Антирейтинг прозорості міськрад: у яких облцентрах немає поіменки комісій?

Фото: Антирейтинг прозорості міськрад: у яких облцентрах немає поіменки комісій?

Київрада опинилася в переліку інших міських рад України, в яких земельна комісія не оприлюднює поіменні голосування своїх депутатів. 

Натомість у Львові, Одесі, Запоріжжі, Миколаєві й Сумах у протоколах засідань земельних комісій поіменне голосування вказується прозоро і докладно.

У Тернополі, Херсоні, Дніпрі й Чернігові поіменку із протоколів можливо встановити методом виключення. 

Таке дослідження провів Рух ЧЕСНО, порівнявши протоколи земельних комісій міських рад обласних центрів України.

Депутати міськрад змагаються за те, щоб потрапити до двох комісій у міськрадах — земельної та бюджетної. Рішення, що їх приймають депутати, зокрема на земельних комісіях у міськрадах, дуже важливі. Тут розподіляють невідновлювальні ресурси громади — землю, зелені зони, заплави. У бюджетній комісії міськради планують, як витрачатимуть податки містян. 

До сесійної зали на загал виносяться проєкти рішень, які вже напрацьовані й погоджені саме у постійних депутатських комісіях.

Земельна комісія у Києві — одна з найпопулярніших. Тут понад два десятки депутатів напрацьовують усі проєкти рішень, які стосуються земельної чи містобудівної сфери у столиці. Далі ці проєкти із зауваженнями та пропозиціями або без них виносяться на голосування до сесійної зали.

Таким чином, комісія є першим і важливим фільтром, який може не допускати неякісний або скандальний проєкт рішення до прийняття. Саме на етапі розгляду проєкту рішення в комісії громада може найефективніше долучитися і вплинути на нього.

Попри те, що засідання земельної комісії Київради транслюється онлайн, зрозуміти, як саме голосує кожен член комісії, неможливо. Голова оголошує загальний результат голосування, а у протоколах засідання комісії не вказується поіменне голосування депутатів.

Що стосується пленарних засідань сесій Київської міської ради, питань до прозорості голосувань не виникає. Система “Рада-4” працює майже без збоїв, із сесій ведеться трансляція, яку можна переглянути на Youtube-каналі Київради. Кнопкодавство у Київраді було унеможливлене ще у 2015 році завдяки сенсорній кнопці, що стало прикладом для інших рад та для Верховної Ради України, яка змогла побороти це явище лише цього року.

Проте Київрада не унікальна у непрозорості голосувань депутатів земельної комісії. Ми вирішили промоніторити сайти інших міських рад обласних центрів України.

Виявилося, що на сайтах міськрад Полтави та Ужгорода взагалі не вдається знайти протоколів засідань земельної комісії, не кажучи вже про те, щоб там була якась поіменка. 

Що стосується інших міськрад, то досвід висвітлення поіменних голосувань у них різний.

Наприклад, земельна комісія Миколаївської міської ради вказує у протоколах, як голосують депутати, якщо голосування не одностайне. 

Також у Миколаєві є окремі файли з поіменкою в табличках до кожного питання.

У протоколі засідання земельної комісії Львівської міської ради також чітко видно, хто з депутатів як голосував.

Протокол засідання земельної комісії Сумської міської ради засвідчує, що там педантично вказують прізвища депутатів у дужках біля кожної позиції з питання. 

Так само в Одеській міській раді протоколюється засідання земельної комісії, якщо голосування не одностайне. 

Земельна комісія Тернопільської міської ради вказує прізвище депутата, голосування якого відрізняється від голосування більшості.

Дніпровська міська рада. Тут комісія голосує переважно одностайно, але в окремих випадках вказується, хто голосував інакше.

У земельній комісії Херсонської міської ради вказують прізвища депутатів, які голосують проти, утримуються або не голосують.

У протоколах засідання земельної комісії Чернігівської міської ради голосують переважно одностайно. Якщо депутат не голосує через конфлікт інтересів, його прізвище вказується.

Натомість у Києві, Луцьку, Харкові, Житомирі, Івано-Франківську, Кропивницькому й Рівному поіменки у протоколах земельної комісії немає.

У протоколах земельної комісії Чернівецької міської ради навіть не вказується, як голосують депутати, лише подається загальний результат. 

Земельна комісія Черкаської міської ради рахує не всі голоси.

Нагадаємо, Рух ЧЕСНО оприлюднив поіменне голосування членів земельної комісії Київради за погодження скандального ДПТ на Мінському масиві


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]