У селищній раді Якимівської громади сформована більшість із чотирьох партій. Вони мають всю повноту влади, але не поспішають виконувати свої передвиборчі обіцянки. Фактично у 2021 році в місцевий бюджет заклали кошти на реконструкцію мережі водопостачання — це було обіцянкою ОПЗЖ та “Опозиційного блоку”.
З десяток інших обіцянок партій не виконані зовсім — це стосується сфер освіти, медицини, залучення інвестицій до громади, створення робочих місць і соціальних пільг для населення. На цей рік у Якимівській громаді не заклали в бюджет коштів на реалізацію капітальних проєктів із благоустрою, ремонту доріг, навчальних та медичних закладів. А саме такі обіцянки найчастіше давали партії перед виборами.
Якимівська селищна громада у Запорізькій області утворена восени 2017 року. До складу ради увійшло 37 населених пунктів. Населення громади складає понад 24,5 тис. осіб.
Селищним головою у 2020 році було обрано самовисуванця Олександра Правосуда. У 2015 році його обрали депутатом Якимівської районної ради від партії “ЄС” — він був першим номером у списку. До 2015 року Правосуд очолював Якимівську районну державну адміністрацію. Секретарем ради обрали Романа Селищева із Партії Володимира Буряка “Єднання”.
Судячи з розподілу посад у раді та постійних депутатських комісій, у Якимівській селищній раді утворилась неформальна коаліція з чотирьох партій: “Слуги народу”, ОПЗЖ, Опозиційного блоку та Партії Володимира Буряка “Єднання”. Загалом більшість у раді складається з 20 депутатів.
Рух ЧЕСНО проаналізував передвиборчі програми цих чотирьох партій — минулого року вони давали обіцянки мешканцям Якимівської громади і мали б виконувати їх протягом наступних п’яти років своєї каденції у селищній раді. Ці обіцянки повинні фінансуватися з місцевого бюджету, який розробляють і затверджують самі депутати.
ОПЗЖ, що має у раді найбільше депутатів — вісім, у своїй програмі давала обіцянки щодо значного рівня соціального захисту населення — підвищення якості освіти, медицини, створення належних умов праці та умов для повернення заробітчан, створення нових робочих місць. Також партія обіцяла забезпечити охорону громадського порядку, ремонт доріг, мостів, транспортних розв’язок, доступного житла. У сфері ЖКГ — ремонт дворів, утеплення будинків, ремонт шкіл та розширення мережі медичних закладів. В освіті та медицині партія обіцяла доплати вчителям та медикам і реалізацію програми місцевих субсидій. Найбільш цілеспрямованою обіцянкою у програмі партії, на яку виділили кошти з місцевого бюджету, є модернізація системи і мережі подачі води.
Програма Партії Володимира Буряка “Єднання” містить фактично звіт про роботу в Запоріжжі у попередній каденції та обіцянки провести аналогічну роботу у громадах. Із програми партії можна виділити обіцянки щодо ремонту місцевих доріг та дворів, ремонту медичних закладів, закупівлі обладнання, доплати медикам та забезпечення пенсіонерів медичними послугами. Крім того, у програмі є обіцянки щодо розвитку туризму у громадах та бібліотечних мереж. “Єднання” у Якиміській селищній раді представлене п’ятьма депутатами.
Партія “Слуга народу”, що має у раді чотирьох депутатів, подала на вибори у Якимівській громаді програму, з якою йшла до Запорізької обласної ради. Громад у програмі стосуються обіцянки щодо розвитку інфраструктури — спортивної, дозвільної та туристичної. Також партія обіцяє ремонт доріг, транспортне сполучення між громадами, якісну медицину за рахунок місцевих програм. Важливою обіцянкою партії є створення стратегій розвитку громад.
Партія “Опозиційний блок”, представлена у селищній раді трьома депутатами, ішла на вибори з програмою, що поєднувала обіцянки, які можна реалізувати лише на загальнодержавному рівні депутатами ВРУ, з такими, що стосуються повноважень місцевого самоврядування. Зокрема, Опоблок обіцяє повну свободу у виборі мови, пошук нових ринків збуту для вітчизняних продуктів, розвиток залізниць і портів. Це повноваження центральної влади. На місцевому рівні партія обіцяє соціальні пільги матерям, заробітні плати медикам на рівні 1,5 середньої заробітної плати в регіоні, безкоштовне медзабезпечення пенсіонерам. Також Опоблок обіцяє залучення інвестицій та створення робочих місць. Як і ОПЗЖ, Опоблок розмістив у своїй програмі обіцянку щодо забезпечення громади якісною питною водою.
Бюджет Якимівської громади на 2021 рік склав 226,3 млн гривень.
Медицина
На медицину в бюджеті громади заклали 13,1 млн гривень. Ці кошти місцева рада планує використати на фінансування кількох медичних програм. Найбільше перерахують в якості фінансової підтримки Якимівській ЦПЛ — понад 6 млн гривень. 5,3 млн заклали на шість різних програм, серед яких зубне протезування, підтримка місцевого центру первинної медико-санітарної допомоги, програма забезпечення людей з інвалідністю різноманітною профільною технікою, і найголовніше — програма місцевих стимулів для працівників Якимівської ЦРЛ. Власне, доплати медикам фігурували в усіх місцевих програмах партій, проте у бюджеті Якимівської громади не вказали конкретну суму коштів, які планують витратити на ці доплати. Решту коштів із бюджету на медицину заклали на щорічні обов’язкові програми — лікування діабету, онкологічних захворювань і туберкульозу.
