"Гречка", клони та інші технології в асортименті
Проміжні вибори на 184 окрузі, який залишився без нардепа рік тому, коли Ігоря Колихаєва обрали мером Херсона, мали бути суто формальними. Геннадій Лагута, якого висунула партія Колихаєва “Нам тут жити”, міг би стати майже безальтернативним кандидатом. Адже частина парламентських партій навіть не висунули кандидатів, а у “Слуги народу” настільки довго шукали претендента, що на агітацію, здавалося б, вже немає часу.
Але виборча кампанія, яка стартувала у вересні, одразу показала існування “клонів”, які мали однакове прізвище з рейтинговими кандидатами. Це свідчить про те, що за округ будуть боротися. “Слуги народу” висунули голову ОДА Сергія Козиря, який має доступ до адмінресурсу.
Наразі у бюлетені залишається лише один “клон” — у Лагути. Інші знялися. Активно кампанії ведуть менше, ніж половина кандидатів. Рух ЧЕСНО підготував інформаційний бюлетень про всіх кандидатів та стежить за перебігом агітаційного процесу в регіоні.
Партія Колихаєва VS “Слуги”
Майже відразу після “висування” кандидата від партії “Нам тут жити” Геннадій Лагута, ще до офіційної реєстрації, почав дочасну агітацію. Все літо у селах округу проводили безкоштовні заходи за участі аніматорів, де дарували солодку вату та брендові повітряні кульки, що є типовим гречкосійством з боку кандидата.
У червні благодійний фонд Ігоря Колихаєва дарував різним закладам на 184 окрузі побутову техніку, ноутбуки, оргтехніку. На День медичного працівника фонд подарував медикам близько трьох тисяч наборів. А за програмою "Поряд" лікарі з Херсона приїжджають у села та безкоштовно проводять огляд усіх охочих.
За сприяння цього ж благодійного фонду на 184 окрузі гастролював з безкоштовною програмою Миколаївський цирк "Олександр", що теж є прикладом гречкосійства. Кандидати замість того, щоб розповідати про програму, яку могли б доповнити вимогами виборців, пропонують громадянам безкоштовні розваги.
Ці заходи висвітлювали на сторінці благодійного фонду у Facebook.
Базовими для Лагути є села правобережної частини округу (колишні Бериславський, Нововоронцовський, Великоолександрівський райони). Крім гречкосійства, штаб Лагути розповсюджував фейкову соціологію, яку пізніше конкуренти спростовували через фейкові сторінки фейкової соціологічної служби.
Висуванець “Слуги народу”, уродженець Донецька Козир на Херсонщину потрапив через програму Зеленського “Ліфт”. Принаймні, це офіційна версія його появи на посаді заступника голови ОДА. Працюючи у Херсонській ОДА, де він відповідав за будівництво, і особливо “Велике”, Козир швидко сформував власну команду, яка складалася з його колишніх колег по роботі на шахті. Працівники облдержадміністрації влучно дали цій групі назву “Шахтьори”.
Після призначення його попередника на посаді голови ОДА Юрія Гусєва в Укроборонпром, Козиру вдалося переконати Офіс Президента у доцільності призначення наступником саме його. На той час чоловік уже спирався на підтримку заступника голови ОП Кирила Тимошенка. Тож у вересні 2021 року, коли з’ясувалося, що у партії Президента немає кандидата, а Паралімпійська чемпіонка Ліза Мерешко відмовилась балотуватися,прийняли рішення висувати Козиря.
Фактично, передвиборча кампанія кандидата почалася 17 вересня, за півтора місяця до дня виборів. Очевидно, що лейтмотивом його кампанії стали успіхи “Великого будівництва”. На передвиборчих білбордах навіть прибрали прізвище Зеленського, аби переконати виборців у причетності до будівництва доріг саме голови ОДА.
Другою опорою Козиря став мер Нової Каховки Володимир Коваленко. Останнього у 2020 році висунула партія “Слуга народу”. Він незмінно керує другим за величиною містом області з 2006 року, тож має певний авторитет у громаді.
Нова Каховка стала базовим містом для голови Херсонської ОДА. Коли тут традиційно святкували День міста, то, звісно, не забули цьогоріч сказати, що воно “за сприяння Козиря”.
Більшість рекламних місць у місті зайняті агітацією саме цього кандидата. Козир відкривав “Таврійський ярмарок” та фестиваль козацької звитяги “Чумак Фест” у Новій Каховці, долучився до круглого столу “Шляхи розвитку економіки громад”, відкривав ЦНАП. Це традиційне задіювання адмінресурсу для партії центральної влади та влади міста.
