Комітет з питань правової політики після тривалого обговорення переніс розгляд законопроекту 5253-1 — щодо удосконалення правового регулювання фінансування діяльності політичних партій.
Одне з основних питань, яке викликає дискусії в комітеті — механізм зупинення державного фінансування політичних партій.
Народні депутати Сергій Власенко (“ВО Батьківщина”), Василь Німченко (ОПЗЖ) та Олег Макаров (“Голос”) переконані, що НАЗК має звертатися до суду з приводу того, щоб призупинити державне фінансування.
“НАЗК проводить перевірку, партія може дати пояснення, після того НАЗК може прийняти рішення про необхідність позбавлення фінансування і з цим потім подавати в суд”, — сказав Макаров.
Під час засідання комітету Власенко також наголосив, що саме суди повинні вирішувати питання про припинення держфінансування.
Народні депутатки Анастасія Радіна “Слуга народу”), Олександра Устінова (“Голос”), Вікторія Подгорна (“Слуга народу”) вважають, що призупиняти державне фінансування має безпосередньо НАЗК.
Таку ж позицію у зверненні до комітету висловила низка організацій, серед який Рух ЧЕСНО, ГО “Інтегріті”, Центр політико-правових реформ, Громадянська мережа ОПОРА, Міжнародна фундація виборчих систем, та ГО “Об’єднання “Маю право”.
На думку Олександри Устінової механізм позбавлення фінансування через суд заблокує роботу НАЗК. Згідно із правками, які пропонує Макаров, рішення про позбавлення держфінансування має приймати Окружний адміністративний суд міста Києва. Устінова вважає, що цей суд має занадто сумнівну репутацію.
Вікторія Подгорна зауважила, що громадські організації зазначають про ризики щодо прийняття таких норм, як призупинення держфінансування через суд.
Читайте також: Парламент має відмовитися від законопроекту №5253. Він знищує контроль за партфінансами - заява ГО
“Цей механізм не дасть НАЗК виконувати базові функції. ОБСЄ, група координаторів нашої роботи з Венеціанською комісією, виражають неофіційну точку зору про те, що в даній ситуації кращий шлях — це звернення партій до суду, а не навпаки”, — зауважує Подгорна.
Подгорна також звернула увагу на те, що політичні партії досі не подають до НАЗК фінансові звіти, зважаючи на карантинні обмеження, які тривають з минулого року.
Питання відновлення звітування розглядається комітетом, але напередодні підкомітет всі правки щодо цього рекомендував відхилити.
Читайте також: У ВР ще з лютого припадає пилом законопроєкт про відновлення звітування партій
Наразі, згідно із чинним законодавством, в окремих випадках після виявлення порушень у партійному звіті НАЗК може зупинити або ж повністю припинити держфінансування партії. У свою чергу партії мають можливість у суді оскаржувати такі рішення НАЗК. Втім. таке оскарження може займати досить тривалий час.
Голова НАЗК Олександр Новіков під час засідання комітету повідомив, що призупинення державного фінансування — це функція виконавчої гілки влади, а існуюча зараз система є “практично досконалою”.
НАЗК мало кілька випадків зупинення державного фінансування для партій. У двох із них партії швидко усунули порушення і фінансування відновили.
У 2020-му році НАЗК зупинило держфінансування партії “Батьківщина”, після чого партія звернулася до суду. Агенство виявило низку порушень у звітності “Батьківщини”. Разом із оскарженням “Батьківщина” подала до НАЗК уточнюючий звіт та додаткові документи. Після їх перевірки НАЗК затвердило свій висновок, згідно з яким партія усунула порушення, що стало підставою для відновлення держфінансування.
Наприкінці 2020 року НАЗК прийняло рішення про зупинку держфінансування партії “Голос”. Згідно із висновком, НАЗК виявило, що інформація про платежі на понад 1,3 млн гривень на користь низки ФОПів є “недостовірною, оскільки не відповідає даним, що містяться у первинних облікових документах щодо предмету, строків та ціни наданих послуг”. Також у висновку зазначається, що відомості звіту “не узгоджуються та спростовуються даними інших загальнодоступних джерел інформації”. “Голос” вже близько 6 місяців судиться з НАЗК, втім суди приймають рішення то на користь партії то на користь Нацагенства.
Також держфінансування було призупинене для партії “Слуга народу”. За результатами перевірки уточнюючих звітів партії «Слуга народу» за І та ІІ квартали 2020 року НАЗК відновило державне фінансування статутної діяльності політичної партії.
Читайте також: У 2020 році партії зібрали понад два мільярди гривень
“Середній термін прийняття рішення у суді — це 290 днів.Відповідно партії набагато більше втратять, бо суд буде довго виносити рішення. Суди розглядають спори, а з ким має судитися НАЗК? Тому тут немає підстав казати про залучення додаткових суб'єктів, існуюча система гарантує виконання кожної гілки влади своїх повноважень”, — каже Новіков.
16 червня Комітет з питань правової політики відхилив законопроект 5253 і підтримав альтернативний 5253-1.
Наразі законопроект 5253-1 буде доопрацьовуватися комітетом і буде розглянутий на наступних засіданнях.
Поділитись