Попри обіцянки партій, зокрема ОПЗЖ, щодо розширення мережі та ремонту медичних закладів, кошти на це в бюджеті Якимівської громади у 2021 році не передбачили.
Освіта
Як і у більшості громад, левову частку місцевого бюджету в Якимівській громаді — 151,7 млн гривень — виділять на освіту. Ці кошти підуть переважно на заробітні плати вчителям та вихователям шкіл, дитячих садків та позашкільних навчальних закладів, а також на оплату комунальних послуг. У Якимівській громаді, згідно з даними бюджету, 2550 учнів, 554 вихованці дитячих садків, 358 дітей відвідує позашкільні навчальні заклади.
4,3 млн гривень закладено в бюджет громади на харчування учнів у школах та вихованців дошкільних навчальних закладів. У смт Якимівка харчування дітей за рахунок бюджету покривається на 40%, решта 60% — за рахунок батьків. У селах, що входять у громаду, навпаки: 60% харчування оплачується з бюджету, а 40% оплачують батьки.
Загалом із коштів, які виділені на освітню сферу, понад 133 млн гривень закладено на заробітну плату педагогів, 9,9 млн — на оплату енергоносіїв, 4,2 млн — на харчування, 189 тис. — на медикаменти. Попри обіцяні партіями доплати вчителям та ремонт освітніх закладів, жодних витрат на такі заходи в бюджеті Якимівської громади не передбачено.
Соціальний захист
Всіх чотири партій, які формують у селищній раді більшість, давали чимало обіцянок щодо соціального забезпечення населення — від загальних соціальних програм до запропонованого ОПЗЖ субсидіювання мешканців громади для відшкодування сплати за комунальні послуги.
Проте у бюджеті громади на соціальну сферу закладено трохи більше 8 млн гривень. Ці кошти розподілять між комунальним закладом “Територіальний центр соціального обслуговування населення” та районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Кошти витрачатимуть на підтримку ветеранів, осіб з інвалідністю, почесних громадян, поховання безрідних тощо.
Жодних інших соціальних послуг або пільг до цьогорічного бюджету громади не заклали.
Культура і мистецтво
Якимівські депутати передбачили на культуру громади 19,7 млн гривень. 17,6 млн з них витратять на оплату праці, 1,3 млн — на енергоносії, 480 тис. — на інші поточні витрати. Які — невідомо. У громаді діє 16 бібліотек, 13 клубів та один музей.
Щодо культури, найбільш предметну обіцянку дала партія “Єднання” — модернізація бібліотек та створення нових закладів. Проте у цьогорічний бюджет реалізацію цих обіцянок не заклали.
Фізична культура та спорт
Більшість обіцянок партій, що формують неформальну більшість в раді, стосувались розвитку спортивної інфраструктури. Але в цьогорічному бюджеті не передбачено капітальних робіт із будівництва спортивних споруд. Фактичний бюджет на спорт у громаді складає 3,3 млн гривень. Ці кошти підуть комунальному закладу “Фізкультурно-спортивний комплекс Якимівської ОТГ”: 3,1 млн — на заробітну плату, 177,7 тис. — на комунальні платежі, 91 тис. — на інші витрати. Більше коштів на спорт у бюджеті громади не передбачено.
Інфраструктура та ЖКГ
Всі чотири партії у своїх програмах обіцяли мешканцям Якимівської громади реалізацію проєктів благоустрою — ремонт дворів, утеплення будинків, будівництво нових інфраструктурних об’єктів, ремонт і будівництво доріг. У бюджет громади на ці потреби заклали небагато. До прикладу, на утримання і розвиток доріг і автомобільної інфраструктури — 1,6 млн гривень. Проте в бюджеті жодного слова не сказано про те, які саме дороги ремонтуватимуть. На організацію благоустрою населених пунктів передбачили 4,9 млн гривень. Із цих коштів 1,5 млн піде на облаштування вуличного освітлення. Перелік об’єктів, що планують ремонтувати та будувати у громаді, включено до Програми соціально-економічного та культурного розвитку громади. Саме в цій програмі відображено плани щодо укладання бруківки та ремонту тротуарів, часткових ремонтних робіт у школах та ФАПах, закупівлі обладнання для шкіл і ремонтів у клубах та бібліотеках. У програмі вказано, що всі роботи обійдуться у понад 20 млн гривень, натомість у бюджет закладено лише 4,9 млн. Звідки громада планує брати решту 15 млн — невідомо.
ОПЗЖ та “Опозиційний блок” у своїх програмах давали обіцянки щодо відновлення мережі водопостачання у громаді. Це одна з локальних проблем, що потребує вирішення. Наприкінці 2020 року була навіть прийнята програма “Питна вода” для Якимівської громади, на реалізацію якої у 2021 році виділили 1,7 млн гривень.
Фактично бюджет Якимівської селищної громади націлений на підтримку життєдіяльності громади — забезпечення роботи сфер освіти, медицини, культури та управління громадою. На роботу місцевої ради, до речі, заклали 20,3 млн гривень. На розвиток інфраструктури у громаді суттєвих коштів не закладено — у програмі соціально-економічного розвитку на 2021 рік заплановано робіт на суму понад 20 млн гривень, проте виділили менше 5 млн. Більшість обіцянок, наданих партіями перед виборами у 2021 році, реалізовано не буде.
Поділитись