Депутати від “ОПЗЖ” Красносільської сільської ради не писали окремої передвиборчої програми для мешканців громади. Найбільші витрати бюджету — на освіту, але їх не зазначили в обіцянках. Поза увагою у бюджеті 2021 — напрямки розвитку молодіжної політики та агросфера.
Рух ЧЕСНО перевірив бюджет на цей рік і виявив, що замість обіцянок регіонального масштабу витрати йдуть на освіту, соціальну сферу та ЖКГ.
Головою Красносільської громади торік обрали самовисуванку Марину Архірій. ОПЗЖ отримало більшість мандатів у раді — сім депутатів, а також утворили неформальну коаліцію зі “Слугами народу” та “Батьківщиною”. Це дало їм змогу обрати свого секретаря — Надію Гордузенко, а також мати вплив на прийняття рішень у раді та виконання передвиборчих обіцянок.
Рух ЧЕСНО проаналізував програму партії “ОПЗЖ”, з якою вона заходила до Красносільської селищної ради. Новообрані депутати прийняли профіцитний бюджет з доходів громади за попередній рік, які склали майже 135 млн грн.
Програма мала б писатись на основі пропозицій та побажань мешканців громади. До прикладу, ми склали перелік проблем громади на базі анкетування та розмов із людьми.
Карта проблем громади показує, що люди найперше хочуть розв'язати питання, пов'язані з благоустроєм, ремонтом стадіону, а також сферою культури й ЖКГ. Це не перший випадок, коли депутати йдуть до місцевих рад з регіональною програмою політичної партії, тому їхні обіцянки можуть не відповідати повноваженням ради.
ОПЗЖ створювали єдину програму для всіх громад області та не враховували інтереси та потреби кожної громади. До прикладу, у програмі йдеться про виділення надбавок медичним працівникам коштом обласного бюджету, що не входить до компетенції депутатів громади.
Найбільша затратна стаття бюджету — освіта, вона складає 59 млн грн. Але про неї згадки у програмі немає. Та й ці витрати є обов’язковими, бо це, по суті, зарплати освітян, а не фінансування будівництва шкіл. Тобто, фактично, розвитку немає.
Пріоритетним напрямком своєї передвиборчої програми депутати більшості називали “Доступну медицину” та обіцяли виділити кошти на поліпшення матеріальної бази медзакладів, створення мережі соціальних аптек та продаж ліків за пільговою вартістю коштом компенсацій з обласного бюджету, яким не розпоряджаються депутати ОТГ.
Натомість у бюджеті громади на 2021 рік на медицину заклали 330 тис. грн — на цільову програму “Здоров’я”. Єдина обіцянка, яку влада запланувала виконати цьогоріч з розділу медицини, — облаштувати прилеглу територію амбулаторії загальної практики сімейної медицини у селі Красносілка. Це коштуватиме громаді 677 тис. грн, а саме будівництво завершиться у 2021 році.
Окремої антиковідної програми чи статті витрат під час пандемії у бюджеті немає. Натомість 12 лютого виконавчий комітет вирішив надати матеріальну допомогу 50 мешканцям, які потрапили у скрутне матеріальне становище, у тому числі і внаслідок тяжких захворювань від коронавірусної хвороби.
У сфері соціальної політики у 2021 році виділили шість млн грн на цільову програму "Милосердя в дії на 2020-2022 роки". Виконання обіцянки щодо врегулювання правил безкоштовного проїзду в транспорті для пенсіонерів та пільгових категорій, так само як і створення нових робочих місць завдяки відновленню сільськогосподарських виробництв, у цьому році не передбачено.
Виконання амбітних обіцянок щодо розвитку транспортної інфраструктури, наприклад, створення регіональної комплексної транспортної стратегії та встановлення GPS-навігації, онлайн-сервіси руху транспорту, розвиток транспортного логістичного вузла цьогоріч не заплановано. Натомість депутати заклали 468 тис. грн на капітальний ремонт проїзної частини й тротуару в селі Ілічанка.
Аналізуючи бюджет громади, можна побачити, що на сферу ЖКГ виділяють чимало ресурсів. Наприклад, на благоустрій — 5,1 млн грн та 2,7 млн — на ЖКГ. З цього 2,4 млн грн — капітальний ремонт вуличного освітлення, уже розпочатий ремонт водогонів. Про благоустрій постійно інформують громаду з офіційного сайту ОТГ, що складає більшість його новин.
Багато уваги приділяють благоустрою територій та прибиранню. Керівництво ради назвало це “Двомісячник з благоустрою”, під час якого прибирають гілля, сміття та висаджують квіти, а також проводять толоку із запрошенням взяти участь всіх охочих. Також у громаді почали сортувати сміття та запланували розробку проєктно-кошторисної документації з реконструкції сміттєзвалища у селі Іванове, на яке заклали 1,5 млн.
У 2021 році запланували завершити розробку кошторисної документації реконструкції Красносільського сільського клубу з благоустроєм прилеглої території вартістю мільйон грн. Також у 2021 році почнуть будівництво стадіонів, необхідність яких громадяни зазначали на карті проблем. У бюджет заклали розробку їхньої проєктної документації у селах Іванове та Красносілка вартістю по 350 тис. грн.
Щодо обіцянки підтримувати молодь та дітей, то у бюджеті заклали 5,4 млн на утримання дитячих садочків та 1,3 млн — на програму розвитку позашкільної освіти. Підтримка молодіжного підприємництва та програма забезпечення першим робочим місцем та житлом, підтримка молодих сімей цьогоріч залишились поза увагою.
На виконання обіцянки розвитку Одеської області як туристичного центру України у бюджеті не заклали нічого.
Також без фінансування залишилась агросфера та обіцянки відкрити місцеву зернову біржу, створити систему протидії рейдерству та фонд допомоги фермерам.
Поділитись