Зареєстрований у червні 2020 року Харківський обласний осередок “Слуги народу” за кілька місяців висунув до місцевих рад близько 1,5 тисячі кандидатів.
Торік до кінця вересня осередок отримав від приватних донорів 15,6 мільйона гривень. Ще пів мільйона на його роботу надійшло від Центрального офісу партії.
І за обсягом сукупних надходжень, і за обсягами приватних внесків Харківський осередок “слуг” поступається лише Центральному офісу партії. Київський міський та обласні осередки, хоч і мають співмірні надходження, все ж фінансувалися не так приватними внесками, як з центральних рахунків партії й разом зібрали майже втричі менше приватних коштів, ніж один Харківський осередок.
У липні-вересні 2020 року Харківський обласний осередок профінансували десять компаній та 19 фізичних осіб. Мінімальні внески — 40 та 50 тисяч гривень, а середній — 565 тисяч гривень. Такі великі суми зазвичай перераховують або фінансово забезпечені донори з бізнесом, або посередники яких використовують, щоб приховати реальне походження коштів. Така практика у “Слуги народу” вже була у 2019 році.
Попри значні ресурси за кількістю здобутих депутатських мандатів у радах Харкова та Харківщини, “Слуга народу” (305 мандатів) поступилася “Блоку Кернеса” та ОПЗЖ (по 396 мандатів), але обійшла “Блок Світличної” (279 мандатів).
“Слуга народу” на виборах до обласної ради Харкова зайняла третє місце й отримала 17 місць. У міській раді слуги отримали всього 7 мандатів.
Хто давав гроші?
Найбільший внесок, 3,6 мільйона гривень, надала компанія "Трастнлак" (ЄДРПОУ: 42414002). Вона, згідно з КВЕДом, займається гуртовою торгівлею.
Установа фігурує у кримінальному провадженні, де низка компаній, у тому числі “Трастнлак”, сформували податковий кредит підприємствам реального сектору економіки за начебто поставлені товари/послуги.
“Частка імпортованого товару реалізується в адресу невстановлених суб’єктів підприємницької діяльності за готівкові кошти без зображення проведених фінансово-господарських операцій у податковому та бухгалтерському обліках”, — йдеться у судовій справі про “Трастнлак”.
У ході досудового розслідування встановили, що група осіб у Харківській області ухиляється від сплати податків, надає послуги з “конвертації” грошових коштів, порушує законодавство під час митного оформлення та ввезення вантажів на митну територію України, використовує протиправну схему через підконтрольні підприємства, щоб заволодіти коштами бюджетного відшкодування ПДВ.
За цією справою триває судовий процес. Згідно з податковою звітністю “Транслаку”, за 2020 рік компанія отримала 95,5 мільйона гривень доходу (“дохід” у розумінні податкового законодавства — це всі надходження/виторг компанії за певний проміжок часу, в тому числі за реалізацію продукції). Водночас компанія прозвітувала про понад десять мільйонів гривень збитків.
“Трастнлак” здійснив на рахунок “Слуги народу” 13 платежів у липні-вересні 2020-го. 10 вересня 2020 року суд задовольнив клопотання прокуратури та дозволив обшуки у “Транслаку” та ще низці компаній.
1,5 мільйона харківському осередку також надіслала компанія “Альфа”. Ще 400 тисяч компанія перерахувала Полтавському осередку, який ці гроші “Альфі” повернув. На Харківський та Полтавський осередки перерахував кошти й начальник юридичного відділу компанії Сергій Іванов — 500 тисяч та 400 тисяч відповідно. Фермерське господарство “Альфа”, за інформацією системи YouControl, належить групі родини Бєлінських. Ключові особи — Віктор, Юрій, Любов Бєлінські.
З'їзд партії 31 серпня 2020- го року на даху будівлі КВЦ “Парковий” Фото: https://www.radiosvoboda.org/a/ze-zjizd-na-dachu/30813620.html
Віктор Бєлінський був депутатом облради від “Партії регіонів” та “Аграрної партії”, депутатом Харківської обласної ради від ЄС. У 2020-му балотувався уже від “Слуги народу”, але його не обрали. Цікаво, що у списках “Слуги народу” фігурує одразу кілька працівників “Альфи”, які балотувалися до Харківської обласної ради (два кандидати), Богодухівської районної ради (один кандидат) та до Золочівської селищної ради (чотири кандидати). З усього десанту “Альфи” мандат отримав лише один — Юрій Бєлінський став депутатом Золочівської селищної ради.
Мільйон гривень харківській “Слузі народу” перерахувало фермерське господарство “Федорик”. Його власник Сергій Федорик став депутатом Харківської обласної ради, а доньку Анастасію обрали до Харківської міської ради (також від “Слуги народу”).
