Бюджет проїдання: третину бюджету Хлібодарівської громади витрачають на освіту

Фото: Бюджет проїдання: третину бюджету Хлібодарівської громади витрачають на освіту

Бюджет Хлібодарівської громади на 2021 рік склав майже 120 млн гривень. Більш як дві чверті бюджету витратять на потреби освіти. Тому коштів на виконання обіцянок партій та забезпечення інших сфер життєдіяльності громади не так багато.

Попри обмежений бюджет, партіям вдалося реалізувати частину обіцянок — зокрема ремонт закладів освіти, ремонт мережі водопостачання та благоустрій. Проте виділених коштів на це критично мало. Невиконаними залишились обіцянки щодо доплат медикам та вчителям, підтримки місцевого бізнесу та розвитку мережі громадського транспорту.

Хлібодарівська громада була утворена на Донеччині після місцевих виборів 2020 року. Головою громади у жовтні 2020 року обрали Валерія Лубінця. Він ішов на вибори як самовисуванець. До обрання займав посаду голови Волноваської районної ради, на яку був обраний депутатами у 2015 році як перший номер у списку ЄС. Секретарем ради у Хлібодарівській громаді обрали Олену Барабаш зі “Слуги народу”. До складу Хлібодарівської сільської ради у 2020 році обрали депутатів від трьох партій. Найбільше до ради завела ОПЗЖ — 13 депутатів. Вони могли б утворити монобільшість, якби не голова-самовисуванець. Їм бракує одного голосу. Партія “За майбутнє” представлена у раді дев’ятьма депутатами, а “Слуга народу” — чотирма. Жоден із депутатів Хлібодарівської сільської ради попереднього скликання не був переобраний до ради громади.

Програми партій

ОПЗЖ у своїй програмі дає обіцянки, що стосуються повноважень як центральної влади, так і місцевої. До повноважень ВРУ та Кабміну, до прикладу, відносяться обіцянки щодо зниження тарифів на газ та врахування потреб Донецької області при формуванні держбюджету. Обіцянок, які можна виконати на рівні місцевої влади, у програмі партії значно більше. Це зниження тарифів на тепло- та водопостачання, ремонт доріг і будівництво мостів, облаштування прибудинкових територій, утеплення будинків та модернізація мереж. Також партія обіцяє залучення інвестицій у громаду, підтримку місцевого бізнесу, збереження і ремонт медичних і освітніх закладів, підвищення зарплат медикам і педагогам та розвиток комунального транспорту. 

Партія “За майбутнє” також подала програму, що передбачає обіцянки і на загальнодержавному рівні, і на місцевому. До загальнодержавного рівня відносяться обіцянки щодо реформи парламенту, а також принципи проведення референдумів, принципи євроінтеграції та фінансової децентралізації. Що ж до рівня відповідальності місцевої влади, то тут “За майбутнє” дає обіцянки щодо широкого соціального захисту населення — доплати вчителям і лікарям, збільшення рівня матеріального забезпечення пенсіонерів, ветеранів, заохочення мешканців громади до самозайнятості. Також партія виділяє у своїй програмі обіцянки щодо екології — ліквідацію сміттєзвалищ та роздільний збір сміття. 

Надані партіями обіцянки можуть бути реалізовані лише при наявності бюджету. Тому партії, що мають більшість голосів у Хлібодарівській сільській громаді, розраховують на місцевий бюджет — саме у нього можна закласти кошти на реалізацію обіцяного. Бюджет Хлібодарівської громади на 2021 рік склав 119,5 млн гривень, що розподіляються на 13 старостинських округів у складі громади. 

Партія “Слуга народу” свою програму теж побудувала на загальнопартійній — повідомляє мешканців про те, що з ініціативи самої партії на Донеччині буде реконструйовано та збудовано понад 500 об’єктів у рамках програми “Велике будівництво”, також фігурують обіцянки щодо досягнення миру. Фактично це повноваження центральних органів влади. На місцевому рівні партія обіцяє створення нових робочих місць, залучення інвестицій у громади, розвиток сільського господарства. У сфері ЖКГ та благоустрою фігурують обіцянки щодо ремонту доріг, створення парків, скверів та відновлення інфраструктури, налагодження системи водопостачання та вуличного освітлення. Також партія обіцяє розвивати освітню, медичну і культурну галузі. 

Освіта

Найбільшу частину бюджету — понад 90,8 млн гривень, або 76% — витратять на потреби освіти у громаді. Із цих коштів 54 млн гривень — це заробітна плата педагогів та персоналу навчальних закладів. 13,9 млн гривень заклали на оплату комунальних послуг у навчальних закладах. Ще 24,6 млн, які закладені у видатки бюджету на освіту, не розписані у бюджеті — тобто не можна визначити, на що саме місцева влада планує їх витратити. 

