Хмельницька “Команда Симчишина” у 2020-му половину внесків отримала від забудовників

Фото: Хмельницька “Команда Симчишина” у 2020-му половину внесків отримала від забудовників

“Команда Симчишина” — яскравий приклад політсили, яка за кілька місяців провела блискавичну кампанію і отримала високі результати. Іменна партія міського голови Хмельницького Олександра Симчишина під час місцевих виборів 2020-го отримала більшість у Хмельницькій міській раді — 26 мандатів із 42, ще 13 — у обласній. Сам Симчишин балотувався на другий мерський строк від ВО “Свобода”.

“Команда Симчишина” була створена на початку червня 2020 року. Раніше вона мала назву “Миру і розквіту”. Протягом 2020 року новостворена політсила змогла зібрати на рахунок понад мільйон гривень.

Звідки у “Команди Симчишина” гроші?

Протягом 2020 року партія отримала 1,05 млн внесків та витратила 1,04 млн.

Значну частину грошей “Команда Симчишина” отримала від людей чи компаній, які так чи інакше пов’язані з будівельним бізнесом. Середній внесок становить близько 17 тис. гривень.

Найбільше грошей, 279 тис. гривень, дав депутат Хмельницької обласної ради, “свободівець” Руслан Лещишин. Це понад чверть усієї суми внесків. Йому належить кілька хмельницьких компаній, які, зокрема, займаються будівництвом. У 2019 році Лещишин став співзасновником ТОВ “Платинумбуд”, компанії, яка є забудовником житлового комплексу “Перлина Проскурова” у центрі Хмельницького. За інформацією журналістів, від початку мерства Симчишина було змінене призначення землі, де будується елітний комплекс, та збільшилася кількість запланованих секцій. Крім того, комплекс будують із порушеннями, зокрема у напрямку паркування авто та озеленення.

Лещишин також вносив кошти на виборчий рахунок партії — 90 тис. гривень. 

Другий за розміром внесок належить Олегу Яцишину, який віддав партії 129,3 тис. гривень. Яцишин балотувався у 2020 році до Хмельницької районної ради, однак не пройшов. Яцишин — директор ПП “Дім сонця” та компанії “Галицький ломбард”. Також він є співзасновником ТОВ “Хмельницькінбуд”. Ця компанія бере участь у зведенні житлового комплексу “Дизайн парк” у Хмельницькому — п’яти будинків комфорт-класу. Також на сайті пілотного модулю планування заходів державного нагляду вказано, що “Хмельницькінбуд” має об’єкт у Хмельницькому на вулиці Залізняка, 1б — ЖК “Срібні озера” на 420 квартир.

Ще одна будівельна компанія, ТОВ “Будівельний альянс груп”, дала “Команді Симчишина” 75 тис. гривень. Ця компанія від 2015 року стабільно виграє тендери у державних закупівлях. У 2020-му компанія виграла тендер у міської ради на будівництво навчально-виховного комплексу на 110 млн гривень. Зважаючи на це, компанія не мала б фінансувати політичну партію, оскільки ЗУ “Про політичні партії” забороняє юридичним особам давати гроші політичним силам, якщо вони вигравали тендери від держави на суму понад 100 прожиткових мінімумів (237 тис. гривень).

Проект “Лабораторія викриттів” у співпраці з Bihus.Info у 2019-му писав, що компанія “Будівельний альянс груп” належить давньому другу та партнеру депутата міської ради Хмельницького Андрія Кветка Івану Крутилку. Кветко у 2020-му на місцевих виборах балотувався до міської ради Хмельницького від “Команди Симчишина”. “Будівельний альянс груп” у 2018-му почала за бюджетні кошти зводити Палац спорту, вартість якого у 2019-му зросла вдвічі.

74 тис. віддав партії депутат Хмельницької міської ради від “Команди Симчишина”, підприємець Юрій Вавринюк. Ще один депутат Хмельницької міської ради Ярослав Каюк надіслав 63 тис. гривень.

Решта внесків — менше 50 тис. 

Витрати — з’їзди та конференції

“Команда Симчишина” у фінансових звітах протягом 2020 року декларує витрати на 1 млн гривень. З них 597 тис. надіслали на виборчі рахунки партії, ще 445 тис. віддали в якості застави за реєстрацію кандидатів. Інших витрат було всього дві на 2,4 тис. гривень.

У серпні 2020 року у партії відбувся з'їзд, про що повідомив, наприклад, хмельницький телеканал “ТВ7+”. Сюжет на три хвилини містив лише позитивну інформацію про партію, втім, офіційно партія за нього не платила.