750 тисяч харківським слугам перерахувало ТОВ “Брекстон”. Воно належить Сергію Доровському. Опосередковано компанія заробляє на ремонтах доріг. Згідно з даними видання “Наші гроші”, у 2019 році ТОВ “Брекстон” продало компанії “Онур” “один з найдорожчих” щебенів на 25 мільйонів гривень. Згідно із податковою звітністю, дохід компанії у 2020 році — більше пів мільярда гривень. Сергій Доровський також є членом наглядової ради ПрАТ “Рижівський гранітний кар’єр”. Останній належить Юрію Корявченкову (двоюрідний брат нардепа від “Слуги народу” Юрія Корявченкова, відомого як “Юзік”).
Будівельна компанія "Харківспецбудмеханізація-7" надіслала слугам 250 тисяч гривень. У 2020-му підприємство виграло державних тендерів на майже 280 мільйонів гривень.
Зважаючи на це, компанія не мала б фінансувати політичну партію. Нагадаємо, ЗУ “Про політичні партії” забороняє юридичним особам давати гроші політичним силам, якщо вони вигравали тендери від держави на суму понад 100 прожиткових мінімумів (237 тис. гривень). Основним замовником Харківспецбудмеханізація-7 було державне підприємство "Дороги Харківщини". Ділянку, де робила дорогу ця компанія, ремонтували у межах президентської програми “Велике будівництво”.
Серед фізичних осіб харківському осередку найбільше дали Вадим Слюсарєв (1,4 мільйона) та Євген Гутков (мільйон гривень).
Вадим Слюсарєв — радник першого заступника керівника Офісу президента України (поза штатом). Також він — фігурант розслідування програми Радіо Свобода “Схеми”. Слюсарєв є колишнім прикордонником та експомічником Артема Пшонки. Під час парламентських виборів, ймовірно, впливав на формування частини списку “Слуги народу” в мажоритарних округах.
Гутков у 2020-му без успіху балотувався до Харківської обласної ради від “Слуги народу”. Раніше він уже був депутатом облради від Партії регіонів, згодом балотувався від партії “Сильна Україна”. Гутков — перший віцепрезидент великої будівельної компанії “Construction Group International”. Якщо аналізувати сайт компанії, то вона працює виключно у Харкові: будує житло, офісні центри, ремонтує адміністративні будинки міста.
580 тисяч (двічі по 290 тисяч) дав підприємець Саргіс Арутюнян. Він займається сільським господарством. На місцевих виборах безрезультатно балотувався до Ізюмської районної ради від “Слуги народу”. Раніше Арутюнян був депутатом Балаклійської районної ради. Його син Айкарам Арутюнян віддав слугам ще 290 тисяч гривень.
Колишній нардеп, партієць “Самопомочі” Роман Семенуха профінансував осередок на 497 тисяч гривень. Зараз він працює заступником голови Харківської обласної державної адміністрації. Свій внесок чоловік вказав у декларації за 2020-й рік. Торік успішно балотувався від “Слуги народу” до Харківської обласної ради. Семенуха став одним кількох людей, хто офіційно фінансував одразу кілька партій. У 2016-2019 роках він профінансував “Самопоміч” та кампанію Андрія Садового на понад 600 тисяч гривень.
По 250 тисяч дали Олександр Златкін та Світлана Хлистова. Обоє працюють на підприємстві “ПАЛМАЗ ГРУП”, яка займається будівельними роботами. У липні цьогоріч “Палмаз груп” виграла тендер у міста на 104 мільйони гривень на реконструкцію Балаклійського районного дитячо-юнацького спортивно-оздоровчого комплексу "Вимпел".
Витрати
На місцевих виборах 2020-го партія традиційно робила акцент на зовнішню рекламу. Офіційно на неї витратили понад сім мільйонів гривень.
Два мільйони віддали на сплату грошової застави за кандидатів, ще майже два мільйони — на рекламу у друкованих ЗМІ. Рекламувалися у регіональних та місцевих виданнях. У рекламу на телебаченні вклали 880 тисяч.
На зарплату офіційно витратили 74 тисячі. Згідно зі звітом, протягом третього кварталу в осередку працювало три людини. При цьому партія орендувала два офісні приміщення по 255 метрів квадратних метрів та ще одне площею 88 метрів квадратних.
Сторінка “Слуга народу — Харківщина” від липня до вересня 2020-го року витратила 2800 доларів на рекламу. У звіті за третій квартал два ФОПи отримали 431 тисячу гривень за послуги з налаштування рекламної кампанії, проведення інформаційної кампанії у соцмережах та розміщення реклами в інтернеті.
Нагадаємо, у 2020 році “Слуга народу” у 5-6 разів наростила кількість донорів у порівнянні з попереднім роком (зі 100 до майже 600). Втім, більшість осередків фінансували великими внесками від малої кількості людей та компаній. Висунувши на місцевих виборах понад 23 тисячі кандидатів, у третьому кварталі 2020 року партія отримала внески менше, ніж від 300 кандидатів. Тобто один кандидат-донор на 80 кандидатів, які партію у цей період не фінансували). Наприклад, львівську “Слугу народу” фінансували виключно компанії, які належать батьку голови ОДА й керівнику обласної організації партії.
Поділитись