Окремо від витрат на освіту у бюджеті громади заклали 300 тис. гривень на функціонування програми “Шкільний автобус” та 3,5 млн гривень на покращення матеріально-технічного забезпечення закладів освіти. З цих коштів 1,1 млн планують витратити на поточний ремонт закладів шкільної і дошкільної освіти, 550 тис. — на придбання протипожежного обладнання, будматеріалів та меблів. Куди планують витратити ще 1,8 млн гривень із закладених у бюджет коштів, у програмі не вказано. 

Частково ці витрати можуть забезпечити виконання обіцянок ОПЗЖ і “За майбутнє” щодо сприяння розвитку сфери освіти у громаді. Втім, у цьогорічному бюджеті так і не заклали кошти на доплати вчителям, які обіцяла ОПЗЖ.

Соціальний захист

Попри обіцянки усіх партій щодо соціального захисту населення, підтримки малозабезпечених, пенсіонерів, людей з інвалідністю та ветеранів за рахунок місцевого бюджету, у Хлібодарівській громаді на соцзахист у 2021 році заклали лише 551 тис. гривень. Ці кошти входять до програми “Інші заходи у сфері соцзахисту”, в тому числі 102 тис. гривень передбачено на матеріальну допомогу на поховання, 200 тис. — на придбання дров і твердого палива для малозабезпечених, 198 тис. — на матеріальну допомогу людям, що опинились у складних життєвих ситуаціях.

 

Про затвердження Програми соціального захисту населення Хлібодарівської сільської територіальної громади на 2021 рік

Благоустрій

На програму благоустрою та розвитку ЖКГ у 2021 році заклали 2,7 млн гривень. З цих коштів 600 тис. піде на благоустрій зелених насаджень, прибирання громадських місць, вивіз сміття, дорожню розмітку та обслуговування мереж освітлення вулиць, 500 тис. — на поточний ремонт доріг у селах громади з урахуванням потреб маломобільних груп населення. Ще 500 тис. гривень — на ремонт і обслуговування водопостачальних мереж і водонапірних веж. На ремонт будівлі сільської ради виділили 211 тис. гривень. 350 тис. закладено на фінансову підтримку КП сільської ради, 100 тис. — на організацію і проведення громадських робіт, 20 тис. — на регулювання чисельності безпритульних тварин методом стерилізації. 

Слід зауважити, що створення нових об’єктів та реновація старих — досить дороговартісні роботи, тому закладених на 2021 рік коштів не надто багато. Проте, враховуючи бюджет громади, це досить значна сума. 

Культура

Сфера культури і мистецтва Хлібодарівської громади цьогоріч отримає з місцевого бюджету 8,2 млн гривень. 6 млн піде на заробітну плату персоналу закладів культури, 630 тис. — на оплату комунальних послуг. Кошти на культуру розподілили наступним чином: на бібліотеки — 1,4 млн гривень, на палаци і будинки культури — 6,6 млн, а на музеї та виставки — лише 148 тис.

Окремою програмою заклали в бюджет 2021 року 100 тис. гривень на розвиток закладів культури громади. 

Загалом обіцянки партій щодо культури і мистецтва не були чітко окреслені — партії писали про підтримку цієї сфери. Фактично кошти в бюджеті закладені на функціонування будинків культури, бібліотек та музеїв, але окремо визначених програм для їх розвитку немає. 

Місцеві програми та апарат ради

На функціонування органу управління громадою, куди входять керівництво громади, старости та працівники апарату ради і її структурних підрозділів, у 2021 році в бюджет заклали 10,1 млн гривень. Із цих грошей 6,7 млн витратять на заробітні плати, майже 1 млн — на оплату комунальних послуг.

7,7 млн гривень заклали у Хлібодарівській громаді на місцеві програми. Зокрема сюди входять вже згадувані програми з розвитку ЖКГ, матеріально-технічного забезпечення шкіл та “Шкільний автобус”. Крім того, 400 тис. гривень заклали на запобігання та попередження захворюваності на COVID-19 — такі програми не часто є і у великих містах. 

Варто зазначити, що бюджет Хлібодарівської громади дуже невеликий, якщо враховувати кількість її населення та рівень витрат коштів на освіту — понад 75% місцевого бюджету. Насправді на реалізацію інших програм чи політичних обіцянок залишається небагато. Проте навіть з обмеженими ресурсами партії можуть виконувати обіцянки — наприклад, створення стратегії розвитку громади або програми пільг для підприємців місцевого рівня потребують не надто багато коштів, які можна знайти навіть у доволі обмеженому бюджеті. З виконаних обіцянок можна відзначити роботи із благоустрою громади та програму протидії коронавірусу


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]