Реклама з Кличком. УДАР і КМДА не знають, хто її розмістив і чи є вона соціальною

Фото: Реклама з Кличком. УДАР і КМДА не знають, хто її розмістив і чи є вона соціальною

Понад місяць тому Рух ЧЕСНО зафіксував одразу три різновиди зовнішньої реклами із зображенням Віталія Кличка та логотипом партії УДАР. Два різновиди такої реклами транслюють з екранів метрополітену (з написами "Хочеш шастать? Вакцинуйся!" та "УДАР по Covid-19. Вакцинуйся! Бережи себе!!"). Цю ж рекламу та ще один її різновид транслюють на екранах на фасадах будинків та на інших рекламних конструкціях (екрани у вигляді бігбордів).

Враховуючи те, що КМДА за дорученням Кличка цього року вже розміщувала “ковідну” соцрекламу, Рух ЧЕСНО понад місяць намагався дізнатися, хто є замовником цього разу.

https://lh5.googleusercontent.com/5Wpl7EJK-syPobAftdcIBovyPLjegJcGRZlbnPyeAghnPhqo6HRjSvagLByJB6a455gsN-2qlcQAJVkzgRW3TP_p0E5V0wlnHh7Du2YSG_H5TrOMTqmGdivENfp4JsJkRZ_X0lmn

Відповідь на інформаційний запит в КМДА тривалий час надати не могли і продовжили розгляд  до 20 робочих днів. Зрештою там повідомили з посиланням на розповсюджувача реклами, що зображення розмістили за зверненням громадської організації “УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка”.

https://lh5.googleusercontent.com/qjMAuU7CcoXmzfENtHPhq7YgSljluBHBEhAc5jak8ltqYkG_SeBV0QTO7FJNBXeJlQ25PVxuEP19HyJwp_NxcaICwLCfqfmRaCv08-ncE-kt0VOMl7qk-XkWFK8DP6Q4dDqxZGYu

В адміністрації зазначили, що бюджетні кошти на це не витрачали.

За інформацією КМДА, на території  Києва рекламу  на транспорті встановлюють та обслуговують суб’єкти господарювання — розповсюджувачі реклами. Таку рекламу розміщують на підставі договорів між замовниками та розповсюджувачами — власниками рекламних засобів. Умови такої співпраці не розголошують.

В адміністрації також уточнили, що згадані ролики не є соціальною рекламою, оскільки управління з питань реклами їх не затверджувало.

Громадська організація “УДАР Віталія Кличка”  створена у вересні 2007 року. Згідно з податковою звітністю, у 2020 році дохід організації склав 4,4 мільйона гривень.

В організації немає окремого сайту чи сторінок у соціальних мережах. На сайті партії “УДАР”немає інформації про діяльність цієї організації. Якщо рекламу дійсно оплачувала ГО, її вартість залишиться невідомою, оскільки громадські організації не публікують фінансові звіти.

Рух ЧЕСНО звернувся до керівниці ГО “УДАР Віталія Кличка” Ірини Дриженко з проханням підтвердити замовлення реклами у метро.

“Це треба з'ясовувати, хто замовляв. З нашої ГО ніхто не замовляв, ніякої сплати не було. Це я вам кажу, у нас відкриті рахунки, ніхто нічого від ГО не замовляв, у нас взагалі тільки депутатська діяльність”, — сказала Дриженко.

Ірина Дриженко — бухгалтерка громадської приймальні секретаря Київської міської ради та керівника міського осередку партії УДАР Володимира Бондаренка.

Окрім реклами із закликом вакцинуватися, були гасла “Збережи життя. Вилікуй країну. УДАР Віталія Кличка”. Візуально третій різновид реклами був схожим до партійної реклами УДАРу, яку розміщували під час виборів 2020 року.

https://lh4.googleusercontent.com/EhmRMP4OFAj2KvYXFBLfuM251at5gajodx1hD2_rieaCj1BGomTU0f2OWGERP1IG_kQpm7J65sP-5v9pbazDlFVycwPe972SjB0fbs-T-QFJOKX-bb-Hj-VXnIQ3--3MhuC7dlTfhttps://lh3.googleusercontent.com/uHfvplOhM_yz3k7kgsnnzi5Jy-X65v075yCv0vBAmOm1ceoc_MSoSC3SiNVJoW8l7mm6TR9Nu82-MsonYg-dEaBgHQ4qjAQcXgFaEIPqGpxzAse3kWa-bkjDTkhDCkR4tsmwgmHe

“ЧЕСНО” звернувся із проханням про коментар до політичної партії “УДАР”.

У пресслужбі партії під час телефонної розмови спочатку відповіли, що реклама у метрополітені — соціальна. Але на уточнення щодо того, що у КМДА це твердження заперечили, попросили надіслати письмовий запит.

