Хто у Харківській міськраді в опозиції до команди Терехова?

Фото: Хто у Харківській міськраді в опозиції до команди Терехова?

Голосують “проти” найчастіше представники “Партії Шарія” та “Блоку Світличної”. Що стосується “Блоку Кернеса”, ЄС та “Слуги народу”, то вони частіше голосують в унісон “за”.

Найопозиційнішими депутатами є Володимир Плетньов, Дмитро Булах, Анатолій Родзинський та Андрій Лесик. Вони звинувачують раду в непрозорості. Лідер провладної фракції “Блоку Кернеса” Олександр Новак все спростовує, але, як і раніше, міська рада виставляє Руху ЧЕСНО рахунки за надання публічної інформації. 

Рух ЧЕСНО проаналізував результати поіменних голосувань Харківської міськради за 2021 рік. 

За рік роботи міської ради можна побачити два фронти співпраці фракцій. Призначення Ігоря Терехова секретарем ради підтримували “Блок Кернеса”, “Слуги народу” та “ЄС” попри те, що останні називають себе опозицією. Маючи різні ідеологічні підходи, до прикладу, у питаннях щодо перейменування проспекту Жукова, фракції “Блоку Світличної”, “Партії Шарія” та двох представників ОПЗЖ об’єднує критика в бік Терехова за порушення регламенту та невизнання виборів мера легітимними. 

Найбільш опозиційною фракцією ради, за підрахунками поіменних голосувань, виявилася “Партії Шарія”. Депутати цієї фракції не підтримали більшу частину питань. За словами лідера фракції Володимира Плетньова, рішенням, до якого виникало найбільше запитань, був бюджет на 2022 рік. На думку депутата, Ігор Терехов зловживає скликанням позачергових сесій, на які виносить питання, які мають розглядатись на чергових сесіях. 

“Для чого він це робить? Для того, щоб не дати можливості депутатам вивчити питання та підготувати свої заперечення або зауваження… Ми неодноразово говорили, що не збираємось купувати “кота у мішку”. Внаслідок таких дій через рішення сесії протягують питання з явними ознаками корупційності, відбувається банальне розкрадання бюджетних коштів. Звідси й наші голосування “проти” або “утримались”. “Проти” — там, де ми встигли вивчити питання та побачили корупційну складову, “утримався” — там, де не встигли належним чином вивчити… У цілому, роботу ради у 2021-му я оцінюю на тверду трійку”, — каже Плетньов. 

І такою ситуацією незадоволена низка фракцій. Влітку 2021 року чотири фракції ради оголосили бунт проти Терехова та вимагали прозорої роботи ради. Але станом на 2022 рік ситуація так і не змінилася.

Найопозиційнішим депутатом “Блоку Світличної” став Дмитро Булах, колишній депутат обласної ради, який впродовж і минулої каденції теж очолював рейтинг найбільш опозиційних депутатів ради. Булах говорить, що не підтримував питання бюджету, програми соціально-економічного розвитку міста та обрання секретаря:

“Вважаю, що місто повинно нарешті змінити пріоритети та підтримувати оновлення інфраструктури, транспорту, медичних закладів, закладів освіти. Досить ставити на перше місце розваги…Вважаю загалом роботу міської ради за минулий рік не дуже ефективною”. 

Депутат також обурений несвоєчасною публікацією проєктів рішень: 

“...проєкти рішень публікують несвоєчасно, а часто безпосередньо перед пленарним засіданням, тому просто фізично неможливо ознайомитись з їхнім змістом і зрозуміти логіку. Так, на сьогодні я — опозиційний депутат. Опозиційний більше не до особистостей, а до підходів, які поки що зберігаються у нашій міській раді”, — каже він. 

Лідер фракції “Блоку Світличної” Анатолій Бабічев додає, що вони не підтримують кадрові, фінансові та земельні питання:

“Наша фракція не підтримує неоднозначні кадрові, фінансові та земельні питання, оскільки ми вважаємо, що бюджет міста, по-перше, незбалансований, а, по-друге, не відповідає потребам харків’ян”. 

Лідер ОПЗЖ Андрій Лесик, як Булах і Плетньов, говорить про небажання голосувати наосліп та незадоволений роботою ради за рік: 

“...Я не хочу голосовать вслепую. А год, он так себе, ни о чем”.

При тому, що фракція Лесика має низький рівень опозиційності, а його особисті голосування вчетверо більші за загальні показники, Лесик говорить, що це його особиста позиція: 

“За бюджет я не голосовал. Это моя позиция. В горсовете слились воедино БПП, Слуги и власть. Мы в таком формате нормально работать не можем”. 

