Бюджет Іршавської громади: невідремонтовані дороги і відсутні ресурси на будівництво інфраструктури

Фото: Бюджет Іршавської громади: невідремонтовані дороги і відсутні ресурси на будівництво інфраструктури

Партії, що перемогли на місцевих виборах у Іршавську міськраду, не давали своїм виборцям чітких обіцянок і навіть не писали окремої програми для Іршавської ОТГ.

Найбільші витрати з бюджету громади у 2021 році були направлені на освіту. 

У той же час розвиток туризму не був пріоритетним напрямком для бюджету, а на утримання доріг, попри значні проблеми з їхнім станом у регіоні, виділили незначну суму.

Бюджет розвитку ОТГ передбачав будівництво або ремонт лише двох об’єктів — нового спортивного майданчика на території школи та ремонт системи опалення адміністративної будівлі.

Після місцевих виборів 2020 року владну коаліцію у місті сформували партії “Команда Андрія Балоги” (12 представників разом із новообраним мером Віктором Симканинцем) та “Батьківщина” (чотири депутати). Всього місцева рада складається із 26 депутатів.

Що обіцяли партії?

Серед передвиборчих обіцянок партій чимало таких, на які місцеві ради не мають повноважень. Наприклад, програма “Рідного міста” містить пункт про державну підтримку молодих сімей та малозабезпечених верств населення, “Батьківщини” — про реформування всієї системи муніципального менеджменту.

Ще більше пунктів із програм партій стосуються повноважень обласної, але не міської ради. Наприклад, обіцянки реконструкції Ужгородського аеропорту або запуску нових залізничних сполучень.

Всі партії-переможці йшли до Іршавської міської ради із програмами, однаковими для всіх місцевих рад області, зокрема і для обласної ради, яка має геть інші повноваження. Агітаційні матеріали також не давали виборцям конкретних обіцянок. Отже, жодна із політичних сил не займалась аналізом проблем своєї громади. А також не мала політичної волі давати виборцям чіткі обіцянки щодо розвитку громади протягом п’яти років.

На жаль, таке ставлення до політики у регіонах є типовим для всіх областей та більшості політичних сил в Україні. Ця проблема свідчить про кризовий стан партбудівництва у регіонах. Рух ЧЕСНО перед виборами склав перелік проблем громад на базі анкетування та розмов із людьми та закликав кандидатів писати свої програми на основі конкретних проблем кожної із громад.

Зазвичай програми партій-переможців звертали увагу на питання транспортної інфраструктури, соціальних виплат, доступної медицини та освіти, екологічних проблем та розвитку туризму.

Ми порівняли обіцянки із програми партії “Команда Андрія Балоги” з коштами, закладеними в бюджет на виконання окремих її пунктів. Програма іншої владної партії, “Батьківщини”, є настільки абстрактною, що виконання жодного її твердження фактично неможливо перевірити.

Які витрати закладено в бюджет?

Бюджет Іршавської ОТГ складає 278,5 млн і є профіцитним. Його дохідна частина на 7,5 млн перевищує видатки. Втім, на спеціальний фонд бюджету виділено лише 7,6 млн гривень (менше 3% бюджету). Тож абсолютна більшість коштів ОТГ буде витрачатись на виплати, зарплати, матеріально-технічне забезпечення бюджетних установ (загальний фонд), а не на побудову нових об’єктів або цільові програми розвитку.

Значні витрати у місті передбачені на освіту. Так, більшість коштів спеціального фонду направлені на статтю витрат “надання дошкільної освіти”. А 242 млн із 271 млн видатків загального бюджетного фонду — на відділ освіти, охорони здоров’я, культури, сім'ї, молоді та спорту (переважно це витрати на освіту). Цікаво, що новообраний голова ОТГ Віктор Симканинець у минулому тривалий час працював в освітніх установах. Зокрема, був директором школи, начальником відділу освіти Іршавської РДА, головою профспілки місцевої школи-інтернату.

Всього на утримання та розвиток автомобільних доріг було виділено трохи менше 2 млн гривень. Сумнівно, що такої суми вистачить на помітне покращення їхнього стану у регіоні. До того ж “партія влади” обіцяла побудувати нові дороги та мости. Втім, бюджет не містить жодних програм, які б передбачали подібні витрати.

Про те, наскільки гострим є питання ремонту доріг у регіоні, говорять, зокрема, лютневі протестні акції з вимогами завершити ремонт дороги Іршава — Довге. Траса має обласне значення, проте Віктор Симканинець говорив журналістам, що готовий фінансувати частину витрат коштом місцевого бюджету.

Дорога Іршава — Довге. Фото mukachevo.net

На 2021 рік заплановано будівництво лише одного об’єкта — спортивного майданчика зі штучним покриттям на території Іршавського ліцею. Міська рада виділила на це 2 млн гривень.

Програма партії “Команда Андрія Балоги” обіцяла реставрувати пам’ятки історії та архітектури. Втім, жодних коштів на такі витрати бюджет ОТГ не передбачив. Хоча на території області є історичні пам’ятки, які потребують підтримки. Наприклад, рештки середньовічного замку Бодулів або пам’ятки дерев'яної архітектури 18-го століття.

Також партія мера обіцяла виборцям “якісне облаштування й освітлення вулиць, тротуарів, дворів і прибудинкових територій”. Всього на благоустрій рада виділила лише 3,6 млн гривень. Зокрема це витрати на придбання вуличних світильників, лавок та інших об’єктів, благоустрій зеленого господарства, вивезення побутових відходів, ремонт каналізації та водопроводу тощо.

Програма партії також передбачала запровадження сучасних технологій природозбереження. Втім, фактично єдиною екологічною програмою, на яку було виділено бюджетні кошти, стало очищення русел річок Синявки та Іршавки від намулу та сміття. На цю ініціативу спільно із програмою озеленення міста виділили всього 46,5 тис. гривень.

Сміття у руслі річки Іршавки. Фото “Іршава.онлайн” 2020 року

Єдина програма, пов’язана з енергозбереженням — капітальний ремонт системи опалення з побудовою котельної в адміністративному будинку у центрі Іршави. На цю ініціативу з бюджету громади виділили 1,4 млн гривень.

Партія Андрія Балоги та інші партії обіцяли розвивати туристичний потенціал громади, втім, жодних програм фінансування туризму бюджет за 2021 рік не містить. Хоча стратегія розвитку Іршавської ОТГ до 2025 року, ухвалена ще 2018 року, визначила можливості для туризму однією із головних порівняльних переваг регіону.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]