А 9 жовтня агітувати за Козиря у Нову Каховку на “Форум представників місцевих громад” приїхали народні депутати та міністри. На додаток, 26 жовтня у місто приїде Володимир Зеленський, для якого Херсонщина з 2019 року є базовим регіоном, і у нього вже є досвід агітації за кандидатів на Херсонщині. Тут варто наголосити, що у повноваження президента не входить презентація кандидатів. По суті — це задіювання адмінресурсу. Президент мав би займатися міжнародною політикою і обороною.
Це добре ілюструє важливість цих виборів для “Слуги народу”. Партія так боролася за перемогу на Франківщини навесні, що “десантували” на ОВК своїх нардепів. До речі, цих вихідних, на запрошення Козиря, до Нової Каховки приїздив ділитися досвідом Василь Вірастюк. Про це повідомляли на афішах, розклеєних по місту.
Вірастюк агітував за Козиря і у Новій Каховці, і у сусідньому Бериславі.
Нагадаємо, що це нардеп, який тільки цієї весни здобув мандат на Франківщині, де під час виборів зникли 500 бюлетенів.
Позмагатися за лідерство із Сергієм Козирем та Геннадієм Лагутою намагається і депутат Херсонської облради Ігор Йосипенко. Його висунула “Європейська солідарність”. На відміну від двох попередніх кандидатів, Йосипенко має прями стосунок до округу — займається сільським господарством саме тут. Його фермерське господарство зареєстроване у Бериславському районі. Крім цього, він активно займається відродженням та розвитком пам’ятки “Кам’янська січ”.
Ігор Йосипенко під час висування
Йосипенко користується підтримкою частини місцевих еліт, найперше голів громад. Тому його агітаційні матеріали насамперед розміщені на трасах біля сіл правобережної частини округу та у Новій Каховці.
Хто ще агітує?
Окрім трьох найактивніших, на окрузі веде кампанію ще низка кандидатів.
Одним із перших, ще у квітні 2021 року, повідомив про бажання балотуватися на 184 окрузі представник партії “Народовладдя” Ігор Токовенко. Провідний юрист профспілки працівників медицини і фармації "Громадське здоров’я" проживає у Новомосковську Дніпропетровської області. До заяви про бажання балотуватися на Херсонщині про нього ніколи не чули.
Одна з можливих причин, чому балотуються маловідомі кандидати від різних партій, як писав Рух ЧЕСНО, — бажання зберегти партійну реєстрацію. Якщо політсила упродовж десяти років не брала участі у виборах, то її реєстрацію можуть скасувати.
Але Токовенко включився у роботу доволі активно. Ще влітку агітувати за нього на округ приїздив співак Сергій Василюк, який і сам балотується на 197 окрузі.
Кандидат Токовенко доволі активний у фейсбуку та офлайн. Попри те, що він замовив тільки два білборди, які розміщені у Бериславі та Новій Каховці, кандидат щільно заклеїв своїми листівками дошки оголошень у населених пунктах округу.
30 вересня Ігор Токовенко привів на сесію Новокаховської міської ради людей, з якими виступав проти будівництва багатоквартирного будинку. У ході бійки, яка зчинилася у залі, “Муніципальна варта” та представники організації “Патріоти – за життя” Іллі Киви вивели кандидата з зали. Поліція порушила дві кримінальні справи.
Лідерка партії “Національна платформа” Катерина Одарченко активно включилася у виборчу кампанію ще влітку. І якщо на початку вона була більш віртуальним кандидатом, яка розповідала про проблеми Херсонщини на сторінках соцмереж, то з початком передвиборчої кампанії з’явилася на 184 окрузі та активно веде кампанію.
Катерина позиціює себе політтехнологинею, засновницею SICGroupUkraine. У Новій Каховці кандидатка виставляє “куби” та вішає білборди, а у селах агітує за себе на вулицях.
Катерина — уродженка Херсона, дочка депутата обласної ради від ВО “Батьківщина” та екснардепа кількох скликань Юрія Одарченка. До речі, партія Одарченка-старшого, який очолює Херсонську обласну організацію, свого кандидата не висувала.
Окрім роботи у полі, штаб Катерини Одарченко працює з центральними ЗМІ, розміщуючи замовні матеріали. У жовтні її активно почали вихваляти на сторінках сайту ГО “Стоп корупції”.
На округах бувають “технічні” кандидати, які не ведуть кампанію і не агітують за себе, зате “мінусують” ключового кандидата або судяться з ними. Це роблять для того, щоб реальний опонент цього ключового кандидат не був у негативному світлі і від свого імені не поширювати негативний контент.
