“Голос” знову без держфінансування: НАЗК виграло касацію

Фото: “Голос” знову без держфінансування: НАЗК виграло касацію

14 грудня Верховний Суд постановив повернути справу за позовом партії “Голос” до НАЗК на повторний розгляд до першої інстанції (до Окружного адміністративного суду Києва). Про це стало відомо з відео, яке розмістили на YouTube-каналі Верховного Суду.

“… Касаційну скаргу НАЗК задовольнити частково. Рішення ОАСК від 9 квітня 2021 року і постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 червня 2021 року скасувати в частині задоволення позовної вимоги про визнання протиправним та скасування Наказу (про зупинення державного фінансування партії Голос — прим. ЧЕСНО). У цій частині справу направити на повторний розгляд до ОАСК. У іншій частині рішення ОАСК… та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду… залишити без змін,” — йдеться у відео з оголошенням суддею вступної та резолютивної частини рішення Верховного Суду.

Рішення Верховного Суду означає, що в першій інстанції (ОАСК) не переглядатимуть попереднє рішення щодо двох інших позовних заяв “Голосу”. У них партія просила визнати протиправними дії НАЗК щодо складання Акту та Висновку перевірки фінзвіту “Голосу” за ІІ квартал 2020 року. ОАСК, як і Шостий апеляційний адміністративний суд, у цій частині вимог “Голосу” відмовив.

Оскільки постанова Верховного Суду набирає чинності з дня її прийняття то, як наслідок, відновлює дію Наказ про зупинення держфінансування “Голосу”. Це означає, що, до прийняття ОАСКом інших рішень, НАЗК не перераховуватиме “Голосу” наступних траншів державного фінансування, яке виділяють партіям щоквартально. 

Кошти за перший, третій та четвертий квартали 2021 року “Голос” вже отримав і їхніми залишками може розпоряджатися. Партія не отримуватиме держкоштів, починаючи з першого кварталу 2022 року. На фінансування парламентських партій у держбюджеті на 2022 рік передбачили майже 886 мільйонів гривень. З цієї суми, згідно з моделюванням Руху ЧЕСНО, на фінансування “Голосу” піде 103,5 мільйона гривень.

Нагадаємо, наприкінці 2020 року НАЗК прийняло рішення про зупинення державного фінансування партії “Голос”. Підставою цього стали Акт та Висновок перевірки фінзвіту партії за другий квартал 2020 року, згідно з якими НАЗК виявили ознаки фіктивних операцій на понад 1,3 мільйона гривень. Йдеться про витрати партією коштів держбюджету, отриманих як компенсацію за витрати на ведення виборчої кампанії у 2019 році.

Наприклад, на підтвердження витрат на медіамоніторинг партія надала НАЗК роздруківку матеріалів, скопійованих із сайту Громадянської мережі ОПОРА. За такі послуги “Голос” заплатив ФОПу Лукащук Микола Миколайович 594 тисячі гривень. Рух ЧЕСНО звернувся із запитом до НАЗК з проханням надати копії актів та договорів по цих витратах. У Нацагентстві, посилаючись на факт відкриття кримінального провадження, цих документів не надали.

“Голос” мав можливість подати до НАЗК виправлений звіт, натомість у партії пішли до суду з проханням визнати протиправними дії НАЗК при складанні Акту та Висновків перевірки їхнього фінзвіту. Також партія просила скасувати Наказ Нацагентства про зупинку держфінансування. Згідно з текстом рішення ОАСК від 9 квітня 2021 року, “Голос” пояснив надання НАЗК компіляції з сайту ОПОРи тим, що працівники партії робили такий документ напередодні виборів і помилково зберегли цей файл у папці з соціологічними опитуваннями та моніторинговими дослідженнями. 

Цей файл нібито зберегли з тією ж назвою, що й документи, пов'язані з наданням послуг з медіамоніторингу. Начебто саме тому до НАЗК помилково надіслали не ті файли. Згодом НАЗК надали нібито правильні документи, але, судячи з тексту судового рішення, у НАЗК цих документів при складанні Акту та Висновку до уваги не взяли.

У підсумку ОАСК прийняв рішення на користь “Голосу” й задовольнив його вимоги в частині визнання недійсним Наказу про зупинку держфінансування. НАЗК оскаржило це рішення в Шостому апеляційному адміністративному суді, але той залишив рішення ОАСК без змін. Згодом НАЗК звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, яку той задовольнив, повернувши справу на повторний розгляд.

У публічній комунікації “Голос” уникав пояснень щодо суті виявлених НАЗК порушень, натомість звинуватив НАЗК у роботі на Офіс Президента та в перевищенні повноважень. Щоправда, вже через два місяці НАЗК прийняло рішення про зупинення держфінансування президентській “Слузі народу”. Партія монобільшості подала до НАЗК виправлений звіт, після чого держфінансування поновили.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]