методологією Руху ЧЕСНО, прогульником називається той депутат, який пропустив понад 25% сесійних засідань або засідань комісії.
Лідер фракції ЄС Олександр Скорик пропустив 28% засідань бюджетної комісії, за що потрапив до лав прогульників. Депутат пояснює пропуски станом здоров’я:
“Протягом 2021 року, у зв’язку зі станом свого здоров’я та з метою запобігання поширенню хвороби серед членів постійної комісії, був змушений утриматися від участі у деяких засіданнях постійної комісії. Проте ознайомився з усіма питаннями, які були порушені на комісіях”, — відповів Скорик.
Серед фракції “Слуги народу”, окрім голови ради Єгорової-Луценко, ще п’ятеро прогульників.
По половині засідань постійних комісій пропустили Юлія Ковалевська, Юрій Суботін та Сергій Федорик.
Сергій Федченко прогулював засідання постійної комісії, членом якої він є, а Олександр Попов пропустив три з семи пленарних засідань.
Чи веде фракція роботу над відвідуваністю депутатами засідань, ми запитали у її лідера Ігоря Захарченка, але за два тижні його відповіді так і не отримали: ні на листи на офіційну пошту депутата, ні на повідомлення у Facebook. Депутати Президентської фракції також питання проігнорували. Виникає питання, як вони ведуть комунікацію з виборцями, якщо навіть журналісти не можуть отримати від депутатів зворотний зв’язок.
Зауважимо, цього року партії можуть вперше застосувати імперативний мандат і відкликати тих депутатів, які неналежним чином виконують представницькі функції.
Нагадаємо, Рух ЧЕСНО проаналізував прогульників Харківської міської ради за 2021 рік і виявив, що прогулює кожен третій депутат ради.
Поділитись