Фото: https://www.facebook.com/Komanda.Symchyshyna/photos/pcb.200854968124892/200850278125361 

Телеканал “ТВ7+” належить Наталії Сердечній — це мати Віолети Лабазюк, теща бізнесмена Сергія Лабазюка, яка нині працює головою обласної ради Хмельницького (партія “За майбутнє”). 

Подібний сюжет випустила і муніципальна телерадіокомпанія “Місто”.

“За результатами соціологічного дослідження групи “Рейтинг”, понад 90% містян переконані: за останні п’ять років Хмельницький суттєво змінився, став одним із найкомфортніших міст України. І це найкраща оцінка діяльності “Команди Симчишина”, вважають гості та делегати з’їзду”, — сказано в сюжеті.

З’їзд відбувся у мистецькому дворику біля міської музичної школи, за що заклад офіційно отримав 750 гривень. У сюжеті телеканалу видно, що учасники заходу одягнені у брендовані маски, за них також мали би платити з поточного рахунку, але не платили.

Компліментарні матеріали також були на сторінках регіональних друкованих ЗМІ ще до реєстрації партії на виборах. У дослідженні Юлії Ростоцької йдеться про те, що такі статті були у виданнях “Проскурів” та “Подільські вісті”. За них також мали би заплатити з партійного рахунку, однак така проплата відсутня.

Фото: https://podillyanews.com/2020/09/29/hmelnytski-gazety-dzhynsuyut-za-politykiv/

Газета “Проскурів” після роздержавлення продовжує отримувати гроші від міста на висвітлення інформації про органи влади. За інформацією регіональних журналістів, у 2020-му виданню перерахували щонайменше 350 тис. гривень. 

Обласний осередок партії “Команда Симчишина” висував кандидатів 18 вересня. Збори відбулися на стадіоні “Поділля”. У звіті партії є проплата на 1620 гривень за послуги з надання спортивних споруд — легкоатлетичного ядра спортивного комплексу “Поділля”. Витрати є лише за оренду самого місця, однак немає жодних задекларованих коштів на проведення заходу. Як мінімум учасники мали брендовані бейджі, на які також витрачалися гроші.

В інтерв’ю Руху ЧЕСНО у березні цього року Симчишин говорив, що він та його іменна партія вклали у місцеву кампанію не багато грошей.

“Я на це свідомо йшов і всім говорив, що не буду агітувати, розвішувати білборди, сітілайти. Це марнотратство нікому не потрібне”, — казав міський голова Хмельницького.

Зовнішня реклама Симчишину і його партії як кандидатам дійсно була не потрібна, адже протягом п’яти років мерства у місті постійно була соціальна реклама — привітання зі святами, а напередодні самих місцевих виборів — звіт міської ради. У серпні — вересні 2020-го у Хмельницькому була зовнішня реклама на бордах, сітілайтах та біля під’їздів з інформацією про те, що зробила влада за попередні п’ять років. Був також білборд із зображенням Симчишина та гаслом “Міський голова — найактивніший борець з корупцією в Україні”.

Дизайн соціальної реклами за кольорами був подібний до дизайну партії “Команда Симчишина”.

Фото: https://newskm.net/publications/piar-za-biudzhetni-koshty-lajfkhak-vid-khmelnytskoi-miskoi-rady/ 

Місцеві журналісти Альона Береза та Марія Турчина порахували, що загалом тільки у 2020 році на зовнішню рекламу Хмельницький витратив 120 тис. гривень на друк і майже 54 тис. гривень на площини. У розслідуванні також йдеться про те, що офіційна ціна реклами занижена, оскільки влада працює із власниками площин по бартеру — власники бордів не платять за тимчасове користування місцем під рекламною площиною. Крім того, міська влада напередодні виборів отримала найкращі місця для агітації.

Фото: https://newskm.net/publications/piar-za-biudzhetni-koshty-lajfkhak-vid-khmelnytskoi-miskoi-rady/ 

Ситуація з використанням соціальної реклами для агітації  у Хмельницькому не оригінальна. Аналогічні прийоми використовують міські голови, до прикладу, Одеси та Києва. У столиці розмістили 236 носіїв соціальної реклами, на частині з них зображений міський голова Віталій Кличко

Аналогічний випадок був напередодні місцевих виборів в Одесі — там роками розміщували соціальну рекламу із гаслом “Зроблено в Одесі”. Цей стиль, кольори та графічні елементи партія “Довіряй ділам” (лідер — міський голова Геннадій Труханов) використала вже безпосередньо перед виборчою кампанією 2020 року та під час її проведення.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]