Грошей з місцевого бюджету Сатанівській громаді вистачає на частковий ремонт мереж водогону та зовнішнього освітлення, фінансування закладів освіти та культури. Роботи проводять не тільки у центральному населеному пункті громади, але й у селах.
Сатанівську громаду утворили у 2015 році шляхом об’єднання 11 населених пунктів. Того ж року до складу селищної ради громади обрали 26 депутатів. З них 15, тобто більшість, — від партії “За конкретні справи”, десятеро — самовисуванці, один — представник Аграрної партії України.
На місцевих виборах 2020 року, попри зміну виборчого законодавства, у депутати можна було також балотуватися і самовисуванцем, бо у громаді — менш як десять тисяч виборців. До ради Сатанівської громади обрали 22 депутати. Найчисельніша фракція — “За конкретні справи” — складається з 8 депутатів. Фракція “За майбутнє” налічує шістьох обранців, “Слуга народу” — двох, ще шість депутатів — самовисуванці.
Голова громади Альберт Собков, якого обрали минулого скликання від партії “За конкретні справи”, переобрали на новий термін як самовисуванця.
На виборах восени торік Собков отримав впевнену перемогу. За нього віддали свої голоси більша частина виборців, які брали участь у голосуванні.
У громаді з населенням менш як десять тисяч мешканців, здається, особливої конкуренції між програмами партій та кандидатів не було. Більш того, судячи з усього, не було й особливо активної агітації.
У групі у Facebook “Підслухано в Сатанівській громаді” користувачка написала, що вибори вже скоро, а вона навіть не знає кандидатів до місцевої ради. Їй так ніхто і не відповів.
Програми без конкретики
На офіційному сайті Центрвиборчкому можна знайти обласні програми партій, які представлені у Сатанівській громаді: “За конкретні справи” “За майбутнє” та “Слуга народу”.
Програми всіх трьох партій майже не відрізняються конкретикою щодо Сатанівської громади зокрема та інших громад загалом. Наприклад, партія “За конкретні справи”, хоч і представлена тільки на Хмельниччині, але у ній немає конкретики. Лише один пункт стосується місцевої влади: “допомагати радам у проектах щодо благоустрою населених пунктів, ремонту шкіл, дитячих садків, асфальтуванні доріг, створення парків і скверів, очищення водойм, залучення інвесторів для створення нових підприємств на власній території”.
Як писав Рух ЧЕСНО, партія “За майбутнє” у Хмельницькій області, схоже, ще більш легковажно розробляла власну програму. Назва області фігурує тільки у шапці документа і наприкінці. Програма облорганізації також більше нагадує загальнонаціональну. Частину цілей документу неможливо вирішити або займатися ними на місцевому рівні, наприклад, парламентська реформа, україноцентрична зовнішня політика, рух до НАТО, незалежність від МВФ, розширення повноважень громад тощо.
Приблизно так вчинила й облорганізація партії “Слуга народу”. У програмі вони зазначили, що «стратегія розвитку Хмельниччини орієнтована на пріоритети, які визначає партія “Слуга народу” на центральному рівні». Але до програми вони поставилися трішки серйозніше, ніж їхні колеги від “За майбутнє”. Наприклад, зазначили, скільки саме у цій області запланували побудувати шкіл, дитсадків, спортивних об’єктів у межах президентської програми “Велике будівництво”. Тобто розповіли, що планує робити на Хмельниччині центральна влада, а не місцеві депутати.
Прослідкувати за тим, чи виконують депутати Староушицької громади хоча б партійні обіцянки, ми не можемо. Проте можемо проаналізувати стан справ у громаді, дослідивши бюджет та загальну активність.
Приблизно десята частина бюджету — на розвиток
Населення Сатанівської громади — майже вісім тисяч осіб. Вона доволі небідна, наприклад, якщо порівнювати зі Староушицькою з тієї ж Хмельницької області, де населення приблизно на вісімсот осіб менше.
Тільки 13% дохідної частини бюджету Староушицької громади на 2021 рік (згідно з базовою версією) — податки, збори та надходження з громади, інше — допомога з бюджетів інших рівнів.
Бюджет Сатанівської громади майже на 27 млн грн більший — 68,2 млн грн. З них місцеві податки, збори та інші надходження складають 56% від загального обсягу. Допомога з бюджетів інших рівнів у Сатанівську громаду — майже 30 млн грн.
Найбільше видатків Сатанівська, як й інші громади, запланувала на середню освіту — 34,8 млн грн. Це більша частина бюджету. Ще 10,1 млн грн — на забезпечення роботи місцевої влади, 7,5 млн грн — на дошкільну освіту, 2,8 млн грн — на заклади соцзахисту та соцзабезпечення.
На облаштування населених пунктів заклали майже 2,5 млн грн. З них найбільше на зарплату — 732 тис. грн, на оплату електроенергії за вуличне освітлення — 720 тис. грн та на фінансову підтримку КП “Сатанівське” — 600 тис. грн. А також 100 тис. грн — транспортні послуги, ще 100 тис. грн — обслуговування та ремонт мереж вуличного освітлення, 80 тис. грн — придбання паливно-мастильних матеріалів для обкошування територій.
Тобто витрат на капітальні ремонти у базовій версії бюджету практично не було.
Кошторис Сатанівської громади змінювали майже щомісяця. Востаннє його перераховували у серпні. Згідно з оновленим документом, громада у 2021 році отримає 76,3 млн грн доходів. Збільшення бюджету відбулося не лише завдяки збільшенню надходжень податків та зборів, але й завдяки збільшенню допомоги з бюджетів інших рівнів.
Відповідно до останньої версії документу, на будівництво, реконструкцію та капітальні ремонти у 2021 році направляють майже 9 млн грн. З них 2,3 млн грн — на нове будівництво зовнішніх мереж питного водопроводу у селі Сатанівка (загальна сума виконання робіт — 2,8 млн грн); 1,4 млн грн — на капремонт приміщення №2 Сатанівської ЗОШ І-III ступенів; майже 1,3 млн грн — на капремонт частини приміщень другого поверху будівлі клубу по вул. Бузкова 135/7 у смт Сатанів; трохи більше мільйона — на утеплення фасадів та влаштування водостічної системи будинку культури на вул. Григорія Повха, 160 у селі Клинове; 632 тис. грн — на капремонт котельні із встановленням резервного котла в ЗОШ І-IIІ ступенів у смт Сатанів.
У селищі майже побудували туристично-інформаційний центр. На облаштування території біля нього передбачили у 2021 році 273 тис. грн.
Інформаційно-туристичний центр в смт Сатанів
Громада має досить прозорий та функціональний офіційний сайт, але була проблема із звітуванням депутатів перед мешканцями. Наприкінці квітня цьогоріч Сатанівська селищна рада ухвалила рішення "Про звітування депутатів Сатанівської селищної ради про свою роботу перед виборцями”.
Поділитись