ЄС своєю чергою заперечує співпрацю з владою міста та також називає себе опозицією. 

“ЄС — в опозиції до місцевої влади. Ми не співпрацюємо з іншими фракціями, у нас є власна позиція по всіх питаннях», — коментує лідер фракції ЄС Олег Абрамічев

Щодо низького рівня опозиційності за результатами голосувань у порівнянні з іншими опозиційними фракціями, то лідер ЄСівців зауважив:

“Просто тицяти “я проти” — це не позиція. Необхідно приймати рішення, а не бути “проти” просто з принципу. Партія Шарія — проросійська партія, яка зацікавлена, щоб місто не працювало, от вони й не голосують. Якщо є якась корупційна складова, то цим повинні займатись правоохоронні органи, до прикладу, НАБУ, ДБР. А депутати повинні забезпечити роботу міста”.

Але під час мерської кампанії ніхто з ЄС особисто Терехова не критикував і партія спершу погодилася на визначення єдиного опозиційного кандидата, а коли програла праймеріз, відмовилися від цієї ідеї й виставила свого кандидата, що розпорошувало опозиційне поле. 

Анатолій Родзинський, який є найопозиційнішим депутатом фракції ОПЗЖ та не підтримав 21% питань ради у цьому році, каже:

“Так, я вважаю себе опозиційним депутатом до чинної міської влади. …Дуже багато сесій міської ради, на яких вирішувалися вкрай важливі для Харкова питання чи розподілялися мільярди гривень, були позачерговими, без жодних для цього підстав”, — каже Родзинський. 

На звинувачення депутатів у непрозорості роботи від імені міської ради відповів лідер фракції “Блоку Кернеса” та колишній секретар міської ради Олександр Новак

“... усі матеріали та проєкти рішень для розгляду на засіданнях постійних комісій та пленарних засідань Харківської міської ради восьмого скликання були розміщені у системі “Електронне робоче місце депутата” своєчасно…”. 

А щодо виборців, то для них та для Руху ЧЕСНО побачити повний пакет проєктів рішень перед сесією неможливо, бо їх не публікують. Не дивлячись на заяви про відкритість, Харківська міська рада продовжує виставляти рахунки за інформацію про прогульників ради. У той самий час інші ради країни без проблем надають нам цю саму інформацію у вигляді таблиць. 

Найопозиційніша депутатка “Слуг народу” Аліна Мустафаєва, яка до виборів не втрачала можливості покритикувати роботу ради та особисто Ігоря Терехова, на чому і будувала свою мерську кампанію, після виборів знизила активність та відмовилась надавати коментарі про роботу ради. 

Позицію фракції “Слуг народу” прокоментував її лідер, депутат Максим Бондаренко:

“У разі, якщо проєкти рішень були подані на розгляд депутатів із порушенням Регламенту, наша позиція одна — фракція утримується від голосування”. 

Відсоток опозиційності фракції партії влади низький та сягає 5%. 

Найбільш нерішучою є фракцією “Партія Шарія”. Сукупно депутати не натискали жодну кнопку у 18% голосувань. 

Достатня кількість депутатів ради саме не голосує, а не натискає кнопки “утримався” чи “проти”. Це означає, що депутат, якого виборці наділили представницькою функцією, просто жодним чином не представляє їхніх інтересів у більшості випадків.

Такий підхід торік був і в опозиційних депутатів Булаха, Бабічева, Плетньова та Лесика. Серед депутатів фракції “Блоку Кернеса” найвищий рейтинг “нерішучості” — у голови транспортної комісії Ігоря Аріха, який проігнорував 13% голосувань. Але найбільш нерішучим депутатом ради став Анатолій Родзинський з ОПЗЖ. Він особисто не голосував за 30% питань ради. Але сам депутат не розрізняє “не голосування” та опозиційність: 

“Я голосую проти, або не голосую тому, що вважаю, що не можу підтримувати рішення, які замість користі для міста та харків’ян, мають на меті реальне пограбування міського бюджету, або фактично безкоштовну роздачу землі чи комунального майна”. 

Найбільшу підтримку питанням надають представники “Блоку Кернеса”. Серед них — лідер фракції Олександр Новак та голова міської організації політичної партії Вікторія Китайгородська та керівниця Новобаварської райадміністрації Тетяна Цибульник

Нагадаємо, Рух Чесно проаналізував прогульників Харківської міської ради за 2021 рік і виявив, що прогулює кожен третій депутат ради. 


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]