Партії, які перемогли на виборах до сільради Слобідсько-Кульчієвецької ОТГ, не давали місцевим мешканцям жодних чітких обіцянок і навіть не писали програми на основі реальних проблем громади.
Після внесення змін до бюджету громади він став дефіцитним. Значні кошти витрачають на освіту. Сільрада внесла у бюджет чимало соціальних програм, але виділила на них незначне фінансування.
До складу Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради після виборів-2020 увійшло сім партій. Фактичного розподілу на коаліцію та опозицію у раді немає, оскільки всі важливі рішення підтримує абсолютна більшість присутніх у раді депутатів.
Більше про новий склад сільської ради читайте у матеріалі Руху ЧЕСНО.
Що обіцяли партії?
Партії часто давали обіцянки, які не можуть виконати у рамках повноважень сільської ради чи будь-якої іншої ради місцевого рівня. У програмі партії “За майбутнє” — парламентська реформа із двопалатним парламентом і боєздатна армія, ЄС обіцяла не дати скасувати жодної пільги для пенсіонерів і ветеранів, “Батьківщина” — відмінити закони про продаж землі, а “Слуга народу” замість програми розвитку регіону фактично лише писала про економічні здобутки уряду в області та країні.
Жодна із партій-переможниць не запропонувала передвиборчу програму, спрямовану на вирішення проблем, актуальних для тієї чи іншої конкретної громади, до ради якої вона балотувалась. Натомість партії використовували одну програму для виборів у всі місцеві ради однієї області. Нагадаємо, перед виборами Рух ЧЕСНО склав перелік проблем громад на базі анкетування та розмов із людьми та закликав кандидатів писати свої програми на основі конкретних проблем кожної громади.
Програми партій переважно стосувались проблем медицини та освіти, послуг ЖКГ, соціальних виплат та пільг.
Що рада заклала у бюджет?
На момент затвердження бюджету радою доходи громади співпадали з видатками та сягали 79,4 млн гривень. Втім, після останнього, станом на сьогодні, внесення змін до бюджету у липні видатки виросли майже на 8,5 млн (понад 88 млн). Також з’явився дефіцит бюджетного фонду на рівні близько 7 млн гривень.
У свою чергу видатки спеціального фонду виросли більш ніж у п’ять разів, з 1,26 млн (1,6% бюджету громади) до 8,7 млн.
Як і в інших малих громадах, значні кошти витрачаються на видатки, пов’язані із наданням освіти. У Слобідсько-Кульчієвецькій громаді більшість витрат загального фонду бюджету припадає саме на ці статті.
На благоустрій громади з місцевого бюджету виділили трохи більше 3,5 млн гривень. Серед найдорожчих заходів із програми благоустрою та розвитку житлово-комунального господарства — збір та захоронення твердих побутових відходів, обслуговування та ремонт вуличного освітлення, придбання та встановлення огорожі, ліквідація несанкціонованих сміттєзвалищ тощо.
На утримання та розвиток дорожньої інфраструктури бюджет громади передбачає понад 2,5 млн гривень. Зазначимо, що проблема ремонту доріг була однією із ключових, яку назвали мешканці громади під час опитування у рамках проєкту “ЧЕСНО.Громади”.
469 тис. гривень, трохи більше третини коштів спеціального фонду до внесення змін у бюджет, сільрада спрямувала на природоохоронні заходи. Йдеться про “Програму охорони навколишнього природного середовища Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради на 2021–2023 роки” . Програма передбачає широкий спектр напрямів, від “покращення якості питної води” і “зменшення викидів забруднюючих речовин” до “підвищення рівня екологічної культури”. Питання якості питної води у криницях мешканці громади також вказали як одну із ключових проблем у рамках проєкту “ЧЕСНО.Громади”. Можна відзначити бажання сільської ради вирішувати важливу проблему. У той же час сумнівно, що коштів, закладених у бюджет, вистачить на широкий перелік завдань програми.
Ще одна пріоритетна для мешканців регіону проблема, згідно із проєктом “ЧЕСНО.Громади”, — запуск програми щодо заохочення обдарованих дітей. Сільрада виділила на неї кошти (програма “Обдаровані діти” на 2021 рік), але лише 2,5 тис. гривень. Тільки у липні, після внесення змін до бюджету, фінансування програми зросло до 23,5 тис. гривень.
Загалом сільрада затвердила п’ять місцевих програм, пов’язаних із соціальною підтримкою або соціальними пільгами. Серед них — програма “Шкільний автобус”, оздоровлення і відпочинок дітей, соціальна підтримка окремих категорій громадян. Втім, витрати на такі програмі порівняно невеликі — від 2,5 тис. до 600 тис. гривень.
Серед планів бюджету розвитку громади — побудова двох спортивних майданчиків, реконструкція водогону та адміністративної будівлі, ремонт школи. Загальна вартість робіт — 3,8 млн гривень. Всі проєкти бюджету розвитку були ухвалені вже цього року під час внесення змін до сільського бюджету.
Поділитись