У Глибоцькій раді майже половина депутатів-прогульників

Фото: У Глибоцькій раді майже половина депутатів-прогульників

46% депутатів Глибоцької селищної ради прогулюють сесійні засідання чи засідання постійних депутатських комісій. Депутати-прогульники представляють три із чотирьох фракцій ради. Найбільше прогульників — п’ятеро — представляють фракцію “Єдиної альтернативи”, четверо — “Слугу народу”, троє — “Батьківщину”. 100% депутатів є прогульниками у “Батьківщині”. Четверо представників “Слуги народу” і по два представники “Батьківщини” та “Єдиної альтернативи” прогуляли понад 50% засідань сесій чи комісій.

Депутати здебільшого пояснюють пропуски засідань станом здоров’я, зайнятістю на основній роботі, іншими “поважними причинами”, які насправді не передбачені законом.

Рух ЧЕСНО проаналізував відвідуваність засідань сесій та постійних комісій Глибоцької селищної ради 8-го скликання та виявив депутатів-прогульників.

Рух ЧЕСНО з’ясовує, скільки засідань пропустили депутати в межах календарного року, для того, щоб депутати розуміли, скільки прогуляли, і мали можливість виправити ситуацію.

Згідно із законом, пропуски депутатом протягом року більш ніж половини засідань сесій або постійної комісії, до якої він належить, є підставою для відкликання такого депутата виборцями (ч. 5 ст. 49 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ч. 2 ст. 37 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”). Після прийняття Виборчого кодексу партії мають можливість застосовувати імперативний мандат, щоб відкликати тих депутатів, які пропускають засідання чи неякісно виконують представницьку функцію протягом року.

При цьому закон не передбачає поважних і неповажних причин для пропусків засідань сесій або комісій.

Під час аналізу ми використовували дані поіменних голосувань на пленарних засіданнях сесії селищної ради та протоколи постійних депутатських комісій з січня по травень 2021 року. Протоколи Рух ЧЕСНО отримав у відповідь на запит про доступ до публічної інформації.

Рух ЧЕСНО виявив 12 прогульників серед 26 депутатів. Прогульниками стали ті, хто пропустив 25% та більше засідань сесій та/або комісій у 2021 році. Вісім депутатів ради прогуляли понад 50% засідань сесій та/або комісій.

Представники усіх фракцій ради часто прогулюють засідання. Якщо порівняти кількість прогульників у фракціях з кількістю їхніх депутатів у раді, то 100% депутатів є прогульниками у фракції “Батьківщини”, 57% — у “Слузі народу”, 38% — у “Єдиній альтернативі”. У фракції ЄС немає жодного депутата-прогульника.

При цьому частіше засідання пропускають представники опозиційних фракцій. Так, серед депутатів-прогульників 58% представляють опозиційні до монобільшості “Єдиної альтернативи” фракції.

За законом кожен депутат має працювати як на сесіях, так і на комісіях. Глибоцькі депутати багато прогулюють засідання як сесій, так і депутатських комісій.

Пленарні засідання селищної ради прогулювали шість депутатів ради. Усі вони є одночасно прогульниками і засідань депутатських комісій.

Так, депутат від “Слуги народу” Петро Микитюк у 2021 році пропустив 80% сесійних засідань. Його колега по фракції Тетяна Ткачук пропустила 60% засідань, а Анжела Гулько та Альона Крайнічук — по 40%.

Депутат Микитюк також прогуляв усі 100% засідань бюджетної комісії, а Гулько — 80% засідань цієї комісії. Крайнічук пропустила 60% засідань земельної комісії, а Ткачук — 40% засідань регламентної комісії.

Микитюк під час виборів був головою Димківської сільської ради, Ткачук — вчителькою старших класів, Гулько — заступницею директора Глибоцького професійного ліцею, а Крайнічук — лікарем акушером-гінекологом.

У коментарі Руху ЧЕСНО голова фракції “Слуги народу” у Глибоцькій селищній раді Олександр Калинюк пояснив пропуски засідань депутатами фракції так:

“Там було питання з захворюваністю. В нас там хворіли на ковід. Крайнічук, Ткачук і Гулько, троє вони хворіли на ковід”.

Рух ЧЕСНО також звертався до місцевої фракції “Слуги народу” із проханням щодо контактів депутатів, але на момент виходу матеріалу зв’язатися з ними не вдалося.

Як і Микитюк, 80% пленарних засідань пропустив представник “Батьківщини” Григорій Романюк. Його колега по фракції Ольга Зеленко була відсутня на 60% засідань.

Романюк та Зеленко також були відсутні на 80% та 60% засідань бюджетної депутатської комісії відповідно.

Під час виборчої кампанії Романюк був студентом, а Зеленко — начальницею фінансового відділу Глибоцької РДА.

У коментарі Руху ЧЕСНО Зеленко відзначила, що наразі не має змоги надати детальне роз’яснення, адже перебуває на лікарняному.

Отримати контакти депутатів “Батьківщини” Романюка та Лупуляк так і не вдалося.

Шестеро депутатів мають 25% і більше пропусків засідань лише депутатських комісій. П’ятеро з них представляють партію “Єдина альтернатива”.

По 60% засідань земельної депутатської комісії пропустили представники “Єдиної альтернативи” Валерій Мостовой та Василь Гумельник.

Депутат Мостовой у коментарі ЧЕСНО зазначив, що не знає про існування такої громадської організації і перетелефонує після того, як подивиться, що це за організація. У підсумку депутат Мостовой так і не перетелефонував.

Його колега Гумельник так само, як і депутат Зеленко, зазначив, що не може надати коментар за станом здоров’я, адже перебуває у лікарні.

По 40% засідань цієї комісії пропустили ще один депутат “Єдиної альтернативи” Юрій Сорощук та депутатка “Батьківщини” Світлана Лупуляк.

Під час виборів Гумельник був директором Димківського НВК, а Сорощук — директором Глибоцького виробничого управління ЖКГ. Лупуляк працювала медсестрою у Глибоцькій центральній районній клінічній лікарні.

На запитання про пропуски засідань Сорощук лаконічно відповів: “Були поважні причини”.

Закон поважних причин не передбачає. Якщо політик не може якісно виконувати представницьку функцію, він завжди може скласти мандат, і в раду зайде працювати наступний за партійним списком.

Ще два депутати “Єдиної альтернативи”, а саме Володимир Білоус та Олена Гафу, були відсутні на 40% засідань їхніх депутатських комісій. Білоус входить до складу бюджетної комісії ради, а Гафу — до регламентної.

Під час виборів Білоус був головою КООП (СОК) “Добрі Газди”, а Гафу — директором Стерченської ЗОШ.

У коментарі ЧЕСНО щодо пропусків окремих засідань депутат Білоус зазначив:

“Зайнятість. Я не працюю на роботі, де мені відшкодовують. Дуже велика нагрузка, тому буває”.

Олена Гафу, у свою чергу, пояснює:

“Це стан здоров’я. Підозра, боялася, щоб не був дуже коронавірус. Це такі причини”.

Нагадаємо, Рух ЧЕСНО проаналізував, яка більшість була утворена у Глибоцькій раді після виборів 2020 року.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]