"Ми як міська організація партії долучалися до розробки креативів, візуальної складової даної кампанії. Все інше, що стосується цих сюжетів відповідає нормам соціальної реклами. А сам запит на розміщення сюжетів робила ГО. Щодо комерційних відносин партії і комунальної організації, то цього не робили, ми не вступали в комерційні відносини з підприємством (йдеться про метрополітен, — авт.)", — сказали у партії УДАР.

Ми надіслали партії лист із фото зразків реклами у метро та на вулицях із проханням пояснити, на яких умовах ГО УДАР замовляла рекламу в метро, чому цього не зробила партія та хто замовляв подібну рекламу на вулицях Києва. 

У відповіді партія вказала, що замовляла зовнішню рекламу на вулицях Києва (з написом “Збережи життя. Врятуй країну”), однак підкреслила, що “не є замовником розміщення зовнішньої реклами “Удар по COVID-19”.

Затим політсила вдалася до тлумачення слова “удар” зі словника та пояснення, що партія та її Київський осередок працює з різними ГО. А слово “Удар” на рекламних сюжетах в метро просто  “може бути обумовлене лаконічністю і емоційністю”.

“За цих умов, розміщення даного рекламного сюжету могло відбуватися на безоплатній основі”, — зазначено у відповіді. Геніально

https://lh6.googleusercontent.com/GSlhY7MdqUoAGO2U59sN2j_unsw9Motd5kvKUCLcCEfpnoY-KQmoZ3zrvgGweOf59x4LXzHnsl83rtXcxvaj6Xo_0CPrWgMPbNyRHnzRqs50o_4VyCnsTD_Zv3MuuzF5nYIcN27y

З відповіді партії “УДАР” на прохання про коментар

З отриманої інформації від партії не стає зрозуміло, хто і на яких умовах  замовив рекламу у метрополітені. 

Чому це важливо?

Причем не тільки для Києва, який задає тон використання адмінресурса в політичних цілях. Цього року КМДА за дорученням міського голови розмістила 236 носіїв соціальної реклами. На більшості сюжетів був зображений міський голова Віталій Кличко. Це створює сумніви: чи це дійсно соціальна реклама чи це рекламу міського голови формально розмістили як соціальну. 

https://lh4.googleusercontent.com/qDMu2FvpWMtc1rqGyUpcYAGVhOsm2jgbMvklzlHTCOEJLdnrRFd6r1ns_fi7gYuAB6_mlU54RjxVzp90Ntl85eC9Nzu4Z9YXcEXnKDe4Yw2LSmV644BwbdvFgaWs7O1kLUkAcgKB

Оскільки на двох з трьох нових рекламних сюжетів фігурує назва партії УДАР, можна припустити, що реклама орієнтована на популяризацію однойменної партії. 

Формально, ГО УДАР могла розміщувати таку рекламу й витрати на неї мали б бути зображені в партійному звіті як спонсорський внесок. Втім, зазвичай ГО заперечують, що діють в інтересах однойменних політсил, тому в партійній звітності спонсорські внески не показують. Як наслідок, використовуючи клонів партії зі статусом ГО, політики приховують і масштаби витрат, і походження коштів, якими ці витрати покривають.

Все це відбувається на фоні того, що парламент так і не відновив повноцінного звітування політичних партій, призупиненого торік через пандемію COVID-19. 60 громадських організацій зверталися до Зеленського з вимогою ветувати закон про псевдовідновлення звітування, він це зробив, але народні депутати свідомо саботують цей процес.  Крім того, Верховна Рада ухвалила зміни до закону «Про політичні партії в Україні», що дозволили політичним партіям звітувати не про всі свої витрати. І хоча президент ветував це рішення, прийняття таких законопроєктів — тривожний сигнал для прозорості та підзвітності політичних партій.

Водночас ця ситуація вчергове підіймає питання закритості ринку зовнішньої реклами та проблем з регулюванням соціальної та політичної реклами. З'ясувати, хто розміщував соціальну чи політичну рекламу й на яких умовах — вкрай складно, а подекуди й неможливо.

Якщо частину цієї реклами замовляла партія, то громадськість це побачить лише після відновлення звітування партій.

Кличко обіймає посаду мера Києва з літа 2014 року. Тоді він переміг на позачергових виборах з результатом 57% голосів. Вже за рік, на чергових виборах, він переміг удруге, отримавши 66% підтримки киян. Втретє кияни обрали його на місцевих виборах торік.

У Віталія Кличка є сайт, особиста сторінка у Facebook, активна публічна сторінка “Кличко мер”, де періодично публікують професійно зняті відео, а також виходить газета “Кличко — мер”. У КМДА Руху ЧЕСНО неодноразово відповідали, що гроші на ці активності з бюджету не витрачають. 

Рух ЧЕСНО для Дзеркала тижня.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]