У Києві розмістили 236 носіїв соціальної реклами, на частині з них зображений міський голова Віталій Кличко. Цю інформацію у відповідь на запит ЧЕСНО надали в апараті виконавчого органу Київської міської ради (КМДА).
Реклама містить гасло “Все подолаємо разом! Бережіть себе!”. ЧЕСНО зафіксував три різновиди цієї реклами із тим самим гаслом, але з різними зображеннями. На двох із трьох різновидів реклами зображений міський голова Віталій Кличко. За інформацією КМДА, кошти бюджету міста Києва на виготовлення та розміщення цієї реклами не витрачали.
У міські раді пояснюють, що подібну рекламу розмістили з кількох причин: засідання постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, яке відбулося ще 6 березня 2020 року, постанова Кабміну «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (також прийнята навесні 2020-го) та особисте доручення Віталія Кличка.
У відповіді КМДА зазначено, що директор Департаменту охорони здоров’я КМДА звернулась до мера із проханням розмістити інформаційні матеріали про запобігання поширенню COVID-19 на території Києва, а саме — соціальної реклами з написом «Все подолаємо разом! Бережіть себе!».
“Київський міський голова 06.05.2021 надав окреме доручення № 10106, відповідно до якого Управлінню належало забезпечити розміщення тематичних плакатів про запобігання поширенню коронавірусної інфекції (COVID-19) на рекламоносіях типу «Щит, що стоїть окремо» у кількості 96 одиниць, рекламоносіях типу «Лайтпостер» у кількості 60 одиниць та рекламоносіях типу «Скрол» у кількості 80 одиниць відповідно до наданих макетів із сюжетами”, — йдеться у відповіді КМДА.
Соцрекламу розмістили на період з 6 травня до 30 червня.
У Києві діє окремий порядок розміщення зовнішньої реклами. Згідно із цим документом, соціальна реклама − це інформація з питань здорового способу життя, охорони здоров’я, природи, збереження енергоресурсів, профілактики правопорушень, державного суверенітету тощо.
Розповсюдження соціальної реклами не має на меті отримання прибутку.
У КМДА зазначають, що також керуються ЗУ “Про рекламу”. Стаття 12 цього закону регламентує поняття соціальної реклами та наголошує, що соціальна реклама не повинна містити посилань на конкретний товар та/або його виробника та на рекламодавця (крім випадків, коли рекламодавцем є громадське об’єднання чи благодійна організація).
Закон не встановлює обмежень на візуальне оформлення соціальної реклами, тому у ній часто можна зустріти наслідування партійного брендбуку або ж зображення та імена політиків.
Аналогічний випадок був напередодні місцевих виборів в Одесі — там роками розміщували соціальну рекламу з гаслом “Зроблено в Одесі”. Цей стиль, кольори та графічні елементи партія “Довіряй ділам” (лідер — міський голова Геннадій Труханов) використала вже безпосередньо перед та під час виборчої кампанії 2020 року.
Фото: Укрінформ. Серпень 2020 року
Десятки мільйонів гривень із держбюджету напередодні парламентських виборів витратили на розміщення “соціальної” реклами “уряду Гройсмана”. Згодом вже партія “Українська стратегія Гройсмана” розмістила політичну рекламу, візуально подібну до соцреклами “уряду Гройсмана”.
Це не перший випадок, коли у Києві з’являється “безкоштовна” реклама Віталія Кличка.
Ім’я та зображення Віталія Кличка систематично розміщують на об’єктах інфраструктури під час та після їх ремонту.
Нагадаємо, Віталій Кличко займає посаду мера Києва з літа 2014 року. Тоді він переміг на позачергових виборах із результатом 57% голосів. Вже за рік, на чергових виборах, він переміг удруге, отримавши 66% підтримки киян. Втретє кияни обрали його на місцевих виборах 2020 року.
Кличко веде активну комунікаційну кампанію постійно, без прив’язки до виборчої кампанії. До прикладу, наприкінці 2019 року у Києві була низка рекламних конструкцій із зображенням мера без вихідних даних. Хто заплатив за їх розміщення — невідомо, оскільки прес-служба Віталія Кличка у відповідях на запити лише повідомляла, що на це не витрачали кошти ні з міського бюджету, ні з бюджету КМДА.
У Віталія Кличка є сайт, особиста сторінка у Facebook, активна публічна сторінка “Кличко мер”, де періодично публікуються професійно зняті відео, а також виходить газета “Кличко — мер”. У КМДА Руху ЧЕСНО неодноразово відповідали, що гроші на ці активності з бюджету не витрачаються.
У декларації Віталія Кличка за 2020 рік у розділі “Інформація щодо іншого правочину” зазначені витрати “Надання послуг з розміщення рекламних матеріалів”, однак сума не вказана.
Поділитись