У ролі такого технічного кандидата може бути кандидатка від партії Антона Яценка Ганна Живцова. Вона мешкає у Херсоні й активно включилася у передвиборчу кампанію тільки у середині жовтня. Щоправда, замість агітації Ганна зайнята скаргами та судами. Тут варто зазначити, що Антон Яценко, який має іменну партію, входить у парламенті до фракції “Батьківщина”.
19 жовтня Центральна виборча комісія розглянула дві скарги Ганни Живцової, яка вважала, що її конкурент на окрузі Геннадій Лагута підкуповував виборців та порушив закон, надрукувавши свою агітацію у передвиборчій газеті в одному блоці з соціальною інформацією.
Обидві скарги ЦВК не задовільнила. Але Живцова подала ще й позов до суду, у якому вимагала визнати дії Геннадія Лагути протиправними та встановити факт підкупу виборців. Окрім цього, Живцова позивається до Лагути як головреда газети “Нам тут жити” з вимогою тимчасово заборонити її видання.
Крім цієї судової активності та скарг до ЦВК, кандидатка Живцова на окрузі нічим помітним не займається.
Директор ТОВ "Таврійський парк" Максим Негров, якого висунула "Європейська партія України", почав кампанію у вересні, повідомивши, що не збирався у політику, але змушений піти. Активність Негрова, судячи з його сторінки у фейсбуці (раніше мала назву “Максим Азачем”), сконцентрована у Бериславі та Новій Каховці. Там він зустрічається із виборцями, проводить круглі столи, розповсюджує газету та розміщує білборди.
Максим Негров — учасник АТО. У 2019 році його нагородили кількома державними нагородами. У тому ж році у місцевих медіа вийшов матеріал, у якому йшлося про його біографію. Дані про період до 2014 року у матеріалі виклали у стилі пригодницького детективу, але наразі перевірити їхню справжність неможливо. Військову біографію Негрова публікував сайт Міністерства оборони України.
У серпні 2021 року Херсонський міський суд розглядав справу про вчинення Максимом Негровим домашнього насильства психологічного характеру щодо колишньої дружини Олени, але суддя відправив матеріали до Херсонського РУП ГУНП у Херсонській області для доопрацювання.
Повторний розгляд справи призначили на 29 жовтня.
Двійники та ті, що зійшли з дистанції
На 184 окрузі у ході висування зареєстрували відразу три Геннадія Лагути, два Сергія Козиря та Юрій Колихаєв. Ймовірно, чотири з шести цих кандидатів були технічними — так званими “двійниками”.
Поліція навіть порушувала кримінальну справу щодо реєстрації Сергія Козиря з Кіровоградщини, але навряд вона дійде до суду. Першого жовтня, як по команді, Геннадій Лагута, Сергій Козир та Юрій Колихаєв відмовилися від балотування. Причини такого рішення невідомі.
Дубль у бюлетені залишився тільки у Геннадія Лагути. Мешканець Івано-Франківщини свою кандидатуру не зняв.
Окрім двійників, відмовився від балотування секретар Новокаховської міської ради Дмитро Васильєв. Він балотувався як самовисуванець, але вказав, що є членом ОПЗЖ, яка свого кандидата на окрузі не висувала.
Неактивні кандидати
Є семеро осіб, активність яких ми на окрузі не зафіксували взагалі. Це не лише місцеві мешканці, але й представники партій, які ніколи не жили на Херсонщині. Останні, найімовірніше, вирішили зекономити кошти для своїх партій. У Законі “Про політичні партії” вказано, що Міністерство юстиції може скасувати реєстрацію політичної партії, якщо вона протягом десяти років не висунула кандидатів на парламентські вибори. Тож керівники регіональних проєктів та інших політсил не першого ешелону вирішили висунути кандидатів на проміжних виборах, де застава для кандидата складає всього 60 тис. гривень.
На наступних виборах, які відбудуться у 2023 році, мажоритарки не буде. Отже, заставу доведеться платити за партійний список. У 2019 році це коштувало 1,5 млн гривень.
Такими кандидатами, скоріш за все, на 184 окрузі є Тетяна Лазарєва з Одеси, яку висунула партія “Миколаївці”, Сергій Матвійчук з партії мера Хмельницького “Команда Семчишина”, Андрій Помазан від партії мера Ірпіня "Нові обличчя", Олександр Пономарьов від «Блоку опозиційних сил» та ексзаступник голови Херсонської ОДА ще домайданних часів Михайло Мельник. Його висунула “Партія місцевого самоврядування”.
Одеситка Тетяна Лазарєва до 2019 року працювала у порту «Чорноморськ», з грудня 2020 по березень 2021 року — заступницею начальника відділу матеріально-технічного забезпечення та соціально-побутових потреб Спеціалізованої прокуратури у воєнній та оборонній сфері Південного регіону.
На місцевих виборах 2020 року вона балотувалася до Одеської районної ради від “Опозиційної платформи — За життя” та була обрана депутаткою. Але ТВК відмовилася її реєструвати. Тетяні Лазарєвій довелося змушувати комісію зареєструвати її депутаткою рішенням суду. Але у списку депутатів Одеської райради наразі її немає.
На 184 окрузі Тетяна не працює, але зв’язок з ним у її роботі простежується. 8 жовтня ЦВК зареєструвала херсонця Вадима Алхімова довіреною особою кандидатки. Станом на 17 травня 2021 року він був помічником заступника голови Херсонської обласної ради Геннадія Лагути.
Сергій Матвійчук з партії мера Хмельницького «Команда Семчишина» є підлеглим цього міського голови. Він працює директором Хмельницького міського комунального підприємства "Хмельницькінфоцентр" і раніше від цієї партії не балотувався. На окрузі він не з’являвся і навряд з’явиться.
Як і кандидат від партії "Нові обличчя" Андрій Помазан. Це — депутат Ірпінської міської ради від цієї ж партії. З 2015 по 2020 роки він був сільським головою Михайлівсько-Рубежівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області. Активісти та журналісти звинувачували його у корупції та зловживанні владою.
Очевидно, Андрій Помазан не збирався починати хоч якусь кампанію. Ми не зафіксували жодної активності кандидата чи його партії на окрузі, тож, найімовірніше, це балотування — спроба не втратити партійну реєстрацію. Адже навіть лідер партії Володимир Карплюк у 2019 році балотувався до парламенту як самовисуванець, а не від партії “Нові обличчя”, бо рейтинг політсили йому, ймовірно, не додавав би шансів на перемогу.
Відзначимо, що на черкаському окрузі №197 від цієї партії балотується нікому не відома студентка з Ірпеня. Так партія Карплюка подовжує собі життя, а її кандидати — це, найбільш ймовірно, технічні виконавці.
Херсонця Олександра Пономарьова висунула партія “Блок опозиційних сил”. Про нього взагалі нічого не відомо. Він ніде не працює, не має ніякого майна і жодних активів.
Місцевим кандидатом від маловідомої “Партії місцевого самоврядування” є Михайло Мельник. Він працює виконувачем обов’язків директора Херсонської філії державної установи "Інститут охорони ґрунтів України". У 2011-2014 роках працював заступником голови херсонської ОДА, відповідав за питання сільського господарства.
З 2015 року Михайло Мельник балотується від цієї партії у ради різних рівнів, але жодного разу не переміг. Ніякої активності цього кандидата у ЗМІ чи на рекламних площинах ми не зафіксували.
Не відрізняється активністю на окрузі кандидат від ВО “Свобода” Олег Баркаренко. Це відомий у Херсоні підприємець та волонтер. Його компанія цьогоріч виграла тендер на постачання продуктів у школи та дитячі садки Херсона. Влітку його фірма стала фігурантом гучного розслідування каналу «1+1» щодо постачання неякісних продуктів.
Вся його передвиборча робота зафіксована у єдиному пості у Фейсбук із лейтмотивом дослівно “а вдруг виберуть…”.
Єдиним неактивним самовисуванцем на окрузі є ексголова Чаплинської районної ради Володимир Бериславський. Він йде на вибори як позапартійний, хоча до минулого року був членом партії “Опозиційний блок”. Від цієї політсили він балотувався у парламент на позачергових виборах 2014 року по 185 округу, і до Чаплинської райради у 2015 році. Під час місцевих виборів торік Бериславський балотувався на посаду голови Чаплинської громади. Селище Чаплинка, де мешкає кандидат, не входить до складу 184 округу.
Володимир Бериславський проходить свідком по справі про підкуп виборців, яка надійшла до суду у березні 2021 року. Обвинуваченим у справі виступає підприємець з Чаплинки Олексій Фещук.
Нагадаємо, Рух ЧЕСНО підготував електронний інформаційний бюлетень про кандидатів у нардепи Черкащини, Херсонщини та у кандидати в мери Харкова, а також проаналізував декларації кандидатів у народні депутати Черкащини та Херсонщини.
Рух ЧЕСНО для Дзеркала тижня